The Campolindo and St. Joseph Notre Dame high cross country teams each had individual and team winners Saturday at the prestigious Stanford Invitational.

Campolindo's Brighie Leach won the Division III girls race in 18 minutes, 17 seconds for the 3.1-mile course and led the Cougars to the team title with 36 points. Other team scorers for the Campolindo girls were Rachel Johnson (third, 18:51), Hana Sun (eighth, 19:26), Haley Shipway (ninth, 19:30) and Mary Orders (16th, 19:44).

Aidan Goltra of Campolindo was first in the Division III boys race in 15:32.

Gabe Arias-Sheridan led St. Joseph Notre Dame to a sweep of the first four places in the Division V boys race. Arias-Sheridan was first in 16:12, followed by Michael Murphy (16:39), Matthew Murphy (16:40) and Cooper Teare (16:41). The Pilots' fifth scorer was Gavin Hill (17th, 17:41), as St. Joseph Notre Dame won the team title with an outstanding score of 24.

De La Salle had the fastest East Bay team time of the day (81:07) as it placed third in the boys seeded race with a score of 189. Its scorers were Blair Hurlock (fifth, 15:19), Matt Schumann (20th, 15:54), Luke Williams (28th, 16:15), Austin Sanchez (41st, 16:28) and Sean Wanket (110th, 17:11).

Other top-three places by East Bay teams and individuals were achieved by San Ramon Valley's Jason Intravaia in the Division I boys race (third, 16:05), Alameda's Cameron Tu in the Division II boys race (second, 15:58), Acalanes' Cameron Gaskell in the Division III boys race (third, 16:11), Campolindo in the Division III boys race (second, 116 points), St. Mary's in the Division IV girls race (third, 138 points), Athenian's Grace Brown in the Division V girls race (second, 19:47) College Prep in the Division V girls race (second, 88 points) and Athenian in the Division V girls race (third, 143 points).

Cross Country-B

Stanford Invitational

3.1 miles at Stanford Golf Course

Seeded Division

Team scores: Arcadia 100, La Costa Canyon 165, De La Salle 189. Other local teams: 26. James Logan 536, 28. Athenian 748, 29. Heritage 808, 32. California 971, 33. Antioch 186. Individual results: Haney (Kern) 14:58, Hardy (Seattle Prep) 14:58, Fahy (La Costa Canyon) 15:04. Top local results: 5. Hurlock (DLS) 15:19, 20. Schumann (DLS) 15:54, 28. Williams (DLS) 16:15, 41. Sanchez (DLS) 16:28, 42. Monsalud (Logan) 16:29, 44. Shaw (Ath) 16:30.

Division I

Team scores: Davis 65, Marina 143, Arcadia 177. Local teams: 7. San Ramon Valley 312, 11. Amador Valley 384, 20. Monte Vista 547, 23. Irvington 569, 28. De La Salle 669, 32. Mission San Jose 745. Individual results: Benedict (McQueen) 15:49, Migliozzi (Nevada Union) 15:57, Intravaia (SRV) 16:05. Other top local results: 25. Gambill (SRV) 16:55, 26. Beston (AV) 16:55, 52. Reddy (Irv) 17:19, 60. Schlachte (AV) 17:23.

Division II

Team scores: Rocklin 122, Tesoro 171, Mesa Murrieta 194. Local teams: 13. College Park 406, 22. Clayton Valley 519, 28. Alameda 627, 31. Mt. Eden 800. Individual results: Miao (Rocklin) 15:46, Tu (Alameda) 15:58, Kushen (Tesoro) 16:05. Other local results: 32. Condon (CV) 16:59, 44. Comar (CP) 17:14, 62. Phair (CP) 17:23.

Division III

Team scores: Paso Robles 114, Campolindo 116, Bishop Amat 133. Other local teams: 6. Bishop O'Dowd 236, 8. Las Lomas 271, 21. Acalanes 561. Individual results: Goltra (Campo) 15:44, Ernst (San Luis Obispo) 16:01, Gaskell (Acalanes) 16:11. Other top local results: 4. Burke (BOD) 16:14, 5. Melendez (BOD) 16:15, 7. Weinberg (Campo) 16:22, 27. Lothamer (Campo) 16:45, 36. Moran (Campo) 17:02, 43. Bradley (LL) 17:09, 44. Swain (LL) 17:10, 46. Robey (LL) 17:12, 49. Buckley (Campo) 17:13, 51. Tan (BOD) 17:14.

Division IV

Team scores: Yreka 115, Cheyenne Mountain 145, Lakewood 167. Local teams: 8. St. Mary's 258, 22. Piedmont 577. Individual results: Yoho (Frintridge Prep) 15:42, Mayhew (Chey. Mount.) 15:49, Reyes 15:57. Top local results: 23. Barajas (SM) 16:45, 32. Habtemariam (SM) 16:54, 42. Dean (Pied) 17:09.

Division V

Team scores: St. Joseph Notre Dame 24, Lick-Wilmerding 91, University Prep 142. Other local teams: 8. College Prep 246, 11. Berean Christian 256, 12. Head-Royce 264, 14. Athenian 349, 15. Livermore Valley Charter Prep 353. Individual results: Arias-Sheridan (SJND) 16:12, Michael Murphy (SJND) 16:39, Matthew Murphy (SJND) 16:40. Other local results: Teare (SJND) 16:41, 8. Connolly (Redwood Christian) 17:09, 9. Mullins (LVCP) 17:11, 11. Bolter (BC) 17:22, 15. Boranian (HR) 17:34.

Cross Country-G

Stanford Invitational

3.1 miles at Stanford Golf Course

Seeded Division

Team scores: Trabuco Hills 97, La Costa Canyon 105, Davis 163. Local teams: 16. Amador Valley 420, 20. Monte Vista 484, 27. College Park 713, 28. Fremont 728, 29. California 762, 32. Heritage 986. Individual results: O'Keeffe (Davis) 17:38, Yamane (Arcadia) 17:49, Abrahamson (LCC) 17:57. Top local results: 18. Timbrell (Alhambra) 19:01, 20. Ricks (Cal) 19:06, 44. Starn (MV) 19:25, 57. Lepe (MV) 19:37.

Division I

Team scores: Marina 120, Clovis West 124, Gunn 132. Local teams: 10. San Ramon Valley 337, 22. Mission San Jose 505, 30. Foothill 869. Individual results: Robinson (Gunn) 18:15, Peterson (Oak Ridge) 18:45, Stressling (Marina) 18:51. Top local results: 8. Bayliss (SRV) 19:12, 18. Lutz (SRV) 19:28, 41. Zeng (MSJ) 20:15, 60. Hu (MSJ) 20:38, 61. Hammill (SRV) 20:39.

Division II

Team scores: Whitney 127, Peninsula 176, Valhalla 184. Local teams: 24. Alameda 603, 32. Clayton Valley 862. Individual results: Bounds (St. Francis) 18:15, Gehrich (Tesoro) 18:17, Hunsberger (Reno) 18:18. Top local results: 82. Stenstedt (Ala) 21:02, 93. Yuen (Ala) 21:09.

Division III

Team scores: Campolindo 36, Aptos 66, Vista Del Lago 151. Other local teams: 4. Bishop O'Dowd 155, 5. Las Lomas 169, 17. Acalanes 493, 28. Encinal 792. Individual results: Leach (Campo) 18:17, Peabody (Aptos) 18:34, Johnson (Campo) 18:51. Other top local results: 8. Sun (Campo) 19:26, 9. Shipway (Campo) 19:30, 14. Cooke (BOD) 19:43, 16. Orders (Campo) 19:44, 18. Orton (LL) 19:51, 20. Byer (BOD) 19:53, 25. Taketa (Aca) 19:59, 31. Powell (Campo) 20:09.

Division IV

Team scores: San Lorenzo Valley 98, Cheyenne Mountain 114, St. Mary's 138. Other local teams: 6. Piedmont 209. Individual results: Maxwell (SLV) 17:22, Norton (Burlington-Edison) 18:03, Coonfield (McKinleyville). Top local results: 13. Moore (SM) 19:22, 20. Mills (Pied) 19;41, 30. Jenkins (SM) 20:05, 34. MacCracken (Pied) 20:08, 39. Hymel (SM) 20:15, 43. Smale (SM) 20:27, 44. Reynolds (Pied) 20:28, 55. Seevak (Pied) 20:43.

Division V

Team scores: Lick-Wilmerding 36, College Prep 88, Athenian 143. Other local teams: 9. St. Joseph Notre Dame 197, 10. Berean Christian 217, 14. Head-Royce 338. Individual results: Dicke (LW) 19:33, Brown (Ath) 19:47, Mino Faulkner (Univ) 19:53. Other local results: Aquila (SJND) 20:19, 15. Zimmerman (CP) 21:16, 18. Sloan (CP) 21:22, Inamine (Ath) 21:35.