This is an excerpt of On Assignment, education writer Theresa Harrington's blog on Contra Costa County schools. Read more and post comments at IBABuzz.com/onassignment. Follow her at Twitter.com/tunedtotheresa or Facebook.com/TheresaHarringtonBANG.

May 29

Congratulations to the 47 East Bay National Merit $2,500 Scholarship winners, who were selected based on their strong combination of accomplishments, skills and potential for success in rigorous college studies. Here are the East Bay winners, listed by county and city of residence, school and probable field:

Alameda County

Alameda: Cari Noelle Ebel Hartigan, Alameda High, architecture

Albany: Catherine H. Li, Albany High, neuroscience

Berkeley: Jasper Phillips Burget, Head-Royce School in Oakland, writing

Berkeley: Thomas Woolsey Peterson, Head-Royce School in Oakland, acting

Berkeley: Katherine I. Reed, Berkeley High, computer science

Castro Valley: Amanda C. Leung, Castro Valley High, medicine

Dublin: Christine Xu, Amador Valley High in Pleasanton, biomedical engineering

Dublin: Kimberli C. Zhong, Dublin High, engineering

Fremont: Adarsh N. Battu, Harker School in San Jose, business

Fremont: Krishna S. Bharathala, Mission San Jose High, computer science


Advertisement

Fremont: Shivani Chandrashekaran, Harker School in San Jose, medicine

Fremont: Adrija K. Darsha, American High, medicine

Fremont: Emon Datta, Irvington High, biomedical engineering

Fremont: Christopher D. Fu, Harker School in San Jose, biomedical engineering

Fremont: Arnav J. Gautam, Mission San Jose High, computer science

Fremont: Rosemond L. Ho, American High, law

Fremont: Vivian Jair, Mission San Jose High, business

Fremont: Michael Ju, Irvington High, computer science

Fremont: Lucy Chaolu Li, Washington High, patent law

Fremont: Levina J. Lin, American High, pediatrics

Fremont: Yixin Lin, Washington High, computer science

Fremont: Jenny Z. Lu, Irvington High, biomedicine

Fremont: Amal Rohit Nanavati, Mission San Jose High, computer science

Fremont: Yuming Qin, Washington High, health care administration

Fremont: Kerrie Wu, Mission San Jose High, engineering

Fremont: Patrick Zeng, Mission San Jose High, engineering

Oakland: Francesca Paris, Head-Royce School, journalism

Pleasanton: Bryce P. Hwang, Foothill High, molecular biology

Pleasanton: Aditi N. Newadkar, Amador Valley High, medicine

Pleasanton: Brian K. Shimanuki, Amador Valley High, computer science

Pleasanton: Jennifer R. Teitell, Amador Valley High, law

Contra Costa County

Alamo: Charlotte M. Lawrence, College Preparatory School in Oakland, public policy

Concord: Sohyeon Hwang, Northgate High in Walnut Creek, international relations

Danville: Lance A. Chou, San Ramon Valley High, medical research

Danville: Lia L. Dawson, San Ramon Valley High, chemical engineering

Danville: Ariana N. Moghbel, San Ramon Valley High, medicine

Kensington: Rebecca L. Shoptaw, Head-Royce School in Oakland, film production

Martinez: Shreyas A. Bhave, Monte Vista High in Danville, computer science

Moraga: Marina S. Han, Campolindo High, psychology

Moraga: Dhruv A. Suri, Campolindo High, undecided

San Ramon: Katherine A. Camenzind, California High, engineering

San Ramon: Sarah R. Hay, Dougherty Valley High, biochemistry

San Ramon: Flora Z. Wang, Phillips Exeter Academy in New Hampshire, undecided

San Ramon: Christine H. Zhang, Dougherty Valley High, medicine

San Ramon: Brian L. Zhong, Dougherty Valley High, chemical engineering

Walnut Creek: Vishank Jain-Sharma, Monte Vista High in Danville, academia

Walnut Creek: David Simon Shif, Las Lomas High, mathematics