Baseball-M

Nonconference Diablo Valley 5, Ohlone 3

Ohlone          110          100          000--          3          8          1

Diablo Valley          010          100          03x--          5          7          0

Stallas, Harper (8) and Cardoza; Delgado, Sax-Simmons (8), Peters (9) and Leal. W: Sax-Simmons (1-1). L: Harper (0-2). S: Peters (1). 2B: Kalawaia (O), Brdar (DVC). 3B: Rowland (DVC) 2. HR: Zanders (O) 4th inn., none on. Records: Ohlone 3-5, Diablo Valley 5-4. Highlights: DV -- Brdar 3 for 4, 2 R, 2 RBIs; Rowland 2 for 4, 3 RBIs.

Canada 6, Laney 5

Canada          041          000          010--          6          4          0


Advertisement

Laney          010          000          040--          5          9          3

Labbie, Pitts (8), Roman (8) and R. Alzar; Davis, Tamaru (7), Sheets (9) and Chavez, Rosario (9). W: Labbie (2-1). L: Davis (2-1). 2B: Vanisi (C), Chavez (L) 2. HR: Sato (C), 2nd inn., three on. Records: Cañada 4-5, Laney 4-4. Highlights: L -- Chavez 2 for 4, 2 RBIs; Schober 2 for 5, 2 R; Monchak 1 for 2, RBI.

Baseball-Prep

Nonleague Serra-San Mateo 6, James Logan 3

Serra          400          020          0--          6          6          0

James Logan          020          010          0--          3          8          3

Gorgolinski, Ratcliffe (6), Blais (7) and Tinsley. Martinez, Ramos (5) and Childs. W: Gorgolinski. L: Martinez (0-1). 3B: Sterling (S). HR: Sterling (S) 1st inn., 2 on. Record: James Logan 0-1. Highlights: S -- Sterling 2 for 3, R, 4 RBIs; JL -- Childs 1 for 3, R, RBI; Jimenez 1 for 3, R; Bond 1 for 4, RBI.

El Cerrito 3, Alhambra 2

Alhambra          000          011          0--          2          4          1

El Cerrito          000          030          x--          3                    

Keever, White (5) and Costa; Lochner-Bravo, Cole Flores (6), Rutlidge (7) and Chandler Flores. W: Lochner-Bravo (1-0). L: Keever (0-1). S: Rutlidge (1). 2B: Little (Alh), Lochner-Bravo (EC). Records: Alhambra 0-1, El Cerrito 1-0. Highlights: EC -- Lochner-Bravo 5 IP, K, 2 BB, HBP, 1 for 3, R; Rutlidge 1 for 3, RBI, SB.

Mission San Jose 2, Hayward 0

Mission SJ          000          020--          2          1          1

Hayward          000          000--          0          1          3

Facha and Vinnakota; Reyes, Scott (6) and Perez. W: Facha. L: Reyes. Records: Mission San Jose 1-0, Hayward 0-1. Highlights: MSJ -- Facha 6 IP, 10 K, H, 0 R.

Basketball-M

Wednesday BVC Merritt 78, Contra Costa 62

Contra Costa (19-7, 11-4 BVC)

Hill 3 2-4 9, Boughton 2 4-4 8, Mize 3 3-4 9, Monroe 0 1-2 1, West 4 2-4 11, Parker 1 2-4 4, Wickett 5 9-11 20. Totals 17 23-35 62.

Merritt (14-11, 11-4)

Amy 1 1-2 3, Nelason 4 4-8 12, Eppenger 5 0-0 12, Taber 1 0-0 2, Castrillo 1 0-0 2, Knight 9 1-2 20, Hill 3 3-3 9, Green 5 2-3 12, Patterson 2 0-0 4, Anderson 1 0-0 2. Totals 30 11-18 78.

Halftime: Merritt 40, CCC 37. 3-point goals: Hill, West, Wickett, Eppenger 2, Knight. Fouled out: Nelson.

CCN Chabot 55, Ohlone 53

Ohlone

Norris 3 3-4 10, Jackson 0 0-2 0, Toor 0 1-2 1, Reed 7 5-5 19, Stephens 3 0-0 8, Boehn 2 0-0 6, McCarthy 3 0-2 6, Wright 1 1-2 3. Totals 19 10-17 53.

Chabot (14-13)

Brown 6 1-2 17, Wiley 2 1-2 5, Stewart 5 1-1 11, Rogers 1 1-2 4, Darwin 1 5-7 7, Jackson 4 1-2 9, Burkard 0 2-2 2. Totals 19 12-18 55.

Halftime: Chabot 34, Ohlone 26. 3-point goals: Stephens 2, Boehn 2, Norris, Brown 4, Rogers. Fouled out: Burkart, McCarthur, Walker. Technical foul: Walker.

Highlights: C -- Stewart 3 rebounds, 3 steals; Darwin 10 rebounds, 3 steals.

Basketball-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Tuesday's first round

James Logan 74, No. 9 Granada (15-12) 63

Heritage 71, No. 10 San Ramon Valley (14-13) 67, 3 OT

Berkeley 59, No. 11 Amador Valley (14-13) 41

Friday's quarterfinals

No. 8 James Logan (18-9) at No. 1 San Leandro (21-5), 7 p.m.

No. 5 Monte Vista (20-6) at No. 4 Freedom (18-8), 7 p.m.

No. 7 Heritage (21-6) at No. 2 Deer Valley (21-5), 8 p.m.

No. 6 Berkeley (16-11) at No. 3 De La Salle (23-3), 8 p.m.

DIVISION II

Tuesday's first round

Newark Memorial 62, No. 16 Casa Grande (14-14) 33

Las Lomas 76, No. 8 Pinole Valley (14-15) 69

Montgomery 52, No. 13 Washington (14-13) 39

College Park 68, No. 12 Livermore (13-14) 54

Dublin 88, No. 15 Northgate (10-14) 65

Concord 67, No. 10 Ukiah (17-11) 58

Mt. Eden 51, No. 14 Alameda (12-15) 49

San Lorenzo 58, No. 11 Redwood (13-14) 53

Friday's quarterfinals

No. 5 College Park (22-4) at No. 4 Montgomery (22-7), 6:30 p.m.

No. 7 Concord (21-6) at No. 2 Dublin (22-5), 7 p.m.

No. 6 San Lorenzo (16-11) at No. 3 Mt. Eden (17-9), 7 p.m.

Saturday's quarterfinal

No. 9 Las Lomas (17-10) at No. 1 Newark Memorial (20-7), 1:30 p.m.

DIVISION III

Tuesday's first round

Encinal 46, No. 8 Tamalpais (16-11) 44

Miramonte 87, No. 12 De Anza (16-12) 58

San Marin 71, No. 10 Piner (15-12) 54

Analy 75, No. 11 Hercules (17-10) 41

Friday's quarterfinals

No. 9 Encinal (18-9) at No. 1 Bishop O'Dowd (23-3), 8 p.m.

No. 5 Miramonte (17-10) at No. 4 Sir Francis Drake (23-5), 7 p.m.

No. 7 San Marin (19-10) at No. 2 Campolindo (19-7), 8 p.m.

No. 6 Analy (22-7) at No. 3 El Cerrito (20-9), 7 p.m.

DIVISION IV

Wednesday's first round

Salesian 65, No. 16 Gateway (17-5) 33

Moreau Catholic 64, No. 9 Healdsburg (22-7) 50

Arcata 65, No. 13 Willits (21-6) 52

St. Mary's 51, No. 12 Lick-Wilmerding (18-11) 49

Cardinal Newman 75, No. 15 Cloverdale (15-12) 46

Justin-Siena 77, No. 10 Piedmont (15-12) 65

Marin Catholic 76, No. 15 Middletown (19-7) 37

McKinleyville 57, No. 6 Fortuna (22-6) 49

Saturday's quarterfinals

No. 8 Moreau Catholic (18-9) at No. 1 Salesian (27-3), 8 p.m.

No. 5 St. Mary's (19-11) at No. 4 Arcata (23-6), 7 p.m.

No. 7 Justin-Siena (16-12) at No. 2 Cardinal Newman (27-2), 7 p.m.

No. 11 McKinleyville (17-10) at No. 3 Marin Catholic (22-7), 7 p.m.

DIVISION V

Wednesday's first round

St. Joseph Notre Dame 52, No. 16 Roseland University Prep (15-13) 36

Urban-S.F. 55, No. 9 South Fork (14-12) 45

Head-Royce 80, No. 13 Bay School-S.F. (16-11) 64

Hoopa Valley 80, No. 12 Valley Christian-Dublin (14-14) 39

Branson 63, No. 15 Athenian (15-12) 41

Stuart Hall 52, No. 7 Bentley (23-5) 49

S.F. University 89, No. 14 St. Vincent (19-11) 46

Marin Academy 65, No. 11 Oakland Military Institute (20-9) 46

Saturday's quarterfinals

No. 8 Urban-S.F. (19-9) at No. 1 St. Joseph Notre Dame (19-11), 7 p.m.

No. 5 Hoopa Valley (21-6) at No. 4 Head-Royce (23-4), 7 p.m.

No. 10 Stuart Hall (19-9) vs. No. 2 Branson (18-11) at College of Marin, 7 p.m.

No. 6 Marin Academy (14-10) vs. No. 3 S.F. Univeristy (22-7) at Kezar Pavilion, 8 p.m.

DIVISION VI

Wednesday's first round

California School for the Deaf 69, No. 9 Rio Lindo Adventist Academy (17-10) 41

Laytonville 53, No. 13 El Sobrante Christian (13-10) 49

Mendocino 57, No. 12 S.F. Waldorf (10-12) 49

Summerfield Waldorf 66, No. 10 Archbishop Hanna (15-10) 60

St. Bernard Catholic 70, No. 14 Anderson Valley (10-13) 40

Point Arena 82, No. 11 St. Elizabeth (11-16) 61

Saturday's quarterfinals

California School for the Deaf (18-9) at No. 1 Rincon Valley Christian (24-4), 7 p.m.

No. 5 Mendocino (19-8) at No. 4 Laytonville (13-12), 7 p.m.

No. 7 Summerfield Waldorf (22-7) at No. 2 Ferndale (11-11), 8 p.m.

No. 6 Point Arena (19-8) at. No. 3 St. Bernard Catholic (13-12), 8 p.m.

Wednesday NCS playoffs First round Division IV Salesian 65, Gateway-SF 36

Gateway (17-5)

Porter 3 3-4 9, Derheim 2 2-2 6, Biard 1 0-0 3, Bustos 0 1-2 1, K.Anibogu 3 0-0 6, Byrd 4 0-0 11. Totals 13 6-8 36.

Salesian (27-3)

Coleman II 3 1-1 8, D. Dunn 2 0-0 4, Leonard 2 0-0 6, Muccular 1 0-0 2, Vazquez 2 0-0 4, O'Neal 1 0-0 2, Ali 2 0-0 5, Bird 3 0-0 7, Edmonds Jr. 4 0-0 10, Galloway 3 0-2 6, Kone 2 0-0 4, Shepard-Creer 1 0-0 2, McGhee 2 0-0 5. Totals 28 1-3 65.

Gateway          11          7          10          8--          36

Salesian          27          17          8          13--          65

3-point goals: Byrd 3, Biard, Leonard 2, Edmonds Jr. 2, Coleman II, Ali, Bird, McGhee. Techincal foul: Shepard-Creer. Highlights: Sal -- McGhee 5 assists; Muccular 5 rebounds, 3 steals.

Division V Head-Royce 80, Bay-S.F. 64

Bay (15-11)

Sie 2 0-0 5, Inalsingh 3 0-0 6, Lopez 2 0-0 6, Wasney 6 2-3 14, Swindells 1 2-2 4, Nemerovski 1 0-1 2, Knorr 9 2-2 25, Carmen 1 0-0 2. Totals 25 6-8 64.

Head-Royce (23-4)

Greenwall 5 0-0 10, Almgren-Bell 1 0-0 2, Chipman 1 0-0 3, Miller 8 1-1 18, Dorado 4 3-5 11, Wright 4 0-1 8, Diew 10 4-7 28. Totals 33 8-14 80.

Bay          14          12          17          21--          64

Head-Royce          19          26          19          16--          80

3-point goals: Knorr 5, Lopez 2, Sie, Diew 4, Miller, Chipman.

St. Joseph Notre Dame 52, Roseland Prep-Santa Rosa 36

Roseland University Prep (15-13)

Davenport 3 0-0 7, Hernandez 2 0-0 6, Flores 3 0-0 6, N.Mendoza 1 1-2 3, G.Mendoza 2 3-4 7, Melgoza 2 2-3 6. Totals 13 6-9 36.

St. Joseph Notre Dame (19-11)

Fisher 1 0-0 2, Harris 4 3-5 13, Voisenat 3 0-0 7, Nash 1 0-0 2, Brown 3 2-4 8, Dyson 1 0-0 2, Yussuf 4 8-13 16, Noble 1 0-0 2. Totals 18 13-22 52.

Roseland          6          10          7          13--          36

SJND          13          17          16          6--          52

3-point goals: Hernandez 2, G. Mendoza, Davenport, Harris 2, Voisenat.

Basketball-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Tuesday's first round

San Ramon Valley 55, No. 8 Pittsburg (17-10) 45

Deer Valley 82, No. 13 Freedom (14-13) 42

Berkeley 59, No. 12 James Logan (14-13) 34

Foothill 41, No. 10 Mission San Jose (16-11) 31

Santa Rosa 54, No. 11 Dougherty Valley (14-13) 42

Friday's quarterfinals

No. 9 San Ramon Valley (16-11) at No. 1 Heritage (22-4), 7 p.m.

No. 5 Berkeley (17-10) at No. 4 Deer Valley (18-9), 6:30 p.m.

No. 7 Foothill (15-12) at No. 2 Amador Valley (18-8), 7 p.m.

No. 6 Santa Rosa (23-6) at No. 3 Monte Vista (21-5), 7 p.m.

DIVISION II

Tuesday's first round

American 39, No. 8 Maria Carrillo (15-12) 28

Alameda 87, No. 13 College Park (17-10) 49

Dublin 66, No. 12 Windsor (15-11) 39

Casa Grande 67, No. 10 Washington (13-13) 44

Montgomery 51, No. 14 Northgate (12-15) 29

Newark Memorial 47, No. 11 Redwood (13-15) 43

Friday's quarterfinals

No. 9 American (19-8) vs. No. 1 Carondelet (22-3) at De La Salle HS, 6 p.m.

No. 5 Dublin (19-8) at No. 4 Alameda (20-7), 7 p.m.

No. 7 Casa Grande (16-12) at No. 2 Clayton Valley (20-6), 7 p.m.

No. 6 Newark Memorial (20-7) at No. 3 Montgomery (23-6), 8 p.m.

DIVISION III

Tuesday's first round

Eureka 46, No. 9 Tamalpais (13-15) 34

Kennedy-Richmond 74, No. 13 Analy (13-15) 64

Hercules 63, No. 5 Petaluma (24-5) 57

Encinal 51, No. 10 San Marin (17-11) 46

Novato 56, No. 11 Sonoma Valley (15-13) 45

Friday's quarterfinals

No. 8 Eureka (16-8) at No. 1 Bishop O'Dowd (23-3), 6:30 p.m.

No. 12 Hercules (17-11) at No. 4 Kennedy-Richmond (25-2), 7 p.m.

No. 7 Encinal (22-4) at No. 2 Miramonte (25-1), 7 p.m.

No. 6 Novato (19-10) at No. 3 Campolindo (22-4), 6:30 p.m.

DIVISION IV

Wednesday's first round

St. Mary's 80, No. 16 Middletown (16-11) 19

Justin-Siena 44, No. 9 Fortuna (14-14) 33

Piedmont 61, No. 13 Cloverdale (19-8) 31

Arcata 73, No. 12 Berean Christian (13-14) 47

Salesian 71, No. 15 Lick-Wilmerding (15-11) 31

St. Patrick-St. Vincent 58, No. 10 Cardinal Newman (16-9) 49

Moreau Catholic 69, No. 14 Healdsburg (15-13) 31

Marin Catholic 44, No. 11 Willits (20-7) 26

Saturday's quarterfinals

No. 8 Justin-Siena (23-6) at No. 1 St. Mary's (25-4), 5 p.m.

No. 5 Arcata (21-3) at No. 4 Piedmont (19-8), 7 p.m.

No. 7 St. Patrick-St. Vincent (15-13) at No. 2 Salesian (24-6), 6:30 p.m.

No. 6 Marin Catholic (20-8) at No. 3 Moreau Catholic (21-6), 7 p.m.

DIVISION V

Wednesday's first round

Valley Christian-Dublin 69, No. 16 Drew (11-16) 26

Sonoma Academy 52, No. 9 Head-Royce (16-11) 30

Urban-S.F. 55, No. 13 Bay School-S.F. (16-11) 48

St. Joseph Notre Dame 56, No. 12 Roseland University Prep (19-9) 43

International 54, No. 15 Chinese Christian (15-11) 19

S.F. University 47, No. 7 Branson (16-11) 41

San Domenico 46, No. 14 Athenian (12-14) 16

St. Vincent 58, No. 11 Emery (20-7) 47

Saturday's quarterfinals

No. 8 Sonoma Academy (22-4) at No. 1 Valley Christian-Dublin (27-2), 7 p.m.

No. 5 St. Joseph Notre Dame (13-14) vs. No. 4 Urban-S.F. (22-6) at Kezar Pavilion, 6:30 p.m.

No. 10 S.F. University (15-13) at No. 2 International (26-3), 7 p.m.

No. 6 St. Vincent (21-8) at No. 3 San Domenico (23-6), 7 p.m.

DIVISION VI

Wednesday's first round

Anderson Valley 44, No. 9 El Sobrante Christian (10-11) 28

Summerfield Waldorf 33, No. 7 Rio Lindo Adventist Academy (13-8) 21

Saturday's quarterfinals

No. 8 Anderson Valley (13-7) at No. 1 Ferndale (18-7), 6:30 p.m.

No. 5 Point Arena (21-5) at No. 4 Tomales (18-10), 7 p.m.

No. 10 Summerfield Waldorf (16-9) at No. 2 St. Bernard Catholic (16-9), 6:30 p.m.

No. 6 S.F. Waldorf (12-9) at No. 3 California School for the Deaf (19-9), 7 p.m.

Wednesday NCS playoffs First round Division IV Salesian 71, Lick-Wilmerding 31

Lick-Wilmerding (15-11)

Harris 2 0-0 4, Brownrigg 0 1-2 1, Thompson 5 0-0 15, Shurelds 3 3-4 11, Crew 0 0-0 0. Totals 10 4-6 31.

Salesian (24-6)

McNair 1 2-4 4, Moore 4 4-6 12, Horton 3 4-4 10, Williams 3 0-0 6, Ampon 1 0-0 3, Lizarraga 0 1-2 1, Correal 5 0-0 10, Toailoa 5 0-0 10, Maramba 1 0-4 2, Crowder 3 1-2 7, Stallworth 3 0-0 6. Totals 29 12-22 71.

Lick-Wilmerding          3          8          17          3--          31

Salesian          22          16          19          14--          71

3-point goals: Thompson 5, Shurelds 2, Ampon. Highlights: S -- Moore 7 rebounds, 7 steals, 12 assists; Correal 11 rebounds; Crowder 4 steals; McNair 4 steals.

St. Mary's 80, Middletown 19

Middletown (16-11)

Hoefer 4 0-0 9, Macedo 1 0-0 2, Welken 1 0-0 2, Hart 1 0-2 3, Huston 0 1-2 1, Duten 1 0-0 2. Totals 8 1-4 19.

St. Mary's (26-4)

Negron 1 0-0 3, Goodwin 4 0-0 8, Berry 2 4-5 8, Cowling 11 0-0 22, Serrell 2 0-0 5, Russ 3 0-0 6, Ybarra-Harvey 0 3-4 3, Green 10 1-2 23, Camello 0 0-2 0, Thompson 1 0-0 2. Totals 34 8-13 80.

Middletown          2          10          5          2--          19

St. Mary's          30          20          20          10--          80

3-point goals: Hoefer, Hart, Green 2, Serrell, Negron.

Moreau Catholic 69, Healdsburg 31

Healdsburg (15-13)

Nicastro 1 0-2 3, Ramirez 0 0-2 0, Pillinini 1 0-1 2, Schaffner 0 1-2 1, M. Unti 1 0-0 2, Roux 3 0-0 6, Carroll 1 0-2 3, K. Unti 1 1-2 3, Olivarez 1 2-2 5, Godinez 0 0-2 0, Haun 2 2-2 6. Totals 11 6-17 31.

Moreau Catholic (21-6)

Joly 6 1-1 13, McNiel 1 2-2 4, Duharte 1 0-0 2, Leguidleguid 6 0-0 16, Bevilacqua 4 0-0 9, Owens 1 0-0 2, Bargas 2 0-0 4, Puou 9 1-1 19. Totals 30 4-4 69.

Healdsburg          8          2          8          13--          31

Moreau Catholic          15          19          23          12--          69

3-point goals: Nicastro, Carroll, Olivarez, Leguidleguid 4, Bevilacqua.

Golf-B

WACC Berkeley 201, Piedmont 263

At Tilden GC, par 36

35 -- Kataria (B); 39 -- Tucker (B), Balmes (B); 40 -- Fargeix (B); 48 -- King (B), Herverson (P), Hankson (P); 50 -- Mike (P); 56 -- Tully (P); 61 -- Christensen (P). Records: Berkeley 1-0, Piedmont 1-1.

Nonleague Alhambra 217, Pittsburg 259

At Delta View GC, Pittsburg, par 35

42 -- Phonpson (A); 43 -- Hammer (A), Angeles (A); 44 -- Regner (A); 45 -- Fuller (A); 46 -- Abitz (P); 47 -- Colin (P); 52 -- Simarro (P), Russo (P); 62 -- Dominguez (P). Records: Alhambra 1-0, Pittsburg 0-1.

Dublin 201, Amador Valley 203

At Ruby Hill GC, par 36

38 -- Bommarito (AV); 39 -- Solomon (D); 40 -- Maxoutopoulis (AV), Ali (AV), S. Choi (D), Patel (D); 41 -- W. Choi (D), Enchizenya (D); 42 -- Richardson (AV); 43 -- Smith (AV). Records: Amador Valley 1-1, Dublin 2-0.

Liberty 220, Granada 224

At Discovery Bay CC, par 35

39 -- Reed (L), Trevithick (G); 42 -- Bell (G); 44 -- Johnson (L), Young (G); 45 -- Castle (L), McCulley (L); 46 -- Dremalas (G); 47 -- Miller (L); 53 -- Derdek (G).

Miramonte 201, San Ramon V. 206

At Orinda CC, par 36

37 -- Cassriel (M); 38 -- Blick (SRV); 39 -- KSwimmer (M), James (SRV); 41 -- Fabian (M), Guidotti (M), Parkinson (SRV); 42 -- Suh (SRV); 43 -- Paoletti (M); 46 -- Belt (SRV). Records: Miramonte 3-0; San Ramon Valley 0-2.

Dougherty Valley 224, Washington-Fremont 242

At Sunol G.C., par 36

41 -- Hy (DV); 43 -- Wei (DV); 44 -- Li (W); 46 -- Desai (DV); 47 -- Luo (DV); Domala (DV), Roney (W); 50 -- Isola (W), Evans (W); 51 -- Olson (W). Record: Dougherty Valley 2-0.

Soccer-B

NCS playoffs

DIVISION I

Wednesday's semifinals

De La Salle 4, No. 12 Freedom (14-10-2) 0

San Ramon Valley 2, No. 7 California (18-7-2) 0

Saturday's championship

No. 1 De La Salle (17-3-6) vs. No. 6 San Ramon Valley (18-6-3) at Dublin HS, 7 p.m.

DIVISION II

Wednesday's semifinals

Concord 1, No. 8 St. Mary's (16-3-3) 0

Campolindo 4, No. 2 Ygnacio Valley (16-5-4) 3, OT

Saturday's championship

No. 3 Campolindo (18-7-2) vs. No. 4 Concord (15-2-5) at Alhambra HS, noon

Soccer-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Wednesday's semifinals

San Ramon Valley 3, No. 4 Castro Valley (20-4-2) 0

Monte Vista 2, No. 3 Berkeley (16-4-2) 2, (Monte Vista 5, Berkeley 4 PK)

Saturday's championship

No. 1 San Ramon Valley (19-0-5) vs. No. 2 Monte Vista (12-5-6) at Dublin HS, 4:30 p.m.

DIVISION II

Wednesday's semifinals

Bishop O'Dowd 5, No. 13 St. Mary's (10-5-5) 0

Piedmont 1, No. 2 Campolindo (15-2-2) 1 (Piedmont 3, Campolindo 1 PK)

Saturday's championship

No. 1 Bishop O'Dowd (25-2) vs. No. 6 Piedmont (16-5-3) at Dublin HS, 2 p.m.

Wednesday NCS playoffs Semifinal Division II Bishop O'Dowd 5, St. Mary's 0

Halftime: 3-0. Scoring: Daniel 3:19; Ranahan (Nordin) 22:41; Chavarin (Zuniga) 32:29; Walker-Hartshorn (Natsues) 74:52; Lowe 79:23. Saves: Lecce (SM) 8, McElrath (BOD) 1. Records: Bishop O'Dowd 25-2-0, St. Mary's 10-5-5.

Tennis-B

WACC Arroyo 5, San Lorenzo 2

Singles: Cruz (SLZ) d. Fat 6-4, 4-6, 6-4; Liu (A) d. Mymala 6-4, 6-3; Chua (A) d. M. Chan 6-3, 6-4; Le (SLZ) d. N. Chan 6-1, 6-4. Doubles: Lu/Jiang (A) d. Berganos/Gee 6-0, 6-4; Ip/Alvin Fong (A) d. Tran/Ng 6-3, 7-5; Angat/Alvin Fong (A) d. Manalo/Cheung 7-6 (4), 6-2. Record: San Lorenzo 0-1.

Nonleague Clayton Valley 6, Antioch 1

Singles: Bonzi (A) d. Young 6-7 (6), 6-3, 10-7; Dong (CV) d. Luu 6-2, 7-6 (6); Arder (CV) d. Webb 6-4, 2-6, 10-2; Hu (CV) d. Matiee 6-2, 2-6, 10-3. Doubles: Sheikh/Katznelson (CV) d. Johnson/Serronato 6-2, 6-1; Jang/La (CV) d. Najib/Beakhouse 6-1, 6-1; Kies/Duckworth (CV) d. Murray/Anaya 6-2, 6-1. Records: Clayton Valley 1-0, Antioch 0-1.

Miramonte 8, Amador Valley 1

Singles: Bohuslav (M) d. Desce 6-1, 6-0; Martin (M) d. Annaamalai 6-3, 6-3; Haung (M) d. Yan 6-1, 6-3; Boersma (M) d. Bommireddi 6-3, 6-2; Weikert (M) d. Kishnamurthy 6-1, 6-1; Lilichenko (M) d. Luong 6-1, 7-5. Doubles: Tan/Rechnitz (M) d. Kim/Rowse 6-4, 6-4; Hummer/Kudszus (M) d. Yuh/Chen 6-4, 7-6 (4); Laxman/Sinha (AV) d. Kelly/Young 6-3, 7-5. Records: Miramonte 3-0, Amador Valley 1-1.

Wednesday Nonleague Moreau Catholic 5, St. Mary's 2

Singles: Benjamin (SM) d. Ndegwa 6-0, 6-1; Abdollahian (MC) d. Bonde 6-4, 7-6 (8); Gudipati (MC) d. McCullough 4-6, 6-2, 6-2; Venkat (MC) d. Jobe 6-2. 6-2. Doubles: Creech/Choy (SM) d. Divate/Mandalapu 6-4, 6-1; Basbas/Castaneda (MC) d. L. Baltazar/Mena 6-0, 6-1; Ugalde/Moogat (MC) d. M. Baltazar/Fernandez 6-0, 6-1. Record: Moreau Catholic 1-2.

Volleyball-B

TCAL St. Joseph N. D. d. St. Mary's

Scores: 25-20, 21-25, 25-19, 25-20. Highlights: SJND -- Cinco 31 assists, 3 aces; Perez 8 kills, 6 aces; Ratto 10 kills, 6 aces. Record: St. Joseph Notre Dame 1-0 TCAL.

Tuesday Nonleague St. Patrick-S. V. d. Pinole Valley

Scores: 25-10, 25-14, 25-9.

Calendar

Friday

Big 8 men's basketball -- American River at Diablo Valley, 7:30 p.m.

Big 8 women's basketball -- American River at Diablo Valley, 5:30 p.m.

BVC men's basketball -- Napa Valley at Los Medanos, 7:30 p.m.

Prep boys basketball -- NCS playoffs, second round, TBA

Prep girls basketball -- NCS playoffs, second round, TBA

Prep swimming -- Foothill at Freedom, 4 p.m.

Prep boys wrestling -- NCS Championships, at Newark Memorial, 9 a.m.

Prep girls wrestling -- CIF Girls State Championships, at Lemoore HS, 9 a.m.

Saturday

CCN men's basketball -- San Francisco City at Las Positas, 1 p.m.; Canada at Ohlone, 3 p.m.

CCN women's basketball -- Hartnell at Ohlone, 1 p.m.; San Francisco City at Las Positas, 3 p.m.

OAL boys basketball -- League playoffs: Castlemont at Skyline, noon; Fremont at Oakland Tech, 4 p.m.

OAL girls basketball -- League playoffs: Oakland at Castlemont, noon

Prep baseball -- Dougherty Valley Preseason Classic, TBA; Riordan at Liberty, noon

Prep boys basketball -- NCS playoffs, second round, TBA; Oakland Section playoffs, first round: Castlemont at Skyline, noon; Fremont at Oakland Tech, 4 p.m.

Prep girls basketball -- NCS playoffs, second round, TBA; Oakland Section playoffs, first round: Oakland at Castlemont, noon.

Prep boys soccer -- NCS playoffs, finals, TBA

Prep girls soccer -- NCS playoffs, finals, TBA

Prep boys wrestling -- NCS Championships, at Newark Memorial, 9 a.m.

Prep girls wrestling -- CIF Girls State Championships, at Lemoore HS, 9 a.m.

Tuesday

OAL boys basketball -- League playoffs, TBA

OAL girls basketball -- League playoffs, TBA

WACC boys golf -- Alameda at Bishop O'Dowd, 3:30 p.m.

WACC-Foothill boys tennis -- Berkeley at Arroyo, Castro Valley at Alameda, Piedmont at Bishop O'Dowd, TBA

WACC-Shoreline boys tennis -- Encinal at Mt. Eden, Tennyson at San Leandro, TBA

Prep baseball -- Piedmont at Sir Francis Drake, 3:30 p.m.; Dougherty Valley Preseason Classic, TBA

Prep boys golf -- Kennedy at Piedmont, 3 p.m.

Prep boys tennis -- Dublin at Freedom, 4 p.m.

Wednesday

CC men's basketball -- Northern California regional playoffs, TBA

WACC boys tennis -- San Leandro at Berkeley, TBA

Prep boys basketball -- NCS playoffs, semifinals, TBA

Prep girls basketball -- NCS playoffs, semifinals, TBA

Prep boys golf -- Washington-Fremont at Liberty, 3 p.m.

Prep softball -- Richmond at Piedmont, 3:30 p.m.

Thursday

DFAL boys tennis -- Campolindo at Acalanes, Dublin at Miramonte, Las Lomas at Alhambra, 3 p.m.

OAL boys basketball -- League playoffs at Merritt College, 6:30 p.m.

OAL girls basketball -- League playoffs at Merritt College, 4:30 p.m.

WACC boys golf -- Piedmont at Tennyson, Bishop O'Dowd at Berkeley, 3 p.m.; Alameda at Castro Valley, 3:30 p.m.

WACC boys tennis -- Mt. Eden at Bishop O'Dowd, Alameda at Tennyson, Encinal at Arroyo, San Lorenzo at Piedmont, TBA