Basketball-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Tuesday's first round

San Leandro 67, No. 9 Granada (15-12) 57

De La Salle 39, No. 13 Liberty (16-11) 36

Heritage 67, No. 5 Castro Valley (18-9) 64

Pittsburg 74, No. 7 Berkeley (22-5) 69

Freedom 77, No. 14 James Logan (13-14) 61

Dougherty Valley 48, No. 11 Amador Valley (15-12) 41

Friday's quarterfinals

No. 8 San Leandro (16-11) at No. 1 Monte Vista (25-1), 8 p.m.

No. 12 Heritage (15-12) at No. 4 De La Salle (20-7), 7 p.m.

No. 10 Pittsburg (22-5) at No. 2 San Ramon Valley (22-4), 7 p.m.

No. 6 Dougherty Valley (20-7) at No. 3 Freedom (22-5), 7 p.m.

DIVISION II

Tuesday's first round

Montgomery 58, No. 16 Arroyo (12-15) 41

Redwood 56, No. 8 Casa Grande (14-13) 49

Concord 80, No. 13 San Lorenzo (13-14) 62

Las Lomas 77, No. 12 Livermore (12-15) 52

Newark Memorial 69, No. 15 Windsor (13-14) 39

Maria Carrillo 72, No. 10 Clayton Valley Charter (16-11) 64

Washington 61, No. 3 College Park (18-7) 50

Dublin 61, No. 11 Ukiah (16-12) 55

Friday's quarterfinals

No. 9 Redwood (16-13) at No. 1 Montgomery (24-5), 7 p.m.

No. 5 Las Lomas (18-9) at No. 4 Concord (20-7), 7 p.m.

No. 14 Washington (15-12) at No. 6 Dublin (14-12), 6:30 p.m.

Saturday's quarterfinal

No. 7 Maria Carrillo (20-9) at No. 2 Newark Memorial (20-7), South Gym, 1:30 p.m.


Advertisement

DIVISION III

Tuesday's first round

Bishop O'Dowd 74, No. 16 Elsie Allen (18-10) 29

Encinal 69, No. 8 Hercules (19-8) 64

Sir Francis Drake 51, No. 13 Novato (15-13) 36

Acalanes 69, No. 12 San Marin (15-15) 49

El Cerrito 75, No. 15 Piner (17-11) 63

Pinole Valley 68, No. 10 San Rafael (15-13) 62

Campolindo 88, No. 14 Albany (22-6) 48

Miramonte 76, No. 11 Analy (20-9) 54

Friday's quarterfinals

No. 9 Encinal (20-7) at No. 1 Bishop O'Dowd (23-4), 7 p.m.

No. 5 Acalanes (16-11) at No. 4 Sir Francis Drake (22-6), 7 p.m.

No. 7 Pinole Valley (15-14) at No. 2 El Cerrito (26-3), 7 p.m.

No. 6 Miramonte (16-11) at No. 3 Campolindo (21-6), 8 p.m.

Basketball-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Tuesday's first round

James Logan 66, No. 8 Heritage (15-12) 51

Deer Valley 79, No. 13 Liberty (14-13) 38

Mission San Jose 43, No. 5 Castro Valley (17-10) 40

Pittsburg 59, No. 10 California (14-13) 45

Santa Rosa 68, No. 14 San Leandro (10-16) 30

Foothill 49, No. 11 San Ramon Valley (13-14) 38

Friday's quarterfinals

No. 9 James Logan (19-9) at No. 1 Monte Vista (23-3), 6:30 p.m.

No. 12 Mission San Jose (18-9) at No. 4 Deer Valley (20-5), 7 p.m.

No. 7 Pittsburg (19-8) at No. 2 Berkeley (19-7), 7 p.m.

No. 6 Foothill (19-8) at No. 3 Santa Rosa (26-3), 7 p.m.

DIVISION II

Tuesday's first round

Carondelet 97, No. 16 Las Lomas (13-13) 33

Northgate 40, No. 9 Montgomery (13-14) 32

American 77, No. 4 Alameda (16-11) 71

Dublin 56, No. 12 Newark Memorial (15-12) 39

Windsor 46, No. 15 Mt. Eden (16-11) 31

Ukiah 52, No. 7 Redwood (20-9) 50

Clayton Valley Charter 57, No. 14 Livermore (10-17) 36

Casa Grande 58, No. 11 College Park (14-13) 57

Friday's quarterfinals

No. 8 Northgate (21-6) at No. 1 Carondelet (24-3), 7 p.m.

No. 13 American (14-13) at No. 5 Dublin (17-9), 8 p.m.

No. 10 Ukiah (13-13) at at No. 2 Windsor (20-8), 7 p.m.

No. 6 Casa Grande (16-12) at No. 3 Clayton Valley Charter (21-6), 7 p.m.

DIVISION III

Tuesday's first round

Pinole Valley 64, No. 8 Hercules (17-11) 62

Analy 55, No. 12 Albany (10-11) 17

Kennedy-Richmond 47, No. 7 Tamalpais (16-12) 40

Petaluma 52, No. 11 Sonoma Valley (14-14) 44

Friday's quarterfinals

No. 9 Pinole Valley (18-10) at No. 1 Miramonte (25-1), 7 p.m.

No. 5 Analy (18-10) at No. 4 San Marin (18-10), 7 p.m.

No. 10 Kennedy-Richmond (21-8) at No. 2 Encinal (19-6), 7 p.m.

No. 6 Petaluma (19-10) at No. 3 Campolindo (16-10), 6:30 p.m.