Football-CC

Saturday, Mid-Empire Conference Siskiyous 24, Diablo Valley 21, OT

Diablo Valley          0          7          7          7          0--          21

Siskiyous          7          7          7          0          3--          24

S -- Deerer 0 fumble return (Marshall kick)

DV -- Montalvo 21 run (Thayer kick)

S -- Johnson 1 run (Marshall kick)

DV -- Te'o 18 run (Thayer kick)

S -- Williams 27 pass from Johnson (Marshall kick)

DV -- Baker 9 pass from Wood (Thayer kick)

S -- Marshall 32 FG

Rushing: DV -- Wood 6-46, Montalvo 4-36, Te'o 14-34, Taufoou 2-12, Dean 1-0, Team 1-0, McGee (1-(-1). Totals 29-127. S -- Johnson 22-46, Abeene 8-30, McKinney 10-28, Brown 3-14, Williams 6-5, Deever 0-0, Team 1-(-3). Totals 50-120. Passing: DV -- Wood 23-44-2 277, Fortino 2-5-0 11. S -- Johnson 16-25-0 168, Murphy 0-1-0 0. Receiving: DV -- Montalvo 6-59, Ertz 5-55, Baker 4-63, Te'o 4-43, Dean 3-51, Taufoou 2-9, Ray 1-8. S -- Brown 7-64, Williams 3-47, Meekisho 3-12, Murphy 1-39, Moore 1-3, McKinney 1-3.

Nonconference Feather River 47, Chabot 14

Chabot          7          0          7          0--          14

Feather River          6          20          14          7--          47

C — Rowe 42 run (Esteban kick)

FR — White 11 pass from Garmon (kick blocked)

FR — Victor 5 run (kick blocked)

FR — Cerriteno 36 pass from Garmon (Holland kick)

FR — Garmon 1 run (Holland kick)

FR — Garmon 1 run (Holland kick)

C — Texeira 19 pass from Lujan (Turner kick)

FR — Victor 15 run (Holland kick)

FR — Pearson 27 pass from Garmon (Holland kick)

Rushing: C — Rowe 21-117, Lujan 9-28, Thegenus 4-21, Rockwell 7-13, Isabel 3-12, Sandhu 1-5, Brooks 2-0. Totals 45-196. FR — Victor 28-197, Hopkins 6-85, Rutherford 1-14, Garmon 10-9, Peterson 2-9, Hoyos 2-7. Totals 49-318. Passing: C — Lujan 5-16-0-60, Brooks 1-1-0-(-1). Totals 6-17-0-59. FR — Garmon 28-44-1-396. Receiving: C — Martin 3-27, Texeira 1-19, Isabel 1-14, Cummings 1-(-1). FR — Pearson 12-201, Cerriteno 9-110, White 4-57, Hoyos 2-23, Artist 1-5.

Football-Prep

Friday, EBAL San Ramon Valley 54, Foothill 42

Foothill          7          7          7          21--          42

San Ramon          21          13          13          7--          54

F -- Langley 24 run (Rodriguez kick)

SRV -- De La Pena 8 run (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 4 run (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 4 run (Winaker kick)

SRV -- Nichols 21 pass from Winaker (Winaker kick)

SRV -- De La Pena 1 run (run failed)

F -- Connolly 2 run (Rodriguez kick)

SRV -- De La Pena 7 run (Winaker kick)

F -- Reni 18 pass from Kearns (Rodriguez kick)

SRV -- Koski 70 pass from Winaker (pass failed)

SRV -- Makaiwi 98 interception return (Winaker kick)

F -- Floyd 87 kick return (Rodriguez kick)

F -- Gates 10 fumble return (Rodriguez kick)

F -- Floyd 18 run (Rodriguez kick)

Rushing: F -- Gates 5-52, Langley 6-46, Floyd 8-43, Connolly 8-27, Noa 4-19, Kearns 3- (-10). Totals: 34-177. SRV -- De La Pena 30-162, Vargas 7-42, Winaker 6-21, Elliott 1-4, Robinson 2-2. Totals: 46-231. Passing: F -- Kearns 24-37-3-244. SRV -- Winaker 13-19-0-214, Baker 0-1-0-0. Totals: 13-20-0-214. Receiving: F -- Anderson 11-114, Reni 4-41, Floyd 3-38, Mercado 3-27, Langley 3-14. SRV -- Koski 5-112, Nichols 3-62, De La Pena 3-13, Roberts 1-23.

Golf-G

Monday CIF Northern California championships

At Spring Creek CC, par 73

Team scores: St. Francis-Mountain View* 423, Palo Alto* 429, Amador Valley* 444, Mission San Jose 448, Gunn 449, Dougherty Valley 451, Rocklin 452, St. Francis-Sacramento 455, East Union 477, Chico 541, Pleasant Valley 608.

Top 20 individual results: 73 -- Xie (Palo Alto); 74 -- Schultz* (Acalanes); 76 -- Riley* (East Union); 77 -- Hoffman* (Vista Del Lago), Sangha* (San Mateo); 79 -- Scavo* (Justin-Siena), Virtusio* (Carondelet), Wang (St. Francis); 80 -- Sarathy* (Gunn), Corriveau* (Santa Catalina); 81 -- Gelbova (Valley Christian), Velasquez* (Roseville); 82 -- Zhou (Gunn); 83 -- Liu (Amador Valley), Hirsch (Mission San Jose), Gosti (MSJ), Kawagichi (Los Altos), Wagg (Rocklin), Denekoff (Pleasant Grove).

* Advances to CIF championships

Tennis-G

EBAL Foothill 5, Amador Valley 4

Singles: Chen (F) d. Smekalina 6-1, 6-2; Yang (F) d. Hovanessian 6-2, 6-4; Ouyang (F) d. Wang 6-3. 6-1; Balducci (AV) d. Yin 2-6, 6-2, 6-4; Muller (F) d. Sage 7-6, 2-6, 4-6; Singh (AV) d. reid 4-6, 6-3, 6-4. Doubles: Villanueva/Yang (AV) d. Szymczack/Chang 4-6, 6-3, 7-6; Hanson/Bunnelll (F) d. Meirelles/Kumar 6-4, 6-3; Bommireddi/Schwartz (AV) d. Lu/Mahdavi 6-1, 6-0. Record: Amador Valley 10-4 EBAL.

Monte Vista 7, San Ramon Valley 2

Singles: Tomczak (MV) d. Wood 6-1, 6-3; Parsons (MV) d. Levy 6-3, 6-4; Bloom (MV) d. Cuenin 6-3, 6-1; Hirshberg (MV) d. Berriatua 7-5, 6-4; Caravan (SRV) d. Sirovica 3-6, 6-1, 6-3; Gutkin (MV) d. Ross 3-6, 6-4, 6-4. Doubles: Macholz/McSweeney (SRV) d. M. Craft/Burroughs 6-1, 6-0; Cunningham/Douglas (MV) d. Cuny/Powell 6-2, 4-6, 6-3; N. Craft/Rousseau (MV) d. Midja/Rowland 6-4, 6-4. Record: Monte Vista 20-2, 14-0 EBAL.

Granada 7, Livermore 0

Singles: Palwankar d. Peinovich 6-1, 6-3; Edwards d. Olson 6-0, 6-0; Kamm d. Mallori 6-4, 6-1; Bora d. Salari 6-1, 6-0; Livingston d. Priya Sri-Tharan 6-2, 6-0; Hibbard d. Carpenter 6-1, 6-2. Doubles: Ennis/Schuttpelz d. Hassen/Shubin 6-1, 6-1; Bischoff/Vasquez d. Hart/Tugangui 6-3, 10-8 ret.;Hoang/Byun 7-5, 1-1 ret.

OAL Tournament

SINGLES

Semifnals: Katz-Sevell (Oakland Tech) d. Ming Li (Skyline) 6-1, 6-0.

DOUBLES

Semifinals: Wu/Yorn (Sky) d. Ali/Terrazas (OT) 6-3, 6-0; Nguyen/Chao (Sky) d. Park/Packer-Dawley 6-4, 7-5.

TCAL Tournament

At Harbor Bay Club, Alameda

SINGLES

First round: Levin (St. Patrick-St. Vincent) d. Roberts (Richmond) 6-4, 6-4; A. Chuang (Albany) d. Ko (El Cerrito) 6-0, 6-0; E. Levin (SPSV) d. Ramos (St. Joseph Notre Dame) 7-5, 6-1; Tu (Salesian) d. Brown (PV) 6-3, 6-0; Nguyen (Hercules) d. Hill (St. Mary's) 6-3, 7-5; Robles (SJND) d. Andrade (PV) 6-0, 6-2; Sloan (SM) d. Alonzo (Richmond) 6-0, 6-1; Zheng (A) d. Diki (EC) 6-0, 6-0; Sturgis (SPSV) d. Huang (Sal) 6-0, 6-1. Second round: A. Chuang d. E. Levin 6-0, 6-0; Tu d. Nguyen 6-2, 6-4; Sloan d. Robles 6-0, 6-0; Sturgis d. Zhang 6-1, 6-1.

DOUBLES

First round: Brown/C. Chuang (A) d. C. Ramirez/N. Ramirez (R) 6-0, 6-0; Chao/Kyong (EC) d. C. Rondenet/L. Rondenet (SJND) 6-1, 4-6, 10-6; English/Nehme (SM) d. S. Levin/Abughazaleh (SPSV) 6-0, 6-2; Tan/Chen (H) d. Selman/Marvoguin (Sal) 7-6 (0), 6-2; Yao/Guerrero (A) d. Hyunh/Stewart (R) 6-0, 6-0; Lozano/Rieneke/Selman (SM) d. Zhou/Grewal (PV) 6-1, 6-2; Chan/Leung (SPSV) d. Penate/Mbabazi (Sal) 6-2, 6-1; Fisher/Bermudez (SJND) d. Koontz/Maradiaga (EC) 6-0, 6-3. Second round: Brown/C. Chuang d. Chao/Kyong 6-0, 6-0; English/Nehme d. Tan/Chen 6-1, 6-0; Yao/Guerrero d. Lozano/Rieneke/Seldman 6-4, 6-2; Fisher/Bermudez d. Chan/Leung 6-0, 6-1.

WACC Piedmont 7, San Leandro 0

Singles: Thiel d. Castillo 6-1, 6-3; Lai d. Huang 6-0, 6-0; Soghikian d. Rodriguez 6-1, 6-3; Tenney d. Yee 6-2, 6-0. Doubles: Marcus/Williams d. Le/Nguyen 6-0, 6-3; Olcott/Yu d. Chin/Wong 6-1, 6-1; O'Connor/Landes d. Victorino/Alcqantar 6-1, 6-0. Record: Piedmont 22-3, 15-0 WACC.

San Lorenzo 6 , Mt. Eden 1

Singles: Lee (SLZ) d. Ly 6-2, 6-1; Luu (SLZ) d. Florendo 6-1, 6-1; McIntyre (SLZ) d. Giang 6-0, 6-0; Su (SLZ) d. Sunga 6-0, 6-0. Doubles: Zhao/Paule (SLZ) d. Angeles/Phan 4-6, 6-2, 6-3; Martinez/Villalba (SLZ) d. Capili/Le 6-4, 6-4; Fernandez (ME) d. Herrera/Robbins 6-3, 0-2, inj. forfeit.

Monday, OAL Championships

SINGLES

First round: Horn (Skyline) d. Henderson (Oakland Tech) 6-0, 6-2; Lam (S) d. Takata (OT) 6-1, 6-2; Li (S) d. Perry (OT) 6-0, 6-2; Katz-Savell (OT) d. Pham (S) 6-1, 6-0.

Volleyball-W

Monday, Coast Conference Cabrillo d. Ohlone

Scores: 25-7, 25-14, 25-16.

Volleyball-G

BVAL Heritage d. Freedom

Scores: 25-8, 25-21, 25-20. Highlights: H -- Fleischmann 6 kills, 6 aces; Hennigan 15 kills, 8 digs, 2 blocks, 2 aces; Reed 32 assists, 3 kills, 2 digs. Record: Heritage 25-8, 9-0.

Liberty d. Pittsburg

Scores: 25-11, 25-14, 25-22. Highlights: L -- Parsons 4 digs, 7 service points; Sheehan 2 kills, 2 blocks, DeJesus 11 assists, 8 service points, 6 digs. Record: Liberty 17-19, 6-3 BVAL.

DFAL Las Lomas d. Alhambra

Scores: 25-20, 25-12, 25-19. Highlights: LL -- Heitmann 2 kills, 3 digs; Angus 10 kills; Cabornay 6 kills. Record: Las Lomas 23-13, 6-5 DFAL.

Miramonte d. Acalanes

Scores: 25-11, 25-19, 21-25, 25-13. Highlights: M -- Sorenson 14 kills, 8 digs; Legallet 10 kills, 2 blocks; Goodreault 6 kills, 10 digs, 2 aces. Record: Miramonte 8-3 DFAL.

Campolindo d. Dublin

Scores: 25-19, 22-25, 25-14, 25-18. Highlights: C -- Wirth 21 kills, 4 digs; Brown 45 assists, 8 digs; Meniktas 10 digs; Johnson 10 kills, 8 blocks.

EBAL San Ramon Valley d. Livermore

Scores: 25-21, 25-13, 25-18. Highlights: SRV -- Berry 2 kills, 21 assists, 3 digs; Hawkins 7 aces, 6 kills, 2 digs; Reid 5 kills; Vleisides 5 kills, 3 digs. Record: San Ramon Valley 29-3, 13-0 EBAL.

Monte Vista d. Foothill

Scores: 25-16, 25-18, 22-25, 25-11. Highlights: MV -- Linberg 16 kills, 2 blocks, 5 service points; Utchin 17 kills, 12 digs, 16 service points; Brooker 8 kills, 2 blocks, 7 service points, 2 aces. F -- Cruz 9 kills, 12 digs; Williams 9 service points, 10 digs; Smith 5 kills, 7 service points, 3 blocks. Record: Monte Vista 28-5, 10-3 EBAL; Foothill 16-16, 7-6.

Granada d. Carondelet

Scores: 26-24, 20-25, 25-23, 25-23. Highlights: G -- Callon 14 kills, 2 aces, 5 digs; White 8 kills, 3 blocks; Fernandez 12 kills, 2 aces, 9 digs, 4 blocks. Record: Granada 9-19, 3-10 EBAL.

MVAL Newark Memorial d. Kennedy

Scores: 25-16, 25-10, 25-16. Highlights: JFK -- Sabin 5 kills, 3 aces, 4 digs; Strom 9 assists; Albert 3 kills, 4 digs. Record: John F. Kennedy 6-21, 0-13 MVAL.

Moreau Catholic d. James Logan

Scores: 25-14, 14-25, 21-25, 25-23, 15-9. Highlights: MC -- Alejo 15 kills, 16 digs; Brown 14 kills, 5 blocks, King 15 digs, Mulingtapang 48 assists.

OAL Skyline d. Castlemont

Scores: 25-15, 25-15, 25-19. Highlights: S -- Nuguyen 3 digs, 2 aces, 6 assists; Fijaki 4 kills, 5 assists, 12 aces; Geisler 3 kills, 2 digs. Records: Skyline 7-0 OAL.

TCAL Tournament St. Patrick-St. Vincent d. St. Mary's

Scores: 25-14, 25-18, 25-17. Highlights: SP -- Bolko 11 kills, 10 digs, 3 aces; Gardner 9 kills, 16 digs, 2 aces.

Other score: St. Joseph Notre Dame d. Hercules 25-10, 25-11, 25-7.

WACC San Lorenzo d. Mt. Eden

Scores: 25-19, 18-25, 25-12, 25-18. Highlights: ME -- Leano 10 kills; De La Cruz 4 kills; Cole 3 kills; Jackson 3 kills. SLZ -- Ledbetter 9 kills; Targett 7 kills; Misi 7 kills; Traylor 7 kills. Records: Mt. Eden 11-13, 8-7 WACC, San Lorenzo 10-18, 6-9.

Berkeley d. Alameda

Scores: 25-12, 25-9, 25-15. Highlights: A -- Ah-Hing 7 assists, 4 digs; Vetter 3 kills, 2 blocks; Elias 2 kills. Record: Alameda 4-22, 0-9 WACC.

Water polo-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 16 Livermore (12-12) at No. 1 Miramonte (16-8), 8 p.m.

No. 9 Foothill (14-10) vs. No. 8 Monte Vista (9-14), 4:30 p.m.

No. 13 Heritage (16-8) vs. No. 4 Las Lomas (14-9) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

No. 12 James Logan (19-6) vs. No. 5 Sir Francis Drake (18-8) at Campolindo HS, 6:15 p.m.

No. 15 Mission San Jose (15-8) at No. 2 Campolindo (18-6), 7:30 p.m.

No. 10 Clayton Valley Charter (16-8) vs. No. 7 Amador Valley (17-4) at Campolindo HS, 3:45 p.m.

No. 14 Alameda (20-7) at No. 3 De La Salle (14-9), 7:30 p.m.

No. 11 Washington (15-7) vs. No. 6 San Ramon Valley (15-9) at James Logan HS, 6 p.m.

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 9 Ukiah (13-11) vs. No. 8 Bishop O'Dowd (14-10) at Contra Costa College, 4:30 p.m.

No. 12 Cardinal Newman (8-11) at No. 7 Encinal (18-9) at Contra Costa College, 7 p.m.

Saturday's quarterfinals

Ukiah/Bishop O'Dowd winner vs. No. 1 Alhambra (18-6), TBA

No. 5 Northgate (14-12) vs. No. 4 Tamalpais (17-9), TBA

Cardinal Newman/Encinal winner vs. No. 2 Redwood (22-4), TBA

No. 6 San Marin (14-7) vs. No. 3 Justin-Siena (17-4), TBA

Water polo-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 9 Deer Valley (17-4) vs. No. 8 Clayton Valley Charter (13-10) at De La Salle HS, 6 p.m.

No. 4 Livermore (17-7) vs. No. 13 Washington (11-11) at Miramonte HS, 6:45 p.m.

No. 12 Alameda (12-6) vs. No. 5 Granada (20-4) at Miramonte HS, 5:45 p.m.

No. 15 Mission San Jose (6-6) vs. No. 2 Monte Vista (13-9) at Acalanes HS, 8 p.m.

No. 10 Foothill (12-12) at No. 7 James Logan (20-3), 7:15 p.m.

No. 14 Newark Memorial (12-11) vs. No. 3 Las Lomas (16-8) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 Liberty (14-9) vs. No. 6 Alhambra (17-7) at Campolindo HS, 5 p.m.

Saturday's quarterfinal

Clayton Valley Charter/Deer Valley winner vs. No. 1 San Ramon Valley (24-0), TBA

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 9 Ukiah (13-10-1) vs. No. 8 Carondelet (11-12) at Contra Costa College, 5:45 p.m.

No. 13 Encinal (18-7) at No. 4 Acalanes (13-11), 8 p.m.

No. 12 Bishop O'Dowd (14-10) vs. No. 5 Marin Catholic (15-7) at Contra Costa College, 8:15 p.m.

No. 10 Novato (12-7) vs. No. 7 Piedmont (18-4) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 11 San Marin (11-8) vs. No. 6 Northgate (13-13) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

Saturday's quarterfinals

Carondelet/Ukiah winner vs. No. 1 Campolindo (21-3), TBA

Piedmont/Novato winner vs. No. 2 Miramonte (18-6), TBA

Northgate/San Marin winner vs. No. 3 Sir Francis Drake (19-6), TBA