Baseball-CC

Friday

CCCAA Super Regionals

San Joaquin Delta 5, Chabot 0

Delta 000 100 022-- 5 8 1

Chabot 000 000 000-- 0 6 4

At Santa Rosa JC

Valencia, D'Souza (9) and Devencenzi. Narahara, San Nicolas (8), Gainor (9) and Mitchell. W: Valencia. L: Narahara. 2B: Mastrouboni (SJD), B. Johnson (C). Records: Chabot 26-13, San Joauin Delta 27-12. Highlights: C -- B. Johnson 2 for 4; Narahara 7 2/3 IP, 3 ER, 3 K.

Baseball-Prep

MVAL

Irvington 2, Moreau Catholic 0

Irvington 000 010 1-- 2 6 3

Moreau 000 000 0-- 0 3 0

Weight, Newman (7) and Doty; Cmelak, Robinson (7) and Reichel. W: Weight. L: Cmelak. Records: Moreau Catholic 9-13, 3-9 MVAL; Irvington 9-13, 4-8 MVAL. Highlights: I -- Bass 2 for 3; Martinez 1 for 1, RBI; Golobic 1 for 3, RBI.

Nonleague

Berkeley 9, Pittsburg 1

Berkeley 114 003 0-- 9 11 0

Pittsburg 000 100 0-- 1 4 3

Bustos, Herron (3), Hurtado (4), Donahue (7) and Rodriguez. Sebek, Camps (4), and Langbein. W: Camps. L: Bustos. 2B: Langbein (B). Record: Berkeley 15-9. Highlights: B -- Sebek 3 IP, 0 R, 0 H, 3 K; Camps 4 IP, 0 ER, 5 K; Stuhrs 2 for 2, R; Pollack 1 for 1, R. P -- Ozuna 1 for 3, R, Rodriguez 1 for 3.

College Park 20, El Cerrito 5

El Cerrito 002 012 0-- 5 5 0

College Park 013 196 x-- 20 22 0

Ch. Florez, Cole Flores (4), Bernal (5), Harrison (6) and Ough, Page (6); DeMers, Burnham (4), Bodishbaugh (5), Hantos (6) and Hroza. W: DeMers (8-0). L: Ch. Florez. 2B: VanEckhardt (EC) 2, DeMers (CP), Larnach (CP). 3B: Garcia (CP). HR: Oar (CP), 3rd inn., 1 on; Larnach 5th inn., 2 on. Records: El Cerrito 18-7-1, College Park 16-5-1. Highlights: EC -- Van Eckhart 2 for 3, 3 RBI. CP -- Larnach 5 for 5, 5 RBI, 5 R; Oar 4 for 4, BB, 4 RBI, 3 R; Maciver 4 for 4, BB, 3 RBI, 3 R.

Friday

TCAL playoffs, second round

St. Mary's 12, Salesian 5

Salesian 410 000 0-- 5 4

St. Mary's 108 003 x-- 12 14 0

Lopez, Castle (3), Edmonds (6) and Boyett; Mahoney, Nnebe (4) and Giuntini. W: Mahoney. L: Castle. 2B: Boyett (Sal), Mahoney (SM), Ultsch (SM). HR: Tipton (Sal) 1st inn., 0 on; Thomas (Sal) 1st inn., 1 on; Eddy (SM) 3rd inn., 1 on; Goldstein (SM) 6th inn., 1 on. Highlights: Sal -- Thomas 1 for 2, R, 3 RBI; Tipton 1 for 3, 2 R, RBI. SM -- Mahoney 3 for 4, 2 R, 2 RBI, 3 2/3 IP, 6 K; Flemer 2 for 3, 2 R, 2 RBI; Giuntini 2 for 2, RBI.

WACC

Berkeley 3, Castro Valley 2, 8 inn.

Berkeley 020 000 01-- 3 4 1

Castro Valley 100 100 00-- 2 4 0

Bremer and Langbein; Seever, Carmody (8), Iglesias (8) and Ormsby. W: Bremer. L: Carmody. 2B: Langer (B). HR: Nunnery (CV) 1st inn., 0 on. Records: Berkeley 14-9 10-6 WACC; Castro Valley 10-1, 8-8. Highlights: B -- Franco 1 for 4, game-winning RBI; Rosenberg 1 for 4, R RBI; Bremer CG, ER, 8 K. CV -- Nunnery 1 for 2, R, RBI; Seever 7 IP, 4 K.

Lacrosse-B

Friday, EBAL

Monte Vista 6, San Ramon Valley 1

Halftime: 3-1. Scoring: MV -- Simor 2, D. Spencer, B. Spencer, Emerson, Sauer. Assists: B. Spencer 2, D. Spencer. SRV -- Garlieb. Assists: SRV -- French. Saves: Brown (MV) 6, Bowlby (SRV) 9.

Swimming-B

DFAL championships

Team scores: Campolindo 495, Las Lomas 436, Miramonte 383, Acalanes 288.5, Dougherty Valley 139, Dublin 102, Alhambra 59.

200 medley relay: Campolindo (Ratchford, Baldwin, Stumph, Sivesind) 1:34.19, Miramonte 1:34.75, Acalanes 1:38.18; 200 freestyle: Miller (LL) 1:36.16*, Campbell (C) 1:38.60, Kalbus (M) 1:45.73; 200 IM: Ratchford (C) 1:53.40, Miao (M) 1:53.43, Baldwin (C) 1:56.08; 50 freestyle: Campbell (C) 20.33*, Sivesind (C) 21.12, Ostler (M) 21.55; 100 butterfly: Stumph (C) 49.14*, Usinger (A) 51.68, Inserra (A) 51.88; 100 freestyle: Miller (LL) 44.32*, Sivesind (C) 45.72, Ostler (M) 46.33; 500 freestyle: Hoyt (M) 4:45.38, Wentzel (A) 4:52.77, Laws (LL) 4:54.02; 200 freestyle relay: Las Lomas (Horner, Donovan, Middleton, Miller) 1:24.52*, Campolindo 1:26.59, Acalanes 1:26.61; 100 backstroke: Ratchford (C) 50.08, Miao (M) 50.88, Shieman (C) 51.91; 100 breaststroke: Stumph (M) 54.42*, Wiser (M) 56.15, Usinger (A) 56.92; 400 freestyle relay: Campolindo (Campbell, Stumph, Ratchford, Sivesind) 3:03.08*, Las Lomas 3:06.84, Miramonte 3:08.13.

* New meet record

EBAL Championships

Team scores: San Ramon 419, Granada 338, De La Salle 311, Monte Vista 303, Amador Valley 267, California 236, Foothill 122, Livermore 46.

200 medley relay: Granada 1:34.25*; San Ramon 1:34.98; Monte Vista 1:35.19; 200 freestyle: Rooney (G) 1:40.24; Williams (MV), Shen (Foot) 1:41.06; 200 IM: Morgan (DLS) 1:53.31*, Silverhorn (G) 1:53.41, Hughes (AV) 1:54.19; 50 freestyle: McLaggan (G) 21.20, Martin (SRV) 21.51, Garcia (SRV) 21.91; 100 butterfly: Chen (AV) 49.71*, Tanabe (SRV) 50.81, Morgan (DLS) 50.84; 100 freestyle: Bloore (MV) 46.08, Silverhorn (G) 46.55, Pasichuke (SRV) 46.95; 500 freestyle: Shen (Foot) 4:37.61, Trump (G) 4:39.36, Young (SRV) 4:39.46; 200 freestyle relay: Monte Vista 1:25.09*, San Ramon 1:25.63, Amador Valley 1:27.73; 100 backstroke: Chen (AV) 50.07, Williams (MV) 51.76, Palmer (SRV) 51.85; 100 breaststroke: Protich (DLS) 58.02, Lee (Cal) 58.94, Poppe (SRV) 59.10; 400 freestyle relay: Granada 3:07.03, San Ramon 3:08.18, De La Salle 3:11.81.

*New meet record

WACC Championships

200 medley relay: Castro Valley (Gibson, Sand, Brown, Teague) 1:38.48*; Bishop O'Dowd 1:42.70, Berkeley 1:45.56; 200 freestyle: Cagigas (BOD) 1:52.43, Chin (CV) 1:53.62, Choi (CV) 1:56.30; 200 IM: Sand (CV) 1:57.30, Truong (BOD) 2:00.81, Gohlke (B) 2:01.53; 50 freestyle: Deng (CV) 21.65, Teague (CV) 22.13, Avery (BOD) 22.35; Diving: Sackey (B) 316.60, Rowen-Keren (B) 274.95, Gee (A) 242.10; 100 butterfly: Brown (CV) 52.06, Kehoe (BOD) 53.61, Tang (P) 54.30; 100 freestyle: Teague (CV) 47.98, Deng (CV) 48.21, Avery (BOD) 49.80; 500 freestyle: Watts (CV) 5:08.88, Leboa (BOD) 5:18.10, Tognolini (CV) 5:30.05; 200 freestyle relay: Castro Valley (Watts, Tran, Brown, Deng) 1:29.14, Berkeley 1:32.08, Bishop O'Dowd 1:32.34; 100 backstroke: Gibson (CV) 53.94, Tang (P) 55.12, Lee (B) 58.45; 100 breaststroke: Sand (CV) 58.30*, Truong (BOD) 1:01.45, Gohlke (B) 1:01.78; 400 freestyle relay: Castro Valley (Sand, Brown, Deng, Teague) 3:14.31*, Bishop O'Dowd 3:18.56, Alameda 3:29.33.

* Meet record

Swimming-G

DFAL championships

Team scores: Campolindo 476, Acalanes 418, Miramonte 388.5, Las Lomas 235.5, Dougherty Valley 217.5, Dublin 129, Alhambra 69.

200 medley relay: Campolindo (Grubbs, Erickson, Stevens, Ashby) 1:45.82, Miramonte 1:47.44, Las Lomas 1:48.68; 200 freestyle: Leonard (LL) 1:51.76, Bicomong (C) 1:52.61, Larsen 1:54.58; 200 IM. Usinger (A) 2:04.97, Didion (LL) 2:06.41, Howard (M) 2:08.08; 50 freestyle: Ashby (C) 23.67, Taylor (DV) 23.94, Bergh (DV) 24.15; 100 butterfly: Usinger (A) 54.75*, Taylor (DV) 56.04, Grubbs (C) 56.31; 100 freestyle: Ashby (C) 51.22, Bergh (DV) 51.84, Bicomong (C) 51.88; 500 freestyle: Larsen (M) 5:03.29, Muller (C) 5:10.94, H. Bergh (DV) 5:13.52; 200 freestyle relay: Acalanes (Usinger, Giambastini, Fellner, Hill) 1:36.34, Miramonte 1:37.19, Dougherty Valley 1:37.40; 100 backstroke: Grubbs (C) 55.88*, Stevens (C) 57.00, Vance (A) 57.39; 100 breaststroke: Didion (LL) 1:03.27, Schillinger (M) 1:04.04, Howard (M) 1:05.94; 400 freestyle relay: Campolindo (Ashby, Grubbs, Stevens, Bicomong) 3:28.80*, Dougherty Valley 3:30.76, Acalanes 3:31.59.

*New meet record

EBAL Championships

Team scores: San Ramon Valley 456, Carondelet 389, Amador Valley 257, Monte Vista 236, Foothill 219, Granada 191, California 186, Livermore 127.

200 medley relay: San Ramon 1:44.64, Carondelet 1:45.02, California 1:49.59; 200 freestyle: Chenaul (Car) 1:45.12, Amberg (Car) 1:50.85, Materson (SRV) 1:50.89; 200 IM: Li (Foot) 1:58.26*, Chung (AV) 2:06.11, Miller (SRV) 2:07.62; 50 freestyle: Brand (AV) 23.98, Han (Car) 24.01, Cooke (MV) 24.17; 100 butterfly: Li (Foot) 54.69, Orlandi (SRV) 56.26, Garcia (SRV) 56.75; 100 freestyle: White (Car) 51.42, Murphy (Car) 52.10, Brand (AV) 52.30; 500 freestyle: Chenault (Car) 4:42.71, Matherson (SRV) 4:52.14, Simonds (G) 4:56.83; 200 freestyle relay: San Ramon 1:36.95*, Carondelet 1:38.18, Amador Valley 1:38.73, Monte Vista 1:38.73; 100 backstroke: White (Car) 55.06, Cooke (MV) 55.69, Coloma (Car) 56.03; 100 breaststroke: Poppe (SRV) 1:02.03, Lee (Cal) 1:04.03, Miller (SRV) 1:05.78; 400 freestyle relay: Carondelet 3:26.14*, San Ramon 3:33.89, Amador Valley 3:34.35.

*New meet record

WACC Championships

Team scores: Castro Valley 508, Alameda 383.50, Piedmont 334.50, Bishop O'Dowd 273, San Leandro 178.50, Berkeley 156, Encinal 120.50, Arroyo 64, San Lorenzo 15.

200 medley relay: Alameda (Boles, Fornshell, Takamura, Krause) 1:53.61; Castro Valley 1:54.72, Piedmont 1:54.97; 200 freestyle: Fornshell (A) 1:54.26*, Miller (CV) 1:57.13, Faust (P) 1:57.13; 200 IM: Fromson-Ho (B) 2:12.54, Reynolds (P) 2:14.30, Firestone (BOD) 2:18.52; 50 freestyle: Boles (A) 24.58, Chen (SL) 24.58, Balica (CV) 25.22; 1M diving: Rokeach (B) 294.05, Moyal (A) 287.40, Cohan (B) 274.80; 100 butterfly: Fornsehll (A) 59.64, Fromson-Ho (B) 59.97, McNamara (BOD) 1:01.89; 100 freestyle: Boles (A) 53.57, Wirdzek (CV) 54.42, Balica (CV) 55.02; 500 freestyle: Benjamin (SL) 5:11.16*, Miller (CV) 5:12.42, Faust (P) 5:18.68; 200 freestyle relay: Piedmont (Faust, Reynolds, Mooney, Caldwell) 1:42.19, Castro Valley 1:43.10, San Leandro 1:47.22; 100 backstroke: Reynods (P) 59.62, Krause (A) 1:01.85, Macchiavello (CV) 1:04.46; 100 breaststroke: Chen (SL) 1:07.96, Horpel (CV) 1:09.43, Fennell (P) 1:13.88; 400 freestyle relay: Castro Valley (Balica, Macchiavello, Miller, Wirdzek) 3:38.89*, Alameda 3:40.37, Bishop O'Dowd 3:52.57.

*New meet record

Tennis-B

NCS playoffs

Division I Championship

Miramonte 6, Monte Vista 1

Singles: Bohuslav (M) d. Feldman 7-6, 6-3; Martin (M) d. Lim 6-4, 6-3; Hwang (M) d. Serpa 5-7, 6-2, 6-2; Sirovica (MV) d. Hummer 6-1, 6-0. Doubles: Boersma/Tan (M) d. Chun/Lee 4-6, 6-2, 7-5; Weiker/Lilichenko (M) d. Salvador/Swete 7-6 (6), 6-3; O'Melveny/Rechnitz (M) d. Chan/Lupan 2-6, 6-2, 6-3. Records: Miramonte 27-0, Monte Vista 22-4.

Semifinals

Monte Vista 5, Dougherty Valley

Singles: Wang (DV) d. Feldman 6-2, 4-6, 6-3; Yu (DV) d. Lim 4-6, 6-3, 2-6; Serpa (MV) d. A. Kotecha 6-3, 6-3; Sirovica (MV) d. A. Kotecha 7-6(8), 6-0. Doubles: Chun/Lee (MV) d. Krishnan/Kalyan 7-5, 7-6 (4); Salvador/Swete (MV) d. Baluja/Mani 6-0, 6-1; Chan/Lupan (MV) d. Gadiraju/Uppal 6-3, 2-6, 6-3. Record: Dougherty Valley 23-3.

Miramonte 4, Redwood 3

Singles: Bohuslav (M) d. Silverman 6-0, 6-4; Barretto (R) d. Martin 6-3, 6-7 (5), 7-5; Aksu (R) d. Hwang (M) d. Serpa 6-3, 6-2; Heckmann (R) d. Hummer 6-1, 6-0. Doubles: Boersma/Tan (M) d. Boesel/Shapiro 6-1, 6-4; Weiker/Lilichenko (M) d. Hall/Hanley 6-3, 6-0; O'Melveny/Rechnitz (M) d. Oewel/Foehr 7-5, 6-1.

Division II Championship

Branson-Ross 6, Piedmont 1

Singles: A. Brenner (B) d. Lin 6-2, 6-0; Hiller (B) d. Ky-Fries 6-3, 4-6, 10-7; Gadbois (P) d. Mathieson 7-5, 6-4; Chinai (B) d. Thacher 6-3, 7-5. Doubles: Bogardus/Shin (B) d. Slabaugh/Lai 6-2, 0-6, 7-6 (3); Boutros/M. Brenner (B) d. Newcomb/Kramer 3-6, 6-2, 6-4; Daly/Bergeron (B) d. Corvin/Peters 6-3, 7-6 (6). Record: Piedmont 21-5-1, Branson 25-5.

Track-B

BVAL Championships

At Heritage HS

Team scores: Heritage 206, Liberty 107, Deer Valley 82, Pittsburg 56, Freedom 31, Antioch 12.

Top three finishers in each event

100: Mixon (F) 10.84, Covington (H) 10.91, Williams (L) 11.22; 200: Kurtz (H) 21.93, Williams (L) 22.39, Ihenacho, (H) 23.18; 400: Kurtz (H) 48.11*, Hamlin (DV) 48.83, Brown (A) 50.89; 800: Demeko-Ousman (H) 1:59.24, Mayer (L) 1:59.86, Geislinger (DV) 2:03.11; 1600: Pena (H) 4:28.15, Lenci (L) 4:30.94, Demeko-Ousman (H) 4:32.97; 3200: Lenci (L) 9:52.79, Fajardo (F) 9:54.49, Pena (H) 10:08.96; 110H: Covington (H) 15.90, Olender (H) 16.00, Obodo (H) 16.85; 300H: Hamlin (DV) 38.15*, Covington (H) 40.48, Brown (A) 42.23; 400 relay: Heritage (Blaise, Lewis, Covington, Kurtz) 42.39*, Freedom 43:66, Liberty 44.11; 1600 relay: Heritage (Ihenacho, Kurtz, Obodo, Winding) 3:26.09, Deer Valley 3:27.04, Pittsburg 3:33.88; HJ: Brown (P) 6-4, Foote (L) 6-2, Richmond (DV) 5-10; PV: Bishop (L) 13-6, Giessman (L) 13-0, Fancey (L) 13-0; LJ: Ns. Webster (DV) 22-8, A. Johnson (DV) 22-5, Nz. Webster (DV) 21-10; TJ: Blaise (H) 44-11, Davis (L) 44-8.75, Ns. Webster (DV) 44-0; SP: Powell (P) 44-10, Fifita (H) 44-5.5, Mostafavi (H) 44-5; DT: Bauman (L) 136-04, Mostafavi (H) 134-2, Pierson (P) 127-3.

* New meet record

DVAL Championships

At Ygnacio Valley HS

Team scores: Northgate 182, Clayton Valley 134, College Park 98, Concord 40, Berean Christian 16.

Top three finishers in each event

400 relay: Clayton Valley 43.29, College Park 43.70, Northgate 45.43; 1600: Stalters (N) 4:27.25, Bolter (BC) 4:28.09, Condon (CV) 4:29.05; 110H: Blackburn (Con) 15.77, Schneider (N) 15.90, Mandich (N) 16.08; 400: Lovick (CV) 52.64, Tabone (CP) 52.72, Blasingame (N) 53.15; 100: Jackson (CP) 11.14, Hernandez (CV) 11.25, Reed (CV) 11.53; 800: Stalters (N) 2:01.02, Reamy (N) 2:02.80, Marson (CP) 2:03.32; 300H: Schneider (N) 41.52, Mandich (N) 42.16, Ewing (CV) 42.44; 200: Hernandez (CV) 22.72, Jackson (CP) 22.78, Jackson (CP) 23.45; 3200: Stalters (N) 10:05.96, Condon (CV) 10:13.86, Solis (YV) 10:17.21; 1600 relay: College Park 3:33.64, Clayton Valley 3:33.67, Northgate 3:37.85; HJ: Asseal (CP) 5-8, Mandich (N) 5-6, Kurnik (BC) 5-4; LJ: Blackburn (Con) 19-11, Jaggers (CV) 19-5, Makrakis (N) 19-1 1/2; TJ: Oliver (CV) 40-04, Makrakis (N) 38-11, Jaggers (CV) 38-6 1/2; SP: Moore (N) 52-5 1/2, Sharpe (N) 43-1, Smith (N) 42-3 1/2; DT: Moore (N) 147-2, Blackburn (Con) 131-5, Sharpe (N) 117-9; PV: Tamura (CP) 12-0, Malott (N) 11-6, Alegria (N) 11-0.

WACC Championships

At Castro Valley HS

Team scores: Bishop O'Dowd 108, Castro Valley 84, San Leandro 59.5, Alameda 53.5, Berkeley 34, Piedmont 32, Hayward 17, Encinal 10, Mt. Eden 3, San Lorenzo 2.

Top three finishers in each event

400 relay: Castro Valley (Edwards, Myles Speegle, Jones, Matt Speegle) 41.65, San Leandro 42.17, Berkeley 44.29; 1,600: Hamilton III (BOD) 4:32.41, Frost (Pied) 4:33.93, Mackey (CV) 4:35.28; 110HH: King (BOD) 15.67, Traylor (Berk) 15.75, Wang (Ala) 16.83; 400: Carter (SL) 48.46, Jones (CV) 49.92, Ziegler (BOD) 50.93; 100: Johnson (SL) 11.10, Myles Speegle (CV) 11.11, Matt Speegle (CV) 11.22; 800: Hamilton III (BOD) 1:58.49, Carlson (Ala) 1:59.51, Sikes (Berk) 2:00.12; 300IH: King (BOD) 41.55, Carrington-Scott (BOD) 41.59, Yick (Ala) 42.77; 200: Carter (SL) 22.48, Traylor (Berk) 22.61, Dalton (Pied) 22.78; 3,200: Melendez (BOD) 9:54.47, Frost (Pied) 9:59.70, Tu (Ala) 10:02.90; 1,600 relay: San Leandro (Baker, Anderson, Nash, Carter) 3:25.95, Alameda 3:30.67, Berkeley 3:34.82; HJ: Gomes (BOD) 6-2, Gissintanner (CV) 6-2, Mitchell (CV) 6-0; LJ: Moore (CV) 23-0 3/4, Pacheco (Pied) 22-1 1/4, Edwards (CV) 21-9 3/4; DT: Jones (Hay) 138-0, Kendricks (BOD) 130-1 1/2, Ribera (Ala) 123-11.

Thursday

EBAL Championships

At Monte Vista HS

Team scores (after three events): Granada 33, Amador Valley 25, Livermore 14, De La Salle 11, California 4, Foothill 4, Monte Vista 2.

Top three finishers in each event

HJ: Tyler (G) 6-4, Chaffee (AV) 6-2, Williams (G) 6-2; TJ: Tyler (G) 43-2 3/4, Nguyen (DLS) 42-4 1/2, Venet (Gra) 41-9 1/2; DT: Esparza (AV) 168-5, Kerstetter (Liv) 164-4, Vickers (AV) 157-3.

OAL Meet

400 relay: McClymonds 43.28; 1600: Tesefaye (Oakland) 4:58.97; 110H: White (M) 18.25; 400: King (Skyline) 50.41; 100: Washington (M) 11.10; 800: Tesefaye (Oak) 2:16.18; 300H: White (M) 44.18; 200: Jackson (M) 22.68; 3200: Tesefaye (Oak) 11:46.44; 1600 relay: McClymonds 3:44.74; LJ: Ross (Fremont) 17-6; HJ: Muhammad (M) 5-4; SP: Amores (OT) 57-4; DT: Tevita (Castlemont) 111-4.

Track-G

BVAL Championships

At Heritage HS

Team scores: Deer Valley 135, Heritage 134, Pittsburg 118, Liberty 62, Freedom 41, Antioch 4.

Top three finishers in each event

100: Guillory (DV) 12.20, Cooper (H) 12.53, Berry (H) 12.71; 200: Guillory (DV) 24.85, Fagalar (DV) 25.67, Hamlin (DV) 25.80; 400: Hamlin (DV) 57.12, Lillard (F) 57.17, LaPierre (F) 59.97; 800: Hernandez-Shaw (P) 2:20.93, Burney (DV) 2:23.95, Wylie (L) 2:25.34; 1600: Hernandez-Shaw (P) 5:19.97, Wylie (L) 5:28.61, Marzocco (H) 5:35.62; 3200: Wylie (L) 12:53.85, Pena (H) 12:59.37, Sparling (H) 13:11.31; 100H: Newman (DV) 15.34, Coffey (DV) 15.77, Mollique (P) 15.96; 300H: Newman (DV) 44.28*, Mollique (P) 45.68, Walker (F) 45.83; 400 relay: Deer Valley (Newman, Tolliver-King, Hamlin, Corane) 48.03, Heritage 49.35, Pittsburg 49.65; 1600 relay: Deer Valley (Newman, Guillory, Fagalar, Hamlin) 3:53.56*, Freedom 4:07.23, Pittsburg 4:10.82; HJ: Stewart (P) 5-2, Millington (H) 5-2, Hunt (H) 4-10, Dryer (H) 4-10; PV: Sebaugh (P) 9-6, Freeman (L) 9-0, Fancey (L) 8-6; LJ: Berry (H) 18-0, Stewart (P) 17-10.5, Coffey (DV) 17-0; TJ: Stewart (P) 35-0, McCarthy (L) 34-2.25, Neuhoff (H) 33-2.5; SP: Lassair (P) 37-2, Vernoy (H) 36-0, Canty (DV) 35-0; DT: Lassair (P) 117-0, Vernoy (H) 110-5, Smith (DV) 110-0.

* New meet record

DVAL Championships

At Ygnacio Valley HS

Team scores: Northgate 144, College Park 141, Clayton Valley 133, Berean Christian 57, Concord 17.

Top three finishers in each event

400 relay: Clayton Valley 48.60, College Park 52.09, Northgate 53.68; 1600: Stuscavage (CP) 5:08.21, Busby (CP) 5:18.01, Boucher (N) 5:21.12; 100H: Chaffey (BC) 16.90, Sutton (N) 17.41, Ivanova (CV) 17.72; 400: Boothe (CV) 61.07, Ray (CP) 61.49, Stuscavage (CP) 61.42; 100: Holt (CV) 12.63, Forrester (CV) 13.06, Bandyrel (CV) 13.21; 800: Stuscavage (CP) 2:22.24, Nortune (BC) 2:24.94, Mundrane (N) 2:25.34; 300H: Butterfield (CP) 49.20, Coyle (N) 41.21, Guytinco (CP) 52.49; 200: Forrester (CV) 27.07, Rogers (CV) 27.54, Rose (CP) 27.86; 3200: Busby (CP) 11:52.88, Boucher (N) 12:10.54, Mundrane (N) 12:17.02; 1600 relay: College Park 4:13.64, Clayton Valley 4:28.89, Nortghate 4:30.02; HJ: Roberts (N) 4-10, Reynoso (Con) 4-8, Sutton (N) 4-6; LJ: Chaffey (BC) 15-6 3/4, Bandyrel (CV) 15-1 3/4, Rose (CP) 14-8; TJ: Butterfield (CP) 33-1 1/2, Guytinco (CP) 32-7, Holt (CV) 31-11; SP: Alatini (CV) 34-7, Blaney (N) 30-0, Bridges (N) 28-9; DT: Alatini (CV) 104-5, Forrester (CV) 93-9, Blaney (N) 92-7; PV: Sutton (N) 9-0, Chesnutt (N) 8-6, Chionski (BC) 8-0.

WACC Championships

At Castro Valley HS

Team scores: Castro Valley 96, San Leandro 70, Bishop O'Dowd 63, San Lorenzo 36, Alameda 26, Berkeley 25.5, Hayward 19.5, Piedmont 18, Arroyo 15, Encinal 3.

400 relay: San Leandro (Watson, Smyers-Jones, Jones, Cantrell) 47.05, Castro Valley 48.96, San Lorenzo 50.51; 1,600: Fieberling (BOD) 5:22.73, Abdo (Berk) 5:22.81, Xu (Ala) 5:23.92; 100H: Wallace (CV) 14.41, Smyers-Jones (SL) 14.81, Awakoaiye (BOD) 15.30; 400: Marshall (SLZ) 56.95, Remer (Pied) 57.16, Heywood (BOD) 58.37; 100: Cantrell (SL) 12.33, Kumar (Ala) 13.14, Evans (BOD) 13.18; 800: N. Jones (SL) 2:14.70, Penney (SLZ) 2:17.11, May (BOD) 2:18.87; 300LH: Nild (CV) 47.20, K. Jones (CV) 48.26, Sandino (Arr) 49.82; 200: Cantrell (SL) 24.54, Wallace (CV) 25.40, Marshall (SLZ) 26.48; 3,200: Abdo (Berk) 11:44.93, Xu (Ala) 11:49.14, Cooke (BOD) 12:18.14; 1,600 relay: San Leandro (Cantrell, Watson, Dizon, N. Jones) 3:59.77, Bishop O'Dowd 3:59.83, San Lorenzo 4:08.04; LJ: Wallace (CV) 19-2 3/4, Smyers-Jones (SL) 18-4 1/2, K. Jones (CV) 17-11 3/4; SP: Garrick (CV) 33-9, Upshur (Hay) 32-6, Toki (Hay) 30-9 1/2.

Thursday

EBAL Championships

At Monte Vista HS

Team scores (after three events): San Ramon Valley 30, California 18, Carondelet 14, Granada 12, Foothill 8, Monte Vista 6, Livermore 3, Amador Valley 2.

Top three finishers in each event

PV: Larson (SRV) 10-6, Biekert (SRV) 10-0, Hatter (SRV) 9-6; TJ: Chenault (Car) 38-2, Reichenbach (Foot) 36-4 3/4, Hebert (Cal) 36-0 3/4; SP: Franklin (Gra) 35-10 1/2, Kimber (Cal) 34-10 1/2, Aha (MV) 34-10.

OAL Meet

400 relay: Oakland Tech 51.31; 1600: Johnke (OT) 7:20.21; 100H: Burgess (Skyline) 16.74; 400: Martin-Fields (Sky) 59.12; 100: Buckley (OT) 12.77; 800: Lien (Sky) 2:36.79; 300H: Robinson (Sky) 48.26; 200: Martin-Fields (Sky) 26.76; 1600 relay: Skyline 4:19.55; LJ: Jenkins (OT) 12-6; TJ: Ngo (Sky) 31-3; HJ: Randall (OT) 4-4; SP: Kimble (Castlemont) 29-11; DT: Acosta (Skyline) 85-4.

Volleyball-B

NCS playoffs

Division II quarterfinals

St. Patrick-St. Vincent d. El Molino

Scores: 25-15, 25-19, 25-10. Highlights: SPSV -- Domecus 21 kills, 14 digs 3 blocks; Passalacqua 5 kills, 14 assists, 6 digs; Villalobos 5 blocks; Lago 14 assists, 5 digs. Record: St. Patrick-St. Vincent 33-2.

All-TCAL

First team

Ron Carreon (De Anza) Jr., Brian Perez (St. Joseph Notre Dame) Sr., Gabe Domecus (St. Patrick-St. Vincent) Sr., Ryan de Leon (SPSV) Sr., Matt Bohorquez (SPSV) Jr., Seve Passalacqua (SPSV) Sr.

Second team

Marc Co (El Cerrito) Sr., Jose Castro (Pinole Valley) Sr., Clarence Wilson (SJND) So., Edmar Aberin (St. Mary's) Sr., Andrew Suacillo (SPSV) Sr., Chaidy Lam (SPSV) Sr.

Honorable mention

Roger Phar (DA) Sr., Michael Young (EC) Sr., Terrence Falcon (Hercules) So., Enrique Hernandez (Salesian) So., Chris Pham (SJND) Jr., Ayrton Cinco (SJND) Jr., Neil Mendez (SJND) Sr., Jordan Blakeley (SPSV) Sr.