Football-CC

Saturday Mid-Empire Conference Siskiyous 24, Diablo Valley 21, OT

Diablo Valley       0       7       7       7       0--       21

Siskiyous       7       7       7       0       3--       24

S -- Deerer 0 fumble return (Marshall kick)

DV -- Montalvo 21 run (Thayer kick)

S -- Johnson 1 run (Marshall kick)

DV -- Te'o 18 run (Thayer kick)

S -- Williams 27 pass from Johnson (Marshall kick)

DV -- Baker 9 pass from Wood (Thayer kick)

S -- Marshall 32 FG

Rushing: DV -- Wood 6-46, Montalvo 4-36, Te'o 14-34, Taufoou 2-12, Dean 1-0, Team 1-0, McGee (1-(-1). Totals 29-127. S -- Johnson 22-46, Abeene 8-30, McKinney 10-28, Brown 3-14, Williams 6-5, Deever 0-0, Team 1-(-3). Totals 50-120. Passing: DV -- Wood 23-44-2 277, Fortino 2-5-0 11. S -- Johnson 16-25-0 168, Murphy 0-1-0 0. Receiving: DV -- Montalvo 6-59, Ertz 5-55, Baker 4-63, Te'o 4-43, Dean 3-51, Taufoou 2-9, Ray 1-8. S -- Brown 7-64, Williams 3-47, Meekisho 3-12, Murphy 1-39, Moore 1-3, McKinney 1-3. Fumbles/lost: DV -- 0/0. S -- 3/1. Records: Diablo Valley 3-5, 0-1 MEC; Siskiyous 7-2, 2-0.

Nonconference Feather River 47, Chabot 14

Chabot       7       0       7       0--       14

Feather River       6       20       14       7--       47

C — Rowe 42 run (Esteban kick)

FR — White 11 pass from Garmon (kick blocked)

FR — Victor 5 run (kick blocked)

FR — Cerriteno 36 pass from Garmon (Holland kick)

FR — Garmon 1 run (Holland kick)

FR — Garmon 1 run (Holland kick)

C — Texeira 19 pass from Lujan (Turner kick)

FR — Victor 15 run (Holland kick)

FR — Pearson 27 pass from Garmon (Holland kick)

Rushing: C — Rowe 21-117, Lujan 9-28, Thegenus 4-21, Rockwell 7-13, Isabel 3-12, Sandhu 1-5, Brooks 2-0. Totals 45-196. FR — Victor 28-197, Hopkins 6-85, Rutherford 1-14, Garmon 10-9, Peterson 2-9, Hoyos 2-7. Totals 49-318. Passing: C — Lujan 5-16-0-60, Brooks 1-1-0-(-1). Totals 6-17-0-59. FR — Garmon 28-44-1-396. Receiving: C — Martin 3-27, Texeira 1-19, Isabel 1-14, Cummings 1-(-1). FR — Pearson 12-201, Cerriteno 9-110, White 4-57, Hoyos 2-23, Artist 1-5. Fumbles/lost: Chabot 1/1, Feather River 1/0. Records: Chabot 5-3, Feather River 6-2.

Football-Prep

Friday EBAL San Ramon Valley 54, Foothill 42

Foothill       7       7       7       21--       42

San Ramon       21       13       13       7--       54

F -- Langley 24 run (Rodriguez kick)

SRV -- De La Pena 8 run (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 4 run (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 4 run (Winaker kick)

SRV -- Nichols 21 pass from Winaker (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 1 run (run failed)

F -- Connolly 2 run (Rodriguez kick)

SRV -- De La Pena 7 run (Winaker kick)

F -- Reni 18 pass from Kearns (Rodriguez kick)

SRV -- Koski 70 pass from Winaker (pass failed)

SRV -- Makaiwi 98 interception return (Winaker kick)

F -- Floyd 87 kick return (Rodriguez kick)

F -- Gates 10 fumble return (Rodriguez kick)

F -- Floyd 18 run (Rodriguez kick)

Rushing: F -- Gates 5-52, Langley 6-46, Floyd 8-43, Connolly 8-27, Noa 4-19, Kearns 3- (-10). Totals: 34-177. SRV -- De La Pena 30-162, Vargas 7-42, Winaker 6-21, Elliott 1-4, Robinson 2-2. Totals: 46-231. Passing: F -- Kearns 24-37-3-244. SRV -- Winaker 13-19-0-214, Baker 0-1-0-0. Totals: 13-20-0-214. Receiving: F -- Anderson 11-114, Reni 4-41, Floyd 3-38, Mercado 3-27, Langley 3-14. SRV -- Koski 5-112, Nichols 3-62, De La Pena 3-13, Roberts 1-23. Fumbles/lost: Foothill -- 5/4, San Ramon Valley -- 1/1. Records: Foothill 7-2, 3-2 EBAL, San Ramon Valley 5-4, 4-1.

Golf-G

CIF Northern California championships

At Spring Creek CC, par 73

Team scores: St. Francis-Mountain View* 423, Palo Alto* 429, Amador Valley* 444, Mission San Jose 448, Gunn 449, Dougherty Valley 451, Rocklin 452, St. Francis-Sacramento 455, East Union 477, Chico 541, Pleasant Valley 608.

Top 20 individual results: 73 -- Xie (Palo Alto); 74 -- Schultz* (Acalanes); 76 -- Riley* (East Union); 77 -- Hoffman* (Vista Del Lago), Sangha* (San Mateo); 79 -- Scavo* (Justin-Siena), Virtusio* (Carondelet), Wang (St. Francis); 80 -- Sarathy* (Gunn), Corriveau* (Santa Catalina); 81 -- Gelbova (Valley Christian), Velasquez* (Roseville); 82 -- Zhou (Gunn); 83 -- Liu (Amador Valley), Hirsch (Mission San Jose), Gosti (MSJ), Kawagichi (Los Altos), Wagg (Rocklin), Denekoff (Pleasant Grove).

* Advances to CIF championships

Soccer-B

NCS Playoffs

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 16 College Prep (16-3-1) at No. 1 Marin Academy (5-9-1), 3:30 p.m.

No. 9 Cardinal Newman (3-12-3) vs. No. 9 Oakland Military Institute (17-5-2) at Contra Costa College, 3:30 p.m.

No. 13 Calistoga (14-6-3) vs. No. 4 Branson (13-7-3) at College of Marin, 3:30 p.m.

No. 12 Bay-S.F. at No. 5 Athenian (14-3-2), 3:30 p.m.

No. 15 St. Vincent-Petaluma (12-7-1) vs. No. 2 University-S.F. (17-4-4) at Kezar Stadium, 8 p.m.

No. 10 Roseland Prep (15-6-3) vs. No. 7 Head-Royce (11-6-1) at Elsie Allen HS, 7 p.m.

No. 14 McKinleyville (6-5-1) vs. No. 3 Lick-Wilmerding (15-5) at Kezar Stadium, 6 p.m.

No. 11 Fort Bragg (16-5-3) vs. No. 6 Gateway (12-5-1), 4 p.m.

DIVISION III

Wednesday's first round

No. 9 South Fork (3-9-1) at No. 8 Rincon Valley Christian (9-9-4), 3:30 p.m.

No. 13 Point Arena (7-11-2) vs. No. 4 Making Waves Academy (13-8-2) at Point Arena HS, 3:30 p.m.

No. 12 Geyserville (7-11-1) at No. 5 Redwood Christian (5-12), 3:30 p.m.

No. 15 Tomales (9-8-1) at No. 2 Archbishop Hanna (20-1-1), 3:30 p.m.

No. 10 Sonoma Academy (6-11-1) vs. Drew-S.F. (6-10-2) at Silver Terrace Field, 7 p.m.

No. 14 Potter Valley (11-8-1) vs. No. 3 Emery (15-5) at Richard Sheridan Field, Hayward, 5 p.m.

No. 11 Summerset Waldorf (12-4-1) at No. 6 Fremont Christian (11-7-3), 7 p.m.

Tennis-G

OAL Championships

SINGLES

First round: Horn (Skyline) d. Henderson (Oakland Tech) 6-0, 6-2; Lam (S) d. Takata (OT) 6-1, 6-2; Li (S) d. Perry (OT) 6-0, 6-2; Katz-Savell (OT) d. Pham (S) 6-1, 6-0.

Tuesday's matches

SINGLES

Semifinals: Horn vs. Lam; Li vs Katz-Sevell.

DOUBLES

Semifinals: Ali/Terrazas (OT) vs Wu/Yorn (S); Park/Packer-Dawley (OT) vs. Nguyen/Chao (S).

Water polo-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 16 Livermore (12-12) at No. 1 Miramonte (16-8), 8 p.m.

No. 9 Foothill (14-10) vs. No. 8 Monte Vista (9-14), 4:30 p.m.

No. 13 Heritage (16-8) vs. No. 4 Las Lomas (14-9) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

No. 12 James Logan (19-6) vs. No. 5 Sir Francis Drake (18-8) at Campolindo HS, 6:15 p.m.

No. 15 Mission San Jose (15-8) at No. 2 Campolindo (18-6), 7:30 p.m.

No. 10 Clayton Valley Charter (16-8) vs. No. 7 Amador Valley (17-4) at Campolindo HS, 3:45 p.m.

No. 14 Alameda (20-7) at No. 3 De La Salle (14-9), 7:30 p.m.

No. 11 Washington (15-7) vs. No. 6 San Ramon Valley (15-9) at James Logan HS, 6 p.m.

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 9 Ukiah (13-11) vs. No. 8 Bishop O'Dowd (14-10) at Contra Costa College, 4:30 p.m.

No. 12 Cardinal Newman (8-11) at No. 7 Encinal (18-9) at Contra Costa College, 7 p.m.

Saturday's quarterfinals

Ukiah/Bishop O'Dowd winner vs. No. 1 Alhambra (18-6), TBA

No. 5 Northgate (14-12) vs. No. 4 Tamalpais (17-9), TBA

Cardinal Newman/Encinal winner vs. No. 2 Redwood (22-4), TBA

No. 6 San Marin (14-7) vs. No. 3 Justin-Siena (17-4), TBA

Water polo-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 9 Deer Valley (17-4) vs. No. 8 Clayton Valley Charter (13-10) at De La Salle HS, 6 p.m.

No. 4 Livermore (17-7) vs. No. 13 Washington (11-11) at Miramonte HS, 6:45 p.m.

No. 12 Alameda (12-6) vs. No. 5 Granada (20-4) at Miramonte HS, 5:45 p.m.

No. 15 Mission San Jose (6-6) vs. No. 2 Monte Vista (13-9) at Acalanes HS, 8 p.m.

No. 10 Foothill (12-12) at No. 7 James Logan (20-3), 7:15 p.m.

No. 14 Newark Memorial (12-11) vs. No. 3 Las Lomas (16-8) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 Liberty (14-9) vs. No. 6 Alhambra (17-7) at Campolindo HS, 5 p.m.

Saturday's quarterfinal

Clayton Valley Charter/Deer Valley winner vs. No. 1 San Ramon Valley (24-0), TBA

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 9 Ukiah (13-10-1) vs. No. 8 Carondelet (11-12) at Contra Costa College, 5:45 p.m.

No. 13 Encinal (18-7) at No. 4 Acalanes (13-11), 8 p.m.

No. 12 Bishop O'Dowd (14-10) vs. No. 5 Marin Catholic (15-7) at Contra Costa College, 8:15 p.m.

No. 10 Novato (12-7) vs. No. 7 Piedmont (18-4) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 San Marin (11-8) vs. No. 6 Northgate (13-13) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

Saturday's quarterfinals

Carondelet/Ukiah winner vs. No. 1 Campolindo (21-3), TBA

Piedmont/Novato winner vs. No. 2 Miramonte (18-6), TBA

Northgate/San Marin winner vs. No. 3 Sir Francis Drake (19-6), TBA