Boys Basketball

Northern California Regionals

OPEN DIVISION Tuesday's semifinals

Sheldon-Sacramento 63, No. 1 Salesian (30-4) 59, OT

Archbishop Mitty 58, No. 6 Modesto Christian (29-4) 54

Saturday's final

No. 4 Sheldon-Sacramento (27-5) vs. No. 2 Archbishop Mitty (28-4) at Sleep Train Arena, Sacramento, 8 p.m.

DIVISION I Tuesday's semifinals

Deer Valley 54, No. 4 Bellarmine College Prep (20-11) 52

Pleasant Grove-Elk Grove 68, No. 6 De La Salle (26-5) 51

Saturday's final

No. 1 Deer Valley (26-5) vs. No. 2 Pleasant Grove-Elk Grove (26-6) at Sleep Train Arena, Sacramento, 4 p.m.

DIVISION II Tuesday's semifinals

Dublin 81, No. 5 Sacramento (26-7) 76

College Park 85, No. 10 St. Francis (14-17) 82

Saturday's final

No. 1 Dublin (26-6) vs. No. 11 College Park (25-5) at Sleep Train Arena, Sacramento, noon

DIVISION III Tuesday's semifinals

Sacred Heart Cathedral 55, No. 5 Sir Francis Drake-San Anselmo (26-7) 46

Campolindo 69, No. 3 Enterprise-Redding (25-4) 42

Saturday's final

No. 1 Sacred Heart Cathedral (20-11) vs. No. 10 Campolindo (22-8) at American Canyon HS, 8 p.m.

DIVISION IV Tuesday's semifinals

Cardinal Newman-Santa Rosa 57, No. 4 Soquel (24-8) 51

Archbishop Riordan 49, No. 3 Marin Catholic (25-9) 48

Saturday's final

No. 1 Cardinal Newman-Santa Rosa (31-3) vs. No. 2 Archbishop Riordan (19-11) at American Canyon HS, 4 p.m.

DIVISION V Tuesday's semifinals

St. Joseph Notre Dame 44, No. 4 Branson-Ross (20-13) 41

Capital Christian-Sacramento 66, No. 3 University-San Francisco (25-9) 50

Saturday's final

No. 1 St. Joseph Notre Dame (24-11) vs. No. 2 Capital Christian-Sacramento (26-4) at American Canyon HS, noon

Girls Basketball

Northern California Regionals

OPEN DIVISION Tuesday's semifinals

Bishop O'Dowd 50, No. 4 St. Mary's-Berkeley (29-5) 40

St. Mary's-Stockton 75, No. 3 Carondelet (27-4) 70

Saturday's final

No. 1 Bishop O'Dowd (28-3) vs. No. 2 St. Mary's-Stockton (31-2) at Sleep Train Arena, Sacramento, 6 p.m.

DIVISION I Tuesday's semifinals

Berkeley 54, No. 8 Gunn (21-7) 46

Oak Ridge-El Dorado Hills 51, No. 3 Heritage (26-6) 50

Saturday's final

No. 10 Oak Ridge-El Dorado Hills (28-4) vs. No. 12 Berkeley (21-11) at Sleep Train Arena, Sacramento, 2 p.m.

DIVISION II Tuesday's semifinals

St. Francis-Mountain View 44, No. 4 Florin-Sacramento (23-10) 31

Lynbrook-San Jose 39, No. 7 Presentation (15-16) 35

Saturday's final

No. 1 St. Francis-Mountain View (23-8) vs. No. 3 Lynbrook-San Jose (24-5) at Sleep Train Arena, Sacramento, 10 a.m.

DIVISION III Tuesday's semifinals

Sacred Heart Cathedral 59, No. 5 Campolindo (25-6) 40

St. Ignatius 63, No. 3 Enterprise-Redding (29-2) 47

Saturday's final

No. 1 Sacred Heart Cathedral (24-6) vs. No. 2 at St. Ignatius (21-10) at American Canyon HS, 6 p.m.

DIVISION IV Tuesday's semifinals

Salesian 61, No. 5 Menlo School (21-6) 54

Piedmont 31, No. 2 Bradshaw Christian-Sacramento (28-3) 28

Saturday's final

No. 1 Salesian (28-7) vs. No. 3 Piedmont (22-9) at American Canyon HS, 2 p.m.

DIVISION V Tuesday's semifinals

Eastside College Prep 44, No. 4 International (30-5) 22

Pinewood 37, No. 2 Valley Christian (31-3) 30

Saturday's final

No. 1 Eastside College Prep (23-8) vs. No. 3 Pinewood (23-7) at American Canyon HS, 10 a.m.