CIF Regional BASKETBALL playoffs

All state championship games at Sleep Train Arena, Sacramento

BOYS OPEN DIVISION Northern regional final

No. 1 Bishop O'Dowd 70, No. 2 Capital Christian (28-4) 60

Southern regional final

No. 1 Mater Dei 59, No. 7 Westchester (30-7) 54

March 29 state championship

Bishop O'Dowd (28-4) vs. Mater Dei (34-0), 8 p.m.

DIVISION I Northern regional final

No. 1 Monte Vista 59, No. 3 Freedom (26-7) 51, OT

Southern regional final

No. 3 Centennial 80, No. 1 Chino Hills (29-5) 73

March 28 state championship

Centennial (29-3) vs. Monte Vista (31-1), 8 p.m.

DIVISION II Northern regional final

No. 1 Folsom 68, No. 3 Cosumnes Oaks (16-18) 51

Southern regional final

No. 3 St. John Bosco 72, No. 2 Compton (25-8) 55

March 29 state championship

St. John Bosco (22-4) vs. Folsom (32-2), 4 p.m.

DIVISION III Northern regional final

No. 9 Sir Francis Drake 54, No. 3 Archbishop Riordan (20-10) 49

Southern regional final

No. 1 Chaminade 53, Santa Margarita (26-9) 52

March 28 state championship

Sir Francis Drake (25-7) vs. No. 3 Chaminade (26-0), 4 p.m.

DIVISION IV Northern regional final

No. 1 Moreau Catholic 61, No. 2 Salesian (22-15) 52

Southern regional final

No. 2 Bishop Montgomery 66, No. 4 Cantwell Sacred Heart (24-8) 56

March 29 state championship


Advertisement

Bishop Montgomery (27-6) vs. Moreau Catholic (27-6), noon

DIVISION V Northern regional final

No. 2 St. Joseph Notre Dame 54, No. 1 Central Catholic (26-7) 42

Southern regional final

No. 1 Renaissance Academy 58, No. 3 View Park (24-6) 55

March 28 state championship

Renaissance Academy (24-7) vs. No. 2 St. Joseph Notre Dame (30-5), noon

GIRLS

OPEN DIVISION Northern regional final

No. 4 Salesian 78, No. 6 Miramonte (30-2) 64

Southern regional final

No. 3 Long Beach Poly 56, No. 4 Etiwanda (21-7) 46

March 29 state championship

Long Beach Poly (26-3) vs. Salesian (30-6), 6 p.m.

DIVISION I Northern regional final

No. 11 Pleasant Grove 51, No. 4 Berkeley (23-9) 42

Southern regional final

No. 1 Canyon Springs 66, No. 2 Alemany (26-8) 51

March 28 state championship

Canyon Springs (24-6) vs. Pleasant Grove (24-9), 6 p.m.

DIVISION II Northern regional final

No. 1 Archbishop Mitty 57, No. 2 McNair (28-5) 54

Southern regional final

No. 1 Chaminade 67, No. 2 West Torrance (33-5) 50

March 29 state championship

Chaminade (28-4) vs. Archbishop Mitty (20-11), 2 p.m.

DIVISION III Northern regional final

No. 2 Modesto Christian 58, No. 1 Enterprise (28-3) 56

Southern regional final

No. 1 Santa Barbara 58, No. 3 Santa Margarita (21-14) 48

March 28 state championship

Santa Barbara (30-5) vs. Modesto Christian (26-8), 2 p.m.

DIVISION IV Northern regional final

No. 5 Justin-Siena 47, No. 2 Arcata (26-5) 26

Southern regional final

No. 2 Sierra Canyon 59, No. Serra (25-5) 52

March 29 state championship

Sierra Canyon (26-4) vs. Justin-Siena (29-6), 10 a.m.

DIVISION V Northern regional final

No. 2 Pinewood 61, No. 1 Brookside Christian (28-5) 38

Southern regional final

No. 3 La Jolla Country Day 54, No. 4 Immanuel (22-7) 33

March 28 state championship

La Jolla Country Day (20-11) vs. Pinewood (29-3), 10 a.m.