Results, NEWS, SCHEDULES, ROSTERS

High school and community college varsity results, news items, schedules and rosters can be reported for the following editions (with email address and phone number):

  • Contra Costa Times/East County Times/West County Times: prepscores@bayareanewsgroup.com; 925-943-8247

  • Daily Review/The Argus: prepscores@bayareanewsgroup.com; 510-293-2457

  • Oakland Tribune: prepscores@bayareanewsgroup.com; 510-208-6407

  • Tri-Valley Times: prepscores@bayareanewsgroup.com; 925-847-2166

    Basketball-B

    BCL-East Ca. School for the Deaf 57, St. Elizabeth 44

    Ca. School for the Deaf (16-2, 6-0 BCL-East)

    Co. Baer 3 1-3 7, Martin 1 2-2 4, Daniels 1 3-5 5, Hazelett 6 0-0 12, Ch. Baer 1 2-2 4, Antsiferov 4 1-2 9, Pedersen 5 5-12 16. Totals 21 14-26 57.

    St. Elizabeth (9-10, 5-1)

    McQueen 2 0-0 4, Jones 4 0-0 10, Inriquez 2 1-1 5, Salcedo 2 0-0 4, Knightsen 3 1-2 8, Jordan 4 5-5 13. Totals 17 7-8 44.

    CSD       14       12       15       16--       57


    Advertisement

    St. Elizabeth       15       12       4       13--       44

    3-point goals: Pedersen, Jones 2, Knightsen.

    Wednesday BCL-East Ca. School for the Deaf 51, Fremont Christian 31

    Fremont Christian (4-9, 2-2)

    Bisquera 1 0-2 2, Raj 6 1-4 14, Commadore 1 0-0 2, Cansino 3 0-0 6, Lazik 1 0-0 2, Chen 2 1-2 5, Gong 0 0-1 0. Totals 14 2-8 31.

    CSD (15-2, 5-0)

    Co. Baer 7 2-2 16, Martin 6 5-7 21, Daniels 1 0-0 2, Hazelett 1 0-0 2, Ch. Baer 2 0-0 4, Antsiferov 1 0-0 2, Pedersen 2 0-2 4. Totals 20 7-11 51.

    FCS       7       6       11       7--       31

    CSD       15       11       18       7--       49

    3-point goals: Raj, Martin 4.

    MVAL Kennedy-Fremont 57, American 53

    American (1-5 MVAL)

    Roberts 1 0-0 3, Meskienyar 2 0-0 5, Lopez 4 2-2 10, Frierson 1 1-2 3, Chukwu 2 4-8 7, Oluwasogo 5 3-5 13, Eairer 3 3-4 8, Aamal 1 2-2 5. Totals 19 14-23 53.

    J.F. Kennedy (3-14, 1-4)

    Leana 0 1-2 1, S. Singh 2 0-0 6, McKissick 5 6-9 15, O'Dell 9 6-8 24, Binerec 0 1-3 1, Gill 2 0-0 4, Lee 1 2-4 5. Totals 19 16-25 57.

    American       10       21       12       12--       53

    J.F. Kennedy       18       11       13       15--       57

    3-point goals: Roberts, Meskienyar, Aamal, Singh 2, Reed. Fouled out: Frierson.

    Irvington 56, Mission San Jose 48

    Irvington (6-11, 2-3 MVAL)

    Ho 3 8-10 14, Bajwa 7 4-5 18, Dara 0 1-2 1, W. Cheng 1 0-0 3, Kochan 2 0-0 6, V. Cheng 1 0-0 2, Sheldon 6 0-2 12. Totals 20 13-19 56.

    Mission San Jose (6-8, 1-4)

    Wu 0 4-4 4, Hu 4 2-2 10, Tu 0 2-4 2, Sui 6 0-0 15, Lin 3 1-2 7, Henderson 4 2-2 10. Totals 17 11-14 48.

    Irvington       10       12       14       20--       56

    Mission SJ       17       14       16       1--       48

    3-point goals: Kochan 2, W. Cheng, Sui 3.

    TCAL-Rock Salesian 62, St. Mary's 56

    St. Mary's (15-5, 2-3 TCAL-Rock)

    Warren 3 9-11 16, Bonde 4 0-5 9, Williams 1 0-1 2, Soldavini 0 1-2 1, Washington 3 2-2 9, Harris 1 0-0 2, Ulmer 6 4-7 17. Totals 18 16-28 56.

    Salesian (11-8, 2-3)

    Ward 7 0-0 19, Shepard-Creer 0 2-2 2, Dunn 3 3-4 9, McGhee 1 0-0 3, Muccular 2 0-0 4, E'Denchukwu 1 1-2 3, Galloway 9 4-6 22. Totals 23 10-14 62.

    St. Mary's       13       15       10       18--       56

    Salesian       16       14       16       16--       62

    3-point goals: Warren, Bonde, Washington, Ulmer, Ward 5, McGhee.

    WACC-Foothill Bishop O'Dowd 74, San Leandro 64

    San Leandro

    Nwachkuvu 12, Johnson 21, Stamps 8, Ohceano 3, Pittman 11, McClure 7, Hamilton 2.

    Bishop O'Dowd

    Austin 6 2-4 15, Farley 3 3-5 9, Chatman 1 0-0 2, Walker 1 0-2 2, Crudo 0 2-2 2, Anderson 3 3-7 10, Kalmbach 1 1-2 4, Rabb 7 14-19 28, Campbell 0 0-2 0, Longrus 1 0-0 2. Totals 23 25-43 74.

    BOD       17       15       22       20--       74

    San Leandro       20       15       12       17--       64

    3-point goals (BOD only): Austin, Anderson, Kalmbach. Highlights: BOD -- Rabb 17 rebounds, 7 blocks.

    Basketball-G

    MVAL Moreau Catholic 75, Washington 49

    Washington

    Cook 0 2-4 2, Booker 4 10-11 18, Kirkland 4 3-4 12, Hamilton 0 2-2 2, Vargas 1 2-5 4, Holland 2 3-8 7, Wong 1 0-0 2, Combs 1 0-0 2. Totals 13 22-34 49.

    Moreau Catholic (15-3, 5-1 MVAL)

    deLeon 2 2-2 6, Joy 3 0-0 6, Duharte 1 2-2 4, Bevilacqua 1 0-0 2, Owens 0 2-2 2, Jeuitt 11 4-7 26, Imlach 3 3-4 9, Brown 4 3-4 11, Taylor 3 1-3 7, Austine 1 0-2 2. Totals 29 17-25 75.

    Washington       11       10       16       12--       49

    Moreau Cath.       17       22       15       21--       75

    3-point goals: Kirkland. Fouled out: Joly.

    Soccer-B

    EBAL De La Salle 1, Livermore 0

    Halftime: 1-0. Scoring: Dougherty 26:00. Saves: Murphy (DLS) 1, Torres (L) 6. Records: De La Salle 8-4-3, 6-2-0 EBAL; Livermore 8-8-2, 3-4-1.

    Granada 0, Monte Vista 0

    Saves: Pellegrini (MV) 3, Wilcox (G) 5. Records: Monte Vista 13-1-2, 6-1-1 EBAL; Granada 5-5-2, 1-3-2.

    San Ramon Valley 3, Amador Valley 0

    Halftime: 2-0. Scoring: M. Labrie 8:00; J. Cox (Sjogrell) 31:00; J. Wayland (Sjogrell) 48:00. Saves: Petty (AV) 0, San Ramon Valley 1. Record: Amador Valley 12-3-2, 4-3-1 EBAL.

    Soccer-G

    BVAL Heritage 1, Freedom 1

    Halftime: 0-0. Scoring: H, Rodriguez (Smith) 65:00; F, Spears 83:00. Saves: Harrington (F) 1, Gross (H) 1. Records: Freedom 7-1-4, 2-1-1 BVAL; Heritage 8-7-1, 2-1-1.

    Liberty 5, Pittsburg 1

    Halftime: 1-0. Scoring: L, Ulricksen (Gruss) 19:00; Paolini (Monier) 46:00; Monier (Sheehan) 48:00; Ocampo (Thomason) 65:00; Sheehan (Gilfoy) 67:00. P, Ruvalcaba 79:00. Saves: Mena (L) 0, Benavides (P) 8. Records: Liberty 7-2-4, 3-1 BVAL; Pittsburg 1-3 BVAL.

    Deer Valley 4, Antioch 1

    Halftime: 2-0. Scoring: DV, Issa 28:00; DV, Issa 35:00; A, Ruiz 18:00; DV, Siemens 30:00; DV, Bonwell 35:00. Saves: Williamson (DV) 2, Schneiderman (A) 12. Records: Deer Valley 8-4-1, 3-1 BVAL; Antioch 4-12-0, 0-4.

    EBAL Foothill 2, California 2

    Halftime: Foothill 1, California 0. Scoring: F, Beidleman (Morzocco) 23:00; C, Rajsekar penalty kick 42:00; F, Beidleman (Lukas) 71:00; C, McElroy 78:00. Saves: Lemoine (F) 1, Schreiver (F) 3, Nunes (C) 5. Records: Foothill 6-5-3, 1-5-2 EBAL; California 9-2-3, 3-2-3.

    San Ramon Valley 1, Amador Valley 0

    Halftime: 1-0. Scoring: Speros (Lewis) 1:00. Saves: Bauman (SRV) 5, Allen (AV) 9. Records: San Ramon Valley 12-0-4, 6-0-2 EBAL; Amador Valley 8-5-1, 4-4.

    Monte Vista 3, Granada 1

    Halftime: Granada 1, Monte Vista 0. Scoring: G, Atkinson (Long) 33:00; MV, Zamora (D. Outcalt) 43:00; MV, A. Outcalt (Zamora) 49:00; MV, Gibson (Hromatko) 50:00. Saves: White (MV) 1, Emerson (MV) 4, Casey (G) 11. Records: Monte Vista 14-0-2, 7-0-1 EBAL; Granada 4-7-1, 3-5.

    MVAL Moreau Catholic 1, Newark Memorial 0

    Halftime: 0-0. Scoring: Rosales-Brand 75:00. Saves: G. Aviles (MC) 6, Ibarra (NM) 8. Record: Moreau Catholic 1-6-1 MVAL.

    TCAL St. Mary's 4, Salesian 0

    Halftime: 2-0. Scoring: O. Brown (Raffel-Smith) 11:00; M. Davis 29:00; J. Reynoso (Raffel-Smith) 44:00, Raffel-Smith (Anguiano) 69:00. Saves: G. Cushing (SM) 1, K. Alverez (SM) 1, Estrada (S) 10. Record: St. Mary's 10-2, 7-1 TCAL.

    Wednesday TCAL score: St. Patrick-St. Vincent 7, De Anza 0.

    Wrestling-Prep

    WACC Castro Valley 44, San Leandro 30

    108 -- Terhell (CV) p. Vagara 5:03; 115 -- Milligan (CV) p. Moeon 3:13; 122 -- Watts (CV) md. J. Yi 17-9; 128 -- Nguyen (SL) p. Champion 3:40; 134 -- Chacon (CV) d. K. Yi 7-1; 140 -- Lazares (CV) by forfeit; 147 -- Calderon (CV) p. McKeawn 1:33; 154 -- Sousa (CV) m.d. Belenson 10-0; 162 -- Clemenson (CV) d. Jew inj. def.; 172 -- Alfaro (CV) d. Peterson 9-4; 184 -- Molina (SL) by forfeit; 197 -- Villafor (SL) by forfeit; 222 -- Fields (SL) p. Toro 3:43; 287 -- Reyes (SL) by forfeit.

    Castro Valley 60, Hayward 10

    108 -- Terhell (CV) by forfeit; 115 -- Milligan (CV) by forfeit; 122 -- Ramirez (CV) p. Roblee 1:18; 128 -- Champion (CV) by forfeit; 134 -- Chacon (CV) by forfeit; 140 -- Inokuchi (CV) p. Cruz :21; 147 -- Calderon (CV) by forfeit; 154 -- Sousa (CV) p. Roldan 1:13; 162 -- Abdallah (H) m.d. Clemenson 15-3; 172 -- Alfaro (CV) by forfeit; 222 -- Toro (CV) by forfeit; 287 -- Jones (CV) by forfeit.

    Wednesday BVAL Liberty 31, Freedom 29

    103 -- Napoles (L) d. Hartshorn 3-0; 113 -- Edwards (L) p. Enos, 1:49; 120 -- Curiel (L) p. Maghoney, 1:22; 126 -- Fredenburg (F) d. Zanarini 3-0; 132 -- Bennett (F) d. Zanarini 10-4; 138 -- Lyle (L) d. Coster 4-1; 145 -- Hansz (L) d. Mortenson 14-1; 152 -- Gregerson (L) d. Carter 5-2; 160 -- Bazan (F) d. Lee 5-3; 170 -- Austin (F) d. Farris 5-0; 182 -- Coccimiglio (F) p. Goodwin, 1:38; 195 -- Ott-Bales (F) p. Chabaya, 5:08; 220 -- Spolous (L) p. Unpingco, 3:16; 275 -- Sullivan (F) p. Lopez, 2:16.

    Other BVAL score: Pittsburg 34, Antioch 27

    Calendar

    Friday

    BVC men's basketball -- Los Medanos at Mendocino, 7:30 p.m.

    BVC women's basketball -- Los Medanos at Mendocino, 5:30 p.m.

    CC-North men's basketball -- Ohlone at Skyline, Las Positas at Foothill, Chabot at San Francisco, 7 p.m.

    CC-North women's basketball -- Ohlone at Skyline, Las Positas at Foothill, Chabot at San Francisco, 7 p.m.

    BVAL boys basketball -- Pittsburg at Deer Valley, Heritage at Antioch, Liberty at Freedom, 5:30 p.m.

    BVAL girls basketball -- Pittsburg at Deer Valley, Heritage at Antioch, Liberty at Freedom 7 p.m.

    DFAL boys basketball -- Las Lomas at Acalanes, Dublin at Alhambra, Miramonte at Dougherty Valley, 5:30 p.m.

    DFAL girls basketball -- Las Lomas at Acalanes, Dublin at Alhambra, Miramonte at Dougherty Valley, 7 p.m.

    DVAL boys basketball -- Northgate at Berean Christian, Mt. Diablo at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Concord, 7 p.m.

    DVAL girls basketball -- Northgate at Berean Christian, 5:30 p.m.; Clayton Valley at Mt. Diablo, Concord at Ygnacio Valley, 7 p.m.

    DVAL boys soccer -- Berean Christian at Northgate, Clayton Valley Charter at Mt. Diablo, Concord at Ygnacio Valley, TBA

    DVAL girls soccer -- Northgate at Berean Christian, Mt. Diablo at Clayton Valley Charter, Ygnacio Valley at Concord, TBA

    EBAL boys basketball -- California at Foothill, Livermore at De La Salle, San Ramon Valley at Amador Valley, Granada at Monte Vista, 7 p.m.

    EBAL girls basketball -- Foothill at California, Carondelet at Livermore, Amador Valley at San Ramon Valley, Monte Vista at Granada, 7 p.m.

    MVAL boys basketball -- American at Irvington, James Logan at Mission San Jose, Kennedy at Newark Memorial, Washington at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

    MVAL girls basketball -- Irvington at American, Mission San Jose at James Logan, Newark Memorial at Kennedy, Moreau Catholic at Washington, 7:30 p.m.

    TCAL-Rock boys basketball -- El Cerrito at St. Joseph Notre Dame, 7 p.m.; Pinole Valley at St. Mary's, 7 p.m.; St. Patrick-St. Vincent at Salesian, 7 p.m.

    TCAL-Rock girls basketball -- St. Mary's at Pinole Valley, St. Joseph Notre Dame at El Cerrito, Salesian at St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

    MVAL boys soccer -- James Logan vs. Kennedy at Tak Fudenna Stadium, 5:45 p.m.

    WACC-Foothill boys basketball -- San Lorenzo at San Leandro, Castro Valley at Bishop O'Dowd, 5:30 p.m.; Mt. Eden at Berkeley, TBA

    WACC-Shoreline boys basketball -- Alameda at Hayward, Tennyson at Arroyo, 7 p.m.; Piedmont at Encinal, 7 p.m.

    WACC-Foothill girls basketball -- Berkeley at Piedmont, Alameda at Hayward, Castro Valley at Bishop O'Dowd, 7 p.m.

    WACC-Shoreline girls basketball -- Tennyson at Arroyo, San Lorenzo at San Leandro, 7 p.m.; Encinal at Mt. Eden, TBA

    WACC-Foothill boys soccer -- Berkeley at Castro Valley, Arroyo at Alameda, Mt. Eden at Bishop O'Dowd, TBA

    WACC-Shoreline boys soccer -- Encinal at Piedmont, San Lorenzo at Hayward, San Leandro at Tennyson, TBA

    WACC-Foothill girls soccer -- Castro Valley at Berkeley, Alameda at Arroyo, Bishop O'Dowd at Mt. Eden, TBA

    WACC-Shoreline girls soccer -- Piedmont at Encinal, 6 p.m.; Hayward at San Lorenzo, Tennyson at San Leandro, TBA

    Prep boys soccer -- College Park at Alhambra, 6 p.m.

    Prep wrestling -- De La Salle at Tim Brown Invitational, Sacramento, TBA

    Saturday

    WACC boys basketball -- Piedmont at Alameda, 6 p.m.

    WACC girls basketball -- Piedmont at Alameda, 4:30 p.m.

    WACC boys soccer -- San Lorenzo at Alameda, TBA

    WACC girls soccer -- San Lorenzo at Alameda, TBA

    Prep boys basketball -- Deer Valley at Adidas Challenge, TBA; St. Mary's at Sacred Heart Prep, 2 p.m.

    Prep girls basketball -- Campolindo Shootout: Deer Valley at Sheldon, 2 p.m., Carondelet vs. St. Mary's, 6:30 p.m.; Amador Valley vs. Skyline, 8 p.m. at Bentley HS.

    Prep boys soccer -- Acalanes at Ygnacio Valley, TBA; De La Salle at Richmond, TBA

    Prep wrestling -- Albany Invitational, TBA; James Logan vs. Buchanan/Clovis at Vacaville HS, TBA; De La Salle at Tim Brown Invitational, Sacramento, TBA

    Sunday

    No events scheduled

    Monday

    DFAL boys basketball -- Campolindo at Miramonte, Acalanes at Dublin, Alhambra at Las Lomas, 5:30 p.m.

    DFAL girls basketball -- Campolindo at Miramonte, Acalanes at Dublin, Alhambra at Las Lomas, 7 p.m.

    TCAL-Rock boys basketball -- St. Mary's at St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

    TCAL-Rock girls basketball -- St. Patrick-St. Vincent at St. Mary's, 7 p.m.

    Prep boys soccer -- College Park at Acalanes, 6:15 p.m.

    Prep girls soccer -- Piedmont at Campolindo, 6:15 p.m.

    Tuesday

    BVAL boys basketball -- Deer Valley at Freedom, Pittsburg at Heritage, Antioch at Liberty, 5:30 p.m.

    BVAL girls basketball -- Deer Valley at Freedom, Pittsburg at Heritage, Antioch at Liberty, 7 p.m.

    BVAL boys soccer -- Heritage at Antioch, Liberty at Freedom, Deer Valley at Pittsburg, 6 p.m.

    BVAL girls soccer -- Antioch at Heritage, Freedom at Liberty, Pittsburg at Deer Valley, 6 p.m.

    DVAL boys basketball -- Mt. Diablo at College Park, Clayton Valley at Concord, Northgate at Ygnacio Valley, 7 p.m.

    DVAL girls basketball -- College Park at Mt. Diablo, Concord at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Northgate, 7 p.m.

    DVAL boys soccer -- College Park at Mt. Diablo, Concord at Clayton Valley Charter, Ygnacio Valley at Northgate, TBA

    DVAL girls soccer -- Mt. Diablo at College Park, Clayton Valley Charter at Concord, Northgate at Ygnacio Valley, TBA

    EBAL boys basketball -- California at De La Salle, Amador Valley at Foothill, Livermore at Granada, San Ramon Valley at Monte Vista, 7 p.m.

    EBAL girls basketball -- Carondelet at California, Foothill at Amador Valley, Granada at Livermore, Monte Vista at San Ramon Valley, 7 p.m.

    EBAL boys soccer -- California at Monte Vista, Granada at San Ramon Valley, Amador Valley at Livermore, Foothill at De La Salle, 6 p.m.

    EBAL girls soccer -- Monte Vista at California, San Ramon Valley at Granada, Livermore at Amador Valley, Carondelet at Foothill, 6 p.m.

    MVAL girls basketball -- Irvington at James Logan, American at Newark Memorial, Washington at Mission San Jose, Kennedy at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

    MVAL girls soccer -- James Logan at Moreau Catholic, 6 p.m.

    OAL boys soccer -- Fremont at Oakland Tech A, Oakland Tech B at Oakland, Castlemont at Skyline, 3:30 p.m.

    OAL girls soccer -- Oakland Tech A at Fremont, Oakland at Oakland Tech B, Skyline at Castlemont, 3:30 p.m.

    Prep boys soccer -- Berean Christian at Las Lomas, 6:30 p.m.

    TCAL-Rock boys basketball -- St. Patrick-St. Vincent at El Cerrito, 7 p.m.; Salesian at Pinole Valley, 7 p.m.

    Wednesday

    CC-North men's basketball -- San Francisco at Ohlone, Foothill at Chabot, 7 p.m.

    CC-North women's basketball -- San Jose at Chabot, San Francisco at Ohlone, 5 p. m.

    BVAL wrestling -- Pittsburg at Heritage, Freedom at Antioch, Liberty at Deer Valley, 7 p.m.

    DFAL boys basketball -- Dougherty Valley at Las Lomas, Miramonte at Acalanes, Dublin at Campolindo, 5:30 p.m.

    DFAL girls basketball -- Dougherty Valley at Las Lomas, Miramonte at Acalanes, Dublin at Campolindo, 7 p.m.

    DFAL girls soccer -- Alhambra at Campolindo, Miramonte at Dougherty Valley, Dublin at Acalanes, 6:15 p.m.

    DFAL boys soccer -- Campolindo at Alhambra, Dougherty Valley at Miramonte, Acalanes at Dublin, 6:15 p.m.

    DVAL wrestling -- Mt. Diablo at Ygnacio Valley, Concord at Berean Christian, College Park at Clayton Valley Charter, Concord at Northgate, Ygnacio Valley at College Park, Clayton Valley at Berean Christian, 5 p.m.

    EBAL wrestling -- California at Livermore, Foothill at San Ramon Valley, Monte Vista at De La Salle, Amador Valley at Granada, 7 p.m.

    MVAL boys basketball -- James Logan at Irvington, Newark Memorial at American, Mission San Jose at Washington, Moreau Catholic at Kennedy, 7:30 p.m.

    MVAL boys soccer -- Moreau Catholic at James Logan, 6 p.m.

    MVAL wrestling -- Kennedy at James Logan, 6:30 p.m.

    TCAL-Rock boys basketball -- St. Joseph Notre Dame at St. Mary's. 7 p.m.

    TCAL-Rock girls basketball -- Pinole Valley at Salesian, St. Mary's at St. Joseph Notre Dame, El Cerrito at St. Patrick-St. Vincent, 7 p.m.

    WACC boys basketball -- Piedmont at Bishop O'Dowd, 7 p.m.; Alameda at San Leandro, Castro Valley at Hayward, San Lorenzo at Tennyson, Berkeley at Encinal, Arroyo at Mt. Eden, TBA

    WACC girls basketball -- Mt. Eden at Piedmont, 7 p.m.; Hayward at San Lorenzo, Encinal at Castro Valley, Tennyson at Alameda, San Leandro at Berkeley, Bishop O'Dowd at Arroyo, TBA

    WACC boys soccer -- Hayward at Alameda, San Leandro at Mt. Eden, Encinal at Berkeley, Piedmont at Castro Valley, Tennyson at Bishop O'Dowd, San Lorenzo at Arroyo, TBA

    WACC girls soccer -- Castro Valley at Piedmont, 6 p.m.; Alameda at Hayward, Mt. Eden at San Leandro, Berkeley at Encinal, Bishop O'Dowd at Tennyson, Arroyo at San Lorenzo, TBA

    Thursday

    BVAL boys soccer -- Deer Valley at Freedom, Pittsburg at Antioch, Heritage at Liberty, 6 p.m.

    BVAL girls soccer -- Freedom at Deer Valley, Antioch at Pittsburg, Liberty at Heritage, 6 p.m.

    DFAL wrestling -- Campolindo at Las Lomas, Miramonte at Dougherty Valley, Alhambra at Dublin, 6 p.m.

    DVAL boys soccer -- College Park at Northgate, Clayton Valley Charter at Ygnacio Valley, Berean Christian at Concord, TBA

    DVAL girls soccer -- Northgate at College Park, Ygnacio Valley at Clayton Valley Charter, Concord at Berean Christian, TBA

    EBAL boys soccer -- San Ramon Valley at California, Livermore at Monte Vista, Foothill at Granada, De La Salle at Amador Valley, 6 p.m.

    EBAL girls soccer -- California at San Ramon Valley, Monte Vista at Livermore, Granada at Foothill, Amador Valley at Carondelet, 6 p.m.

    EBAL wrestling -- Granada at California, Monte Vista at Amador Valley, De La Salle at San Ramon Valley, Livermore at Foothill, 7 p.m.

    MVAL girls soccer -- James Logan at Newark Memorial, 6 p.m.

    OAL boys soccer -- Oakland at Castlemont, Skyline at Oakland Technical A, Fremont at Oakland Technical B, 3:30 p.m.

    OAL girls soccer -- Castlemont at Oakland, Oakland Techincal A at Skyline, Oakland Technical B at Fremont, 3:30 p.m.

    TCAL-Rock boys basketball -- El Cerrito at Salesian, 7 p.m.

    Friday, Jan. 31

    BVC men's basketball -- College of Marin at Los Medanos, 7:30 p.m.

    BVC women's basketball -- College of Marin at Los Medanos, 5:30 p.m.

    CC-North men's basketball -- Chabot at Las Positas, Ohlone at Foothill, 7 p.m.

    CC-North men's basketball -- Chabot at Las Positas, Ohlone at San Jose, 5 p.m.

    BVAL boys basketball -- Deer Valley at Liberty, Freedom at Heritage, Antioch at Pittsburg, 5:30 p.m.

    BVAL girls basketball -- Deer Valley at Liberty, 7 p.m.; Antioch at Pittsburg, Freedom at Heritage, 7 p.m.

    DFAL girls basketball -- Alhambra at Acalanes, Dublin at Las Lomas, Dougherty Valley at Campolindo, 5:30 p.m.

    DFAL boys basketball -- Alhambra at Acalanes, Dublin at Las Lomas, Dougherty Valley at Campolindo, 7 p.m.

    DFAL boys soccer -- Dublin at Alhambra, Miramonte at Las Lomas, Dougherty Valley at Campolindo, 6:15 p.m.

    DFAL girls soccer -- Alhambra at Dublin, Las Lomas at Miramonte, Campolindo at Dougherty Valley, 6:15 p.m.

    DVAL boys basketball -- Northgate at College Park, Ygnacio Valley at Clayton Valley, Concord at Berean Christian, 7 p.m.

    DVAL girls basketball -- College Park at Northgate, Clayton Valley at Ygnacio Valley, Berean Christian at Concord, 7 p.m.

    EBAL boys basketball -- Amador Valley at California, Granada at De La Salle, Monte Vista at Foothill, Livermore at San Ramon Valley, 7 p.m.

    EBAL girls basketball -- California at Amador Valley, Carondelet at Granada, Foothill at Monte Vista, San Ramon Valley at Livermore, 7 p.m.

    MVAL boys basketball -- Newark Memorial at Irvington, James Logan at Washington, Moreau Catholic at American, Mission San Jose at Kennedy, 7:30 p.m.

    MVAL girls basketball -- Irvington at Newark Memorial, Washington at James Logan, American at Moreau Catholic, Kennedy at Mission San Jose, 7:30 p.m.

    MVAL boys soccer -- Newark Memorial at James Logan, 6 p.m.

    OAL girls basketball -- Skyline at Oakland Tech, McClymonds at Castlemont, 4:30 p.m.

    TCAL-Rock girls basketball -- Salesian at El Cerrito, 7 p.m.

    WACC boys basketball -- San Leandro at Piedmont, 7 p.m.; Arroyo at San Lorenzo, Mt. Eden at Encinal, Tennyson at Berkeley, Alameda at Castro Valley, Hayward at Bishop O'Dowd, TBA