Basketball-B

Nonleague Granada 61, Liberty 57

Liberty

Smith 1 0-0 2, L. Rodgers 1 0-0 2, Luther 1 1-2 3, White 6 9-10 21, Bonilla 2 0-0 6, Basmagian 6 0-2 15, J. Rodgers 3 0-0 6, Wise 1 0-0 2. Totals 21 10-14 57.

Granada (5-4)

Tupper 4 5-6 17, Sommerhauser 3 4-5 11, Anderson 1 0-0 2, Johnson 4 2-5 10, Salinas 4 5-6 15, Jackson 1 0-0 2, Kiviharju 2 0-0 4. Totals 19 16-22 61

Liberty          8          15          15          19--          57

Granada          14          9          22          16--          61

3-point goals: Basmagian 3, Bonilla 2, Tupper 4, Salinas 2, Sommerhauser. Fouled out: J. Rodgers, Kiviharju. Technical fouls: Liberty bench, Kiviharju.

James Logan 41, Amador Valley 37

James Logan

Schaper 3 0-0 7, Kaye 3 1-2 7, Loza 1 0-0 2, Torain 0 5-6 5, Godfrey 2 2-4 6, Leno 7 0-0 14. Totals 16 8-12 41.

Amador Valley (8-3)

Domagas 4 2-2 10, Ruotolo 1 0-0 3, Macatagal 0 2-4 2, Carbine 1 2-2 4, Slaton 2 0-0 4, Rasnick 2 0-0 6, Leininger 3 0-0 6, Chaffe 1 0-0 2. Totals 14 6-8 37.

James Logan          4          12          10          15--          41

Amador Valley          7          12          10          8--          37

3-point goals: Schaper, Rasnick 2, Ruotolo.

Alhambra 61, Richmond 49

Richmond (0-7)

Hill 1 4-4 6, Madoshi 4 1-2 11, Anderson 5 2-5 12, Lam 3 0-0 6, Gordon 0 0-1 0, Lane 4 0-1 8, Qader 3 0-0 6. Totals 20 7-13 49.

Alhambra

Lozow 5 1-4 11, Payadue 2 0-0 4, Lewis 5 0-0 10, Dehope 6 2-2 15, Higgins 4 1-2 13, Cabrera 3 0-0 6, Calderon 1 0-1 2. Totals 26 4-9 61.

Richmond          9          16          14          10--          49

Alhambra          17          19          10          15--          61

3-point goals: Madoshi 2, Higgins 4, Dehope. Fouled out: Lam. Highlights: R -- Anderson 11 rebounds.

TKA 54, Redwood Chris. 36

Redwood Christian (4-5)

Smith 1 4-7 7, Fields 3 2-4 11, Bankas 2 0-0 4, Liang 0 2-2 2, Moog 2 4-4 8, Breslow 1 0-2 2, Kislingbery 1 0-0 2. Totals 10 12-19 36.

The King's Academy

Butelo 4 2-2 13, Chen 2 0-0 5, Hansen 1 2-2 4, Sabel 2 0-0 6, Wang 1 0-0 2, Shirey 1 0-0 3, Lolacono 2 2-2 7, Palumbo 1 0-0 2, White 4 0-0 8, Friske 2 0-0 4. Totals 20 6-6 54.

Redwood Chr.          10          7          10          9--          36

TKA          20          12          14          8--          54

3-point goals: Fields 3, Smith, Butelo 3, Sabel 2, Chen, Shirey, Lolacono.

Tuesday BCL OMI 66, CSD 57, OT

California School for the Deaf (3-3, 2-1 BCL)

Baer 2 3-4 7, Martin 4 1-1 10, Pedersen 1 3-6 5, Tesfasilaise 0 3-6 3, Daniels 1 0-1 2, Lopez 10 3-8 26, Liddle 0 4-8 4. Totals 18 17-34 57.

Oakland Military Institute

Madden 14 5-6 33, White 5 1-3 12, Jones 2 0-0 5, Campbell 3 7-10 14, Porche 1 0-0 2. Totals 25 13-19 66.

CSD          9          8          21          18          1--57          

OMI          13          9          6          28          10--66

3-point goals: Lopez 3, Martin, White, Jones, Campbell.

MVAL Newark Memorial 78, Irvington 56

Newark Memorial

Frenchwood 2 3-4 9, Zamora 9 1-2 20, Banford 3 2-4 8, Thometz 1 0-0 2, Steward 1 0-0 2, Maloney 1 0-0 2, Parker 5 0-0 10, Rockwell 2 0-0 4, Thomas 10 1-1 21. Totals 34 7-11 78.

Irvington

Ho 6 4-4 18, J. Bajwa 5 6-7 20, G. Bajwa 3 0-0 7, Canete 1 0-0 3, Walkup 2 0-0 4, Sheldon 2 0-0 4. Totals 19 10-11 56.

Newark M.          18          28          16          16--          78

Irvington          15          10          12          19--          56

3-point goals: Frenchwood 2, Zamora, J. Bajwa 4, Ho 2, G. Bajwa, Canete.

Nonleague Freedom 72, Skyline 60

Skyline

Wright 5 0-0 11, Payne 7 1-2 17, Jones 4 7-10 17, Coleman 1 0-0 3, Rivers 3 0-0 6, Wallace 3 0-0 6. Totals 23 8-12 60.

Freedom (4-4)

Bide 2 2-5 6, O'Neal 4 7-8 15, Thomas 1 0-1 2, Jordan 2 0-0 4, Smith 4 5-6 14, Pope 4 0-0 8, Mallett 3 0-0 9, Roxas 2 0-0 4, McIntosh 1 0-2 2, Contreras 3 2-2 8. Totals 26 16-24 72.

Skyline          15          8          17          20--          60

Freedom          17          17          17          21--          72

3-point goals: Payne 2, Jones 2, Wright, Coleman, Mallett 3, Smith. Technical: Jordan. Highlights: F -- Contreras 12 rebounds; S -- Rivers 12 rebounds, Wright 9 assists, Payne 5 steals.

Hercules 59, Acalanes 43

Hercules

Matteson 2 0-0 5, Sykes 1 0-0 2, Fisher 3 0-0 8, Ronquillo 4 0-0 8, Fort 1 0-0 2, Jones 3 0-2 6, Lee 2 0-0 5, Lars 2 0-0 4, Vance 4 2-2 11, Corbin 1 0-2 2, Brown 1 0-0 2, Banagan 2 0-0 4. Totals 26 2-6 59.

Acalanes

Souza 0 1-2 1, Weber 1 0-0 2, Anderson 1 0-0 2, E. Thomas 1 0-0 3, Insecra 1 1-1 3, Merrill 0 2-2 2, Kisher 0 0-1 0, Harewood 1 0-0 2, Kinnear 1 2-2 4, Smith 0 2-2 2, Teichman 0 2-2 2, M. Thomas 6 4-7 20. Totals 12 14-19 43.

Hercules          14          18          14          13--          59

Acalanes          6          11          14          12--          43

3-point goals: Fisher 2, Matteson, Lee, Vance, M. Thomas 4, E. Thomas. Highlights: H -- Banagan 9 rebounds, Jones 8 rebounds, Ronquillo 4 steals.

Basketball-G

Nonleague Skyline 55, San Lorenzo 30

San Lorenzo (6-4)

Ledbetter 1 1-2 3, Estures 1 0-0 3, Comer 3 2-4 9, Marsh 0 1-4 1, Penney 3 8-14 14. Totals 8 12-24 30.

Skyline (7-2)

Carson 1 2-2 4, Brown 1 0-0 2, Guinn 1 1-2 3, Ramsey 2 0-0 4, Robinson 1 0-0 2, Berhane 4 1-2 11, Lott 2 1-2 5, Cole 3 2-4 8, Washington 7 2-2 16. Totals 22 9-14 55.

San Lorenzo          7          4          4          15--          30

Skyline          13          16          15          11--          55

3-point goals: Estures, Comer, Berhane 2. Fouled out: Washington, Lott. Highlights: S -- Washington 10 rebounds, 3 blocks; Carson 5 assists, 7 steals.

McClymonds 50, Hayward 36

McClymonds (11-2)

Fleming 1 0-0 3, Lee 3 0-0 6, Inocencio 2 4-4 8, Jackson 1 2-2 4, Robinson 4 2-5 10, Coleman 6 5-7 19. Totals 17 13-18 50.

Hayward (3-3)

Scott 7 1-5 17, Mahi 2 0-0 4, Salary 3 3-5 9, Ecker 3 0-2 6. Totals 15 4-12 36.

McClymonds          13          9          14          14--          50

Hayward          4          3          16          13--          36

3-point goals: Coleman 2, Fleming, Scott 2. Fouled out: Ecker. Highlights: M -- Robinson 9 rebounds; Inocencio 8 assists.

Athenian 49, Hoopa Valley 42

Athenian (3-5)

Espino 1 0-0 2, Dobson 3 6-12 12, Thompson 8 3-3 19, Reckers 5 4-8 14, Carter 1 0-0 2, Knowles 0 0-2 0, Santo Domingo 0 0-0 0. Totals 18 13-25 49.

Hoopa Valley

Wilder 0 3-4 3, Patino 2 0-0 5, M. Jarnaghan 1 2-4 4, L. Jarnaghan 7 5-8 21, O'Rourke 2 3-4 7, S. Jarnaghan 1 0-0 2. Totals 13 13-20 42.

Athenian          17          8          11          13--          49

Hoopa Valley          10          9          7          16--          42

3-point goals: L. Jarnaghan 2, Patino. Fouled out: Kardek (A), Thompson, O'Rourke.

Dougherty V. 57, Castro V. 39

Castro Valley

Marryweather 1 0-0 2, Suarez 1 3-4 5, Alfaro 1 1-2 3, Nelson 0 2-2 2, Woo 1 2-4 4, Souza 4 0-0 11, Robinson 0 1-3 1, Sparks 1 3-5 5, Pointer 0 0-2 0. Totals 11 14-24 39

Dougherty Valley (5-4)

Lake 0 0-2 0, Reiss 1 0-0 2, Turner 4 4-6 14, Tayag 1 0-0 2, Harihara 1 0-1 2, Crawl 4 0-4 8, Bradley 2 2-2 6, Mabrey 0 2-2 2, Jenkins 6 1-4 14, Buckner 4 0-1 8. Totals 23 9-18 57.

CV          5          14          11          9--          39

DV          10          13          17          17--          57

3-point goals: Turner 2, Souza 3. Fouled out: Jenkins. Highlights: DV -- Bradley 7 assists, 3 steals; Buckner 11 rebounds, 3 steals; Jenkins 3 steals.

Livermore 56, Arroyo 47

Arroyo (6-5)

De Los Reyes 9 4-4 25, Gardner 1 2-8 4, Potesteio 4 0-0 8, Johnson 2 0-0 4, Brewer 3 0-1 6. Totals 19 6-13 47.

Livermore (8-1)

Cassels 1 1-3 3, Trask 0 1-2 1, Barney 4 4-6 13, Melrose 2 0-0 6, Glaviano 2 0-0 4, Hernandez 7 10-12 29. Totals 16 15-23 56.

Arroyo          16          7          12          12--          47

Livermore          11          13          16          16--          56

3-point goals: De Los Reyes 3, Hernandez 5, Melrose 2, Barney. Technical fouls: Cassels, Gardner.

Campolindo 51, California 31

California

Peng 1 1-3 4, Catson 0 8-8 8, Hupke 2 0-0 5, C. Mueller 1 1-2 3, Kuchan 1 0-0 3, M. Mueller 1 0-0 2, Suico 3 0-0 6. Totals 9 10-13 31.

Campolindo (7-1)

Snyderman 1 0-0 2, Ewing 7 3-4 20, Regan 2 0-0 4, Wixsom 2 1-2 6, McNeil 1 1-2 3, Hickey 6 2-3 14, Murray 1 0-0 2. Totals 20 7-13 51.

California          7          11          3          10--          31

Campolindo          15          7          18          11--          51

3-point goals: Hupke, Kuchan, Peng, Ewing 3, Wixsom.

Hercules 43, Tennyson 22

Tennyson

Alexandra 3 0-2 6, Augla 2 0-2 5, Duenas 2 1-2 5, Fong 1 0-0 2, Love 2 0-2 4. Totals 10 1-8 22.

Hercules (6-6)

Ponce 1 1-3 3, Ewing 1 0-0 3, Rodriguez 1 0-0 2, Gray 3 2-3 8, Drake 5 8-11 18, Ekanem 2 0-0 4, Oldan 2 0-0 5. Totals 15 11-17 43.

Tennyson          7          6          5          4--          22

Hercules          8          16          14          5--          43

3-point goals: Augla, Ewing, Oldan. Technical: Tungui. Highlights: H -- Rodriguez 3 blocks; Gray 10 rebounds; Drake 7 rebounds, 4 steals, 6 blocks.

Monday Nonleague Dougherty Valley 41, Granada 38

Granada

Mata 2 0-2 4, Rosemark 2 0-0 4, Naylor 1 0-0 2, Sommerhauser 3 1-1 9, Preece 5 2-5 12, Rivira 2 3-4 7. Totals 15 6-12 38.

Dougherty Valley

Nazaroda 0 1-2 1, Harihara 1 2-2 4, Bradley 2 2-7 6, Mabrey 1 0-0 2, Jenkins 9 7-11 25, Buckner 1 1-2 3. Totals 14 13-24 41.

Granada          5          11          9          13--          38

DV          8          13          5          15--          41

3-point goals: Sommerhauser 2. Highlights: DV -- Jenkins 14 rebounds; Bradley 7 assists; Harihara 12 rebounds.

Soccer-B

WACC San Leandro 1, Arroyo 0

Halftime: 0-0. Scoring: Ochoa (Orosco), 78:00. Saves: Arroyo (SL) 13, Arroyo n/a. Record: San Leandro 2-7, 2-3 WACC.

Soccer-G

DFAL Dublin 1, Acalanes 0

Halftime: 0-0. Scoring: Zummo (Arghandiwal) 67:00: Saves: Balfrey (A) 3, Brown (D) 10.

WACC Castro Valley 9, Hayward 0

Halftime: 5-0. Scoring: Edwards (Whiteman) 1:00; Torres (Barrios) 3:00; Nild (Edwards) 8:00; Nild (Ford) 9:00; Nild (Whiteman) 20:00; Orabuena (Ford) 46:00. Nild (Ko) 50:00; Nild (Orabuena) 53:00; Ko (Orabuena) 65:00. Saves: Abadaba (CV) 1, DuPuis (CV) 1, Hayward n/a. Record: Castro Valley 7-1, 3-1 WACC.

Wrestling-Prep

MVAL James Logan 67, American 10

106: Baca (JL) p. Phan 1:15; 113: Luty (A) d. Monela 15-0; 120: Alonso (JL) p. Cameran, :48; 126: Donato (JL) by forfeit; 132: Bonavente (JL) by forfeit; 138: Flores (JL) by forfeit; 145: Macalolooy (JL) p. La, 5:26; 152: Bautista (JL) d. Sauza 11-4; 160: Biyok (JL) d. Yamaguchi 14-3; 170: Falas (JL) by forfeit; 182: Austin (A) by forfeit; 195: Rasooli (JL) by forfeit; 220: Vigil (JL) by forfeit; 285: Damora (JL) by forfeit. Record: James Logan 2-0 MVAL.

John F. Kennedy 50, Irvington 17

106: Singh (JFK) by forfeit; 113: Climaco (JFK) d. Le 17-1; 120: Del Barrio (I) d. Uribe 9-5; 126: Walter (JFK) p. Liu, 5:47; 132: Andrade (I) p. Marques, 4:49; 138: Paterson (JFK) d. Robillo 6-4; 145: Vera (I) d. Nahale 9-4; 152: Thomas (I) d. Torres 19-4; 160: Dixon (JFK) d. Higares 6-4; 170: Munoz (JFK) by forfeit; 182: Wells (JFK) p. Terry, 1:31; 195: Dhaliwal (JFK) p. Abarado, 3:20; 220: Taylor (JFK) p. Llamas (I), 1:22; 285: Salais (JFK) d. Yim 2-1.

Calendar

Thursday

DFAL wrestling -- Campolindo at Miramonte, Acalanes at Las Lomas, Dougherty Valley at Alhambra, 6 p.m.

DVAL boys soccer -- Berean Christian at College Park, Northgate at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Mt. Diablo, 6 p.m.

DVAL girls soccer -- College Park at Berean Christian, Clayton Valley at Northgate, Mt. Diablo at Ygnacio Valley, 6 p.m.

EBAL boys soccer -- California at Livermore, San Ramon Valley at Foothill, Monte Vista at De La Salle, Granada at Amador Valley, 6 p.m.

EBAL girls soccer -- Livemore at California, Foothill at San Ramon Valley, Carondelet at Monte Vista, Amador Valley at Granada, 6 p.m.

MVAL girls soccer -- Moreau Catholic vs. Washington at TAK, 3:45 p.m.; Kennedy vs. Irvington at TAK, 5:45 p.m.; American vs. Mission San Jose at TAK, 7:45 p.m.

Prep boys basketball -- Bethel vs. Antioch, at Freedom Tournament, Berkeley at McClymonds, 5:30 p.m.; Pittsburg at California, San Ramon Valley at Acalanes, Dublin at Kennedy-Fremont, Hayward at Northgate, Mt. Eden at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Hercules, Mt. Diablo at Pinole Valley, Berkeley at McClymonds, 7 p.m. ; Otis Spunkmeyer Tournament, at Piedmont: Berean Christian vs. Amador, 5 p.m.

Prep girls basketball -- De Anza at Ygnacio Valley, Rodriguez at Oakland Tech, 7 p.m.; Carondelet, Miramonte at Nike TOC, at Phoenix, TBA

Friday

CC women's basketball -- De Anza at Chabot, Ohlone at Foothill, Yuba at Las Positas, 5 p.m.

DFAL boys soccer -- Alhambra at Acalanes, Campolindo at Dougherty Valley, Las Lomas at Miramonte, 6:15 p.m.

DFAL girls soccer -- Acalanes at Alhambra, Dougherty Valley at Campolindo, Miramonte at Las Lomas, 6:15 p.m.

MVAL boys soccer -- Irvington vs. Kennedy at TAK, 5:45 p.m.; Washington at Moreau Catholic, Newark Memorial at James Logan, 6 p.m; Mission San Jose vs. American at TAK, 7:45 p.m.

WACC boys soccer -- Alameda at Castro Valley, Berkeley at Bishop O'Dowd, Mt. Eden at Arroyo, Hayward at Piedmont, Encinal at Tennyson, San Leandro at San Lorenzo, TBA

WACC girls soccer -- Piedmont at Hayward, Tennyson at Encinal, San Lorenzo at San Leandro, Castro Valley at Alameda, Bishop O'Dowd at Berkeley, Arroyo at Mt. Eden, TBA

Prep boys basketball -- Heritage at Castro Valley, De La Salle at De Anza, Mt. Eden at Ygnacio Valley, 7 p.m.

Prep girls basketball -- Moreau Catholic at McClymonds, 5 p.m.; Berkeley at St. Ignatius, 7:30 p.m.; Carondelet, Miramonte at Nike TOC, at Phoenix, TBA

Saturday

Prep football -- Holiday Classic All-star game: Contra Costa vs. Alameda at Pittsburg HS, 1 p.m.

Prep boys basketball -- Berkeley at San Ramon Valley, 2 p.m.; Amador Valley at Amador Valley, 6 p.m.; Showcase games: Campolindo at El Cerrito, 4 p.m.; Dublin at Newark Memorial, Drake-San Anselmo at Acalanes, 7 p.m.; Deer Valley vs. McClymonds at Premier Invitational at Newark Memorial HS, TBA

Prep girls basketball -- College Park at Dublin, 1:30 p.m.; Presentation at Clayton Valley, 6 p.m.; Carondelet, Miramonte at Nike TOC, at Phoenix, TBA

Prep girls soccer -- California at Heritage, noon

Wednesday

Prep boys basketball -- Bambauer Classic, at Marin Catholic: Heritage vs. Grant-Sacramento, 5 p.m.; Berean Christian vs. Marin Catholic, 8 p.m.

Prep boys soccer -- De La Salle at Nautical Cup, at San Diego, TBA

Thursday, Dec. 27

Prep boys basketball -- Berean Christian, Heritage at Bambauer Classic, at Marin Catholic, TBA; Liberty at Jaime Angley Tournament, at Enterprise, TBA; De La Salle at Fab 50 Gulfshore Invitational, TBA; Mt. Diablo at Oakdale Rotary Tournament, TBA

Prep girls basketball -- Thurgood Marshall at McClymonds, 5 p.m.; West Coast Jamboree, all day; Newark Optimist Club Classic, TBA

Prep boys soccer -- De La Salle at Nautical Cup, at San Diego, TBA

Friday, Dec. 28

CC men's basketball -- Ohlone at Gavilan, 5 p.m.; Alameda, Chabot, Contra Costa, Las Positas at Chabot Classic, TBA; Diablo Valley at Crowne Plaza Classic, TBA

CC women's basketball -- Chabot at De Anza Tournament, TBA; Ohlone at Mike Gervasoni Memorial Tournament, TBA; Diablo Valley at San Jose City Tournament, TBA

Prep boys basketball -- Thurgood Marshall at Castlemont, 5:30 p.m.; Richmond at Las Lomas, Bellarmine at Monte Vista, Freedom at Monterey Trail-Elk Grove, 7 p.m.; Berean Christian, Heritage at Bambauer Classic, at Marin Catholic, TBA; Liberty at Jaime Angley Tournament, at Enterprise, TBA; De La Salle at Fab 50 Gulfshore Invitational, TBA; Mt. Diablo at Oakdale Rotary Tournament, TBA

Prep girls basketball -- West Coast Jamboree, all day; Newark Optimist Club Classic, TBA

Saturday, Dec. 29

CC men's basketball -- Alameda, Chabot, Contra Costa, Las Positas at Chabot Classic, TBA; Diablo Valley at Crowne Plaza Classic, TBA

CC women's basketball -- Chabot at De Anza Tournament, TBA; Ohlone at Mike Gervasoni Memorial Tournament, TBA; Diablo Valley at San Jose City Tournament, TBA

Prep boys basketball -- Vallejo at Castlemont, 4 p.m.; Ygnacio Valley at Kennedy-Richmond, 5:30 p.m.; Berean Christian, Heritage at Bambauer Classic, at Marin Catholic, TBA; Liberty at Jaime Angley Tournament, at Enterprise, TBA; De La Salle at Fab 50 Gulfshore Invitational, TBA; Mt. Diablo at Oakdale Rotary Tournament, TBA

Prep girls basketball -- West Coast Jamboree, all day; Newark Optimist Club Classic, TBA

Prep girls soccer -- Heritage at Livermore, 6 p.m.

Sunday, Dec. 30

CC men's basketball -- Alameda, Chabot, Contra Costa, Las Positas at Chabot Classic, TBA

CC women's basketball -- Chabot at De Anza Tournament, TBA; Ohlone at Mike Gervasoni Memorial Tournament, TBA; Diablo Valley at San Jose City Tournament, TBA

Monday, Dec. 31

Prep boys basketball -- De La Salle at Fab 50 Gulfshore Invitational, TBA

Wednesday, Jan. 2

BVC men's basketball -- Los Medanos at Mendocino, 7:30 p.m.

DVAL boys basketball -- Concord at Berean Christian, Ygnacio Valley at Clayton Valley, Northgate at College Park, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Clayton Valley at Ygnacio Valley, College Park at Northgate, 7 p.m.

EBAL boys basketball -- California at Monte Vista, San Ramon Valley at Granada, Amador Valley at Livermore, De La Salle at Foothill, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- Monte Vista at California, Granada at San Ramon Valley, Livermore at Amador Valley, Foothill at Carondelet, 7 p.m.

Prep boys basketball -- Freedom at Berkeley, 3 p.m.

Thursday, Jan. 3

DVAL boys soccer -- Berean Christian at Clayton Valley, Concord at Mt. Diabo, Ygnacio Valley at College Park, 6 p.m.

DVAL girls soccer -- Clayton Valley at Berean Christian, Mt. Diablo at Concord, College Park at Ygnacio Valley, 6 p.m.

EBAL boys soccer -- Granada at California, Amador Valley at Monte Vista, De La Salle at San Ramon Valley, Foothill at Livermore, 6 p.m.

EBAL girls soccer -- California at Granada, Monte Vista at Amaodr Valley, San Ramon Valley at Carondelet, Livermore at Foothill, 6 p.m.

Prep boys basketball -- Oakland Tech at Liberty, 7 p.m.

Prep girls basketball -- Dublin at Arroyo, 2 p.m.; Lincoln at Skyline, 5:30 p.m.; Newark Memorial at Liberty, 6:30 p.m.; Pinole Valley at Richmond, 7 p.m.

Friday, Jan. 4

CC men's basketball -- De Anza at Ohlone, Monterey Peninsula at Las Positas, 5 p.m.; Chabot at Sequoias, 7 p.m.

CC women's basketball -- San Mateo at Chabot, 5 p.m.; Hartnell at Las Positas, 7 p.m.

DVAL boys basketball -- Berean Christian at Clayton Valley, Ygnacio Valley at College Park, Concord at Mt. Diablo, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Clayton Valley at Berean Christian, 7 p.m.

EBAL boys basketball -- California at San Ramon Valley, Livermore at Monte Vista, Foothill at Granada, De La Salle at Amador Valley, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- San Ramon Valley at California, Monte Vista at Livermore, Granada at Foothill, Amador Valley at Carondelet, 7 p.m.

WACC boys basketball -- Mt. Eden at Castro Valley, Bishop O'Dowd at San Lorenzo, San Landro at Berkeley, Tennyson at Piedmont, Alameda at Encinal, Hayward at Arroyo, 7 p.m.

WACC girls basketball -- Encinal at San Leandro, Arroyo at Tennyson, San Lorenzo at Mt. Eden, Piedmont at Alameda, Berkeley at Hayward, Castro Valley at Bishop O'Dowd, 7 p.m.

Prep boys basketball -- Bethel at Castlemont, 5:30 p.m.; Pittsburg at Dougherty Valley, Miramonte at Northgate, 7 p.m.

Prep girls basketball -- McClymonds at El Cerrito, 6:30 p.m.; Las Lomas at Albany, TBA

Prep boys wrestling -- Newark Memorial at Apple Cider Classic, at Watsonville, 1 p.m.

Saturday, Jan. 5

Prep boys basketball -- Freedom at Berkeley, 4 p.m.; Foothill at Campolindo, Las Lomas at Clayton Valley, 5 p.m.; St. Mary's-Stockton at Monte Vista, 7 p.m.; Deer Valley at Jesuit-Carmichael, 7:30 p.m.

Prep girls basketball -- Lick Wilmerding at Berean Christian, 4:30 p.m.; Newark Memorial at Terra Nova, 6:30 p.m.; Deer Valley at Armijo-Fairfield, 7 p.m.; Berkeley vs. Pleasant Grove, TBA

Prep boys soccer -- Clayton Valley at De La Salle, 6 p.m.

Prep boys wrestling -- Newark Memorial at Apple Cider Classic, at Watsonville, 9 a.m.

Prep girls wrestling -- Newark Memorial at Foley Crossface Classic, at St. Patrick-St. Vincent, 6:30 p.m.

Monday, January 7

DFAL boys basketball -- Las Lomas at Miramonte, Alhambra at Dougherty Valley, Acalanes at Dublin, 7 p.m.

DFAL girls basketball -- Las Lomas at Miramonte, Alhambra at Dougherty Valley, Acalanes at Dublin, 5:30 p.m.

Prep boys basketball -- Berkeley at Heritage, Liberty at Franklin, 7 p.m.

Tuesday, Jan. 8

Big 8 men's basketball -- Diablo Valley at Sierra, 5:30 p.m.

Big 8 women's basketball -- Diablo Valley at Sierra, 7:30 p.m.

BVC men's basketball -- Marin at Los Medanos, 7:30 p.m.

BVAL boys soccer -- Deer Valley at Heritage, Pittsburg at Freedom, Liberty at Antioch, 4 p.m.

BVAL girls soccer -- Freedom at Pittsburg, Antioch at Liberty, Heritage at Deer Valley, 6 p.m.

DVAL boys basketball -- College Park at Berean Christian, Mt. Diablo at Ygnacio Valley, Clayton Valley at Northgate, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Ygnacio Valley at Mt. Diablo, Northgate at Clayton Valley, 7 p.m.

DVAL boys soccer -- Mt. Diablo at Northgate, College Park at Concord, Ygnacio Valley at Berean Christian, 6 p.m.

DVAL girls soccer -- Northgate at Mt. Diablo, Concord at College Park, Berean Christian at Ygnacio Valley, 6 p.m.

EBAL boys basketball -- Livermore at California, San Ramon Valley at Foothill, Granada at Amador Valley, Monte Vista at De La Salle, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- California at Livermore , Foothill at San Ramon Valley, Amador Valley at Granada, Carondelet at Monte Vista, 7 p.m.

EBAL boys soccer -- Amador Valley at California, De La Salle at Granada, Monte Vista at Foothill, Livermore at San Ramon Valley, 6 p.m.

EBAL girls soccer -- California at Amador Valley, Granada at Carondelet, Foothill at Monte Vista, San Ramon Valley at Livemore, 6 p.m.

MVAL girls basketball -- American at Washington, Kennedy at James Logan, Irvington at Mission San Jose, Newark Memorial at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

MVAL girls soccer -- Newark Memorial at American, 3:30 p.m; Mission San Jose vs. Kennedy at TAK, 5:45 p.m.; Irvington at Moreau Catholic, Washington at James Logan, 6 p.m.;

Prep boys basketball -- Rodriguez at Freedom, Bethel at Deerr Valley, 7 p.m.

Wednesday, Jan.9

CCN men's basketball -- Ohlone at Skyline, 5 p.m.; Chabot at Canada, 7 p.m.

CCN women's basketball -- Chabot at Cabrillo, Ohlone at Monterey Peninsula, 5 p.m.

DFAL boys basketball -- Dougherty Valley at Campolindo, Dublin at Las Lomas, Miramonte at Acalanes, 7 p.m.