Baseball-Prep

Nonleague El Cerrito 3, Piner 0

Piner          000          000          0--          0          5          2

El Cerrito          001          200          x--          3          6          2

Santos, Marcignoli (5) and Wingett; Harrison, Page (5) and Ough. W: Harrison (1-0). L: Santos (0-1). S: Page (1). 2B: Ough (EC), Harrison (EC). 3B: Christensen (P), Latourelle (P), Whittemore (EC). Records: Piner 1-1, El Cerrito 1-1. Highlights: EC -- Harrison 4 IP, 3 H, BB, 4 K, 0 R, 1 for 3; Whittemore 2 for 3, R, RBI.

Pittsburg 4, Armijo 3

Armijo          110          010          00--          3          5          1


Advertisement

Pittsburg          000          111          01--          4          9          4

Hostler (7), Bruner and Parodi. Whipple (7), Bustos and Rodriguez. W: Bustos (1-0). L: Bruner (0-1). 3B: Elledge (A), Vasquez (P) 2, Jones (P). Records: Pittsburg 2-1, Armijo 0-1. Highlights: Arm -- Hostler 7 IP, 2 ER, 7 H, 5 K, Brasile 2 for 4, R. Pitt -- Whipple 7 IP, 2 ER, 4 H, K; Vasquez 3 for 3, 2 R, SB.

Alhambra 13, Novato 1

Alhambra          240          520          0--          13          10          1

Novato          000          100          0--          1          2          1

Nichols, Kelly (5), Barbrini (7) and Abraham; Brown, Blandino (2), Mitchell (6), Gonzalez (7) and Wegner. W: Nichols (1-0). L: Brown. 2B: Costa (A). Records: Alhambra 3-0, Novato 1-1. Highlights: Alh -- Peters 2 for 3, 2 R; Costa 2 for 4, 2 RBIs; Martino 2 for 3, 3 RBIs.

Granada 6, Berkeley 1

Granada          000          012          3--          6          7          0

Berkeley          000          010          x--          1          0          2

Chioino, Jefferis (7) and Belluomini; Langer, Volkmer (6) and Bell. W: Chioino (1-0). L: Langer. 2B: Proetel (G), Sposetti (G). HR: Belluomini (G) 6th inn., one on. Highlights: G -- Chioino 6 IP, 0 R, 0 H, 7 K; Sposetti 1 for 3, 2 RBIs; Belluomini 1 for 3, BB, 2 R, 2 RBIs. B -- Dhaliwal RBI.

Piedmont 4, John Swett 2

Swett          002          000          0--          2          3          2

Piedmont          110          011          x--          4          5          2

Boatwright and Parella; Porter, Turner (6) and Low. W: Porter. L: Boatwright. S: Turner. Highlights: P -- Lowe RBI, Meyers RBI, Gutterman RBI.

basketball-M

CCCAA Northern California Regional Playoffs Second round Chabot 96, Siskiyous 88, OT

Siskiyous

Boney 3 4-6 10, Benton 2 1-2 7, Diggs 8 5-8 24, Moore 7 5-7 24, Garrett 9 3-3 23. Totals 29 18-28 88.

Chabot (22-7)

Brown 6 0-0 16, Smith 12 11-11 36, James 2 0-0 4, Baldwin 4 4-6 12, Rodgers 1 0-0 3, Davis 5 0-0 10, Barrett 5 2-2 12, Owens 2 2-2 7. Totals 35 19-21 96.

Halftime: Siskiyous 42, Chabot 35. 3-point goals: Moore 5, Diggs 3, Benton 2, Garrett 2 Brown 4, Owens, Rodgers, Smith. Highlights: C -- Smith 11 assists, 4 rebounds; Baldwin 12 rebounds.

basketball-W

CCCAA Northern California Regional Playoffs Second round CCSF 98, Contra Costa 80

Contra Costa (20-9)

Coleman 4 5-6 13, Rogers 7 12-16 28, Caldwell 5 2-2 14, Oldan 1 0-0 3, Jones 0 2-2 2, Adams 4 6-8 16, Wyatt 0 4-6 4. Totals 21 31-40 80.

San Francisco City (25-3)

Malone 3 1-3 7, Torres 6 7-8 24, Dashkevich 7 2-4 20, Hall 5 2-4 12, Nguyen 1 0-0 3, Knox 6 4-4 16, Masoli 5 2-4 16. Totals 33 18-27 98.

Halftime: San Francisco 54, Contra Costa 43. 3-point goals: Rogers 2, Caldwell 2, Adams 2, Oldan, Torres 5, Dashkevich 4, Masoli 4, Nguyen. Fouled out: Rogers, Adams, Hall, Green (SF). Technical foul: Adams.

Basketball-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Friday's quarterfinals

Monte Vista 49, No. 8 San Leandro (16-12) 44

De La Salle 52, No. 12 Heritage (15-13) 47

San Ramon Valley 78, No. 10 Pittsburg (22-6) 72

Freedom 76, No. 6 Dougherty Valley (20-8) 61

Wednesday's semifinals

No. 4 De La Salle (21-7) vs. No. 1 Monte Vista (26-1) at Saint Mary's College, 8:30 p.m.

No. 3 Freedom (23-5) at No. 2 San Ramon Valley (23-4), 7 p.m.

DIVISION II

Friday's quarterfinals

Montgomery 57, No. 9 Redwood (16-14) 53

Concord 70, No. 5 Las Lomas (18-10) 62

Washington 52, No. 6 Dublin (14-13) 45

Saturday's quarterfinal

No. 7 Maria Carrillo (20-9) at No. 2 Newark Memorial (20-7), South Gym, 1:30 p.m.

Wednesday's semifinals

No. 4 Concord (21-7) at No. 1 Montgomery (25-5), 7 p.m.

No. 14 Washington (16-12) vs. Maria Carrillo/Newark Memorial winner, TBA

DIVISION III

Friday's quarterfinals

Bishop O'Dowd 97, No. 9 Encinal (20-8) 64

Acalanes 64, No. 4 Sir Francis Drake (22-7) 61

El Cerrito 79, No. 7 Pinole Valley (15-15) 64

Campolindo 72, No. 6 Miramonte (16-12) 65

Wednesday's semifinals

No. 5 Acalanes (17-11) at No. 1 Bishop O'Dowd (24-4), 7 p.m.

No. 3 Campolindo (22-6) at No. 2 El Cerrito (27-3), 7 p.m.

DIVISION IV

Saturday's quarterfinals

Moreau Catholic 77, No. 9 Willits (25-3) 53

Fortuna 64, No. 4 St. Mary's (19-11) 52

St. Patrick-St. Vincent 58, No. 7 Cardinal Newman (17-12) 38

Salesian 84, No. 6 Marin Catholic (17-12) 69

Wednesday's semifinals

No. 5 Fortuna (25-2) at No. 1 Moreau Catholic (22-6), 7 p.m.

No. 3 Salesian (19-13) at No. 2 St. Patrick-St. Vincent (23-8), 7 p.m.

DIVISION V

Saturday's quarterfinals

St. Joseph Notre Dame 57, No. 9 Head-Royce (19-9) 32

University-S.F. 67, No. 5 Bentley (22-7) 54

Branson 53, No. 7 Urban-S.F. (18-10) 40

Stuart Hall 78, No. 6 Hoopa Valley (22-6) 77

Wednesday's semifinals

University-S.F. (24-6) at No. 1 St. Joseph Notre Dame (25-5), 7 p.m.

No. 3 Stuart Hall (23-6) vs. No. 2 Branson (24-5) at College of Marin, 7 p.m.

DIVISION VI

Saturday's quarterfinals

California School for the Deaf 53, No. 8 Point Arena (18-8) 47

Archbishop Hanna 68, No. 5 Ferndale (9-18) 67

St. Elizabeth 51, No. 2 Rincon Valley Christian (22-9) 48

St. Bernard Catholic 68, No. 6 El Sobrante Christian (19-7) 44

Wednesday's semifinals

No. 4 Archbishop Hanna (24-4) at No. 1 California School for the Deaf (23-3), 7 p.m.

No. 7 St. Elizabeth (17-13) at No. 3 St. Bernard Catholic (16-13). 8 p.m.

Quarterfinals Division II Newark Mem. 67, Maria Carrillo 56

Maria Carrillo (20-10)

Andrews 8 0-0 20, King 3 0-0 6, Wright 2 1-2 6, Viter 2 0-0 5, Garcia 2 0-0 4, John 5 2-2 15. Totals 22 3-4 56.

Newark Memorial (21-7)

Parker 5 1-3 11, Pickney 2 0-2 4, Frenchwood 10 0-1 20, Banford 7 6-11 20, Singh 1 0-0 2, Thomas 5 0-1 10. Totals 30 7-18 67.

Maria Carrillo          16          19          12          9--          56

Newark Mem.          12          14          15          26--          67

3-point goals: Andrews 4, John 3, Wright, Viter. Highlights: MC -- John 8 rebounds, blocks. NM -- Banford 20 rebounds, Thomas 10 rebounds, Pickney 4 steals.

Division IV Salesian 84, Marin Catholic 69

Marin Catholic (17-12)

F. Calcaterra 7 0-1 15, Walewander 6 0-0 14, J. Calcaterra 2 2-2 7, Mulcahy 3 2-2 8, Duysen 4 7-9 16, McKeogh 1 0-0 2, Fitzpatrick 3 1-3 7. Totals 26 12-17 69.

Salesian (19-13)

Johnson 4 4-6 15, Ward 5 6-7 17, Shepard-Creer 1 0-0 3, Hernandez 5 0-0 10, Dunn 5 2-4 12, McGhee 3 0-0 6, Toailoa 0 1-2 1, Gray 0 1-2 1, Galloway 7 5-7 19. Totals 30 19-28 84.

Marin Catholic          12          13          22          22--          69

Salesian          20          18          25          21--          84

3-point goals: Walewander 2, F. Calcaterra, J. Calcaterra, Duysen, Johnson 3, Ward, Shepard-Creer. Technical foul: Duysen.

Moreau Catholic 76, Willits 53

Willits (25-3)

D. Betts 3 0-0 6, Runmberg 0 2-2 2, W. Betts 5 1-2 12, Henry 1 0-0 2, Jessup 2 1-4 5, Smith 2 1-2 5, Montez 8 5-7 21. Totals 21 10-17 53.

Moreau Catholic (22-6)

Ison 1 0-0 2, Milstead 10 1-2 22, Brown 2 0-0 6, Simmons 4 1-2 10, Klingenbeck 2 0-0 4, Lawrence 5 0-0 12, Frayer 6 5-6 18, Molden 1 0-0 2. Totals 31 7-10 76.

Willits          10          11          17          13--          53

Moreau Catholic          23          24          18          11--          76

3-point goals: W. Betts, Brown 2, Lawrence 2, Milstead, Simmons, Frayer.

Division V University 67, Bentley 54

Bentley (22-7)

Hirbod 3 2-2 9, Kami 5 1-2 14, Arterberry 9 6-8 23, Hood 1 0-0 2, Kirby 1 2-2 4. Totals 19 11-14 54.

University (24-6)

Sebhaclieb 3 3-3 9, Lew 3 8-8 17, Palmigiano 3 0-0 8, Mrlik 7 1-2 19, Gilmore 2 0-0 5, Gale 2 4-6 9. Totals 20 16-21 67.

Bentley          8          14          16          16--          54

University          9          12          21          25--          67

3-point goals: Kami 3, Hirbod, Arterberry, Mrlik 4, Lew 3, Palmigiano 2, Gimore, Gale. Technical fouL: Bentley coach Rasch.

St. Joseph Notre Dame 57, Head-Royce 32

Head-Royce

Almgren-Bell 3 0-0 9, Redd 2 1-2 7, Wright 1 4-5 6, Gibbs 1 0-0 3, Peters 3 0-1 7. Totals 10 5-8 32.

St. Joseph Notre Dame (25-5)

Smith 2 0-1 5, Lovato 5 0-0 13, Ma. Harris 2 0-0 4, Robinson 1 0-0 2, Banks 1 3-4 5, Mi. Harris 2 0-0 5, Duckett 3 0-0 7, Yussuf 6 4-5 16. Totals 22 7-10 57.

Head-Royce          9          8          5          10--          32

St. Joseph          19          21          12          5--          57

3-point goals: Almgren-Bell 3, Redd 2, Peters, Gibbs, Lovato 3, Duckett, Mi. Harris, Smith. Highlights: SJND -- Yussuf 13 rebounds, 4 assists, 3 blocks; Smith 4 rebounds, 3 steals; Banks 5 rebounds, 3 assists.

BACSAC Championship Kipp King 69, Leadership-Hayward 48

Leadership

Presa 10, Ellaso 2, Sarto 3, DeLara 22, Lugtu 4, Tahmoore 10, Bautista 7, Gekara 2.

Kipp King

Shavers 8, Cheng 12, Judie 18, Gibbs 12, Mickens 12, Ellis 7.

Leadership          5          16          15          12--          47

Kipp King          22          19          15          13--          59

3-point goals: Presa, DeLara, Bautista, Judie 2, Ellis.

Friday Quarterfinals Division I Freedom 76, Dougherty Valley 61

Freedom (23-5)

R. Pope 8 7-8 26, Smith 6 7-11 19, Mallett 4 1-2 11, Roxas 2 0-0 4, McIntosh 1 2-6 4, D. Pope 1 2-2 4, Evans 1 0-0 3, Mixon 1 1-2 3, Ketchel 0 2-2 2. Totals 24 20-29 76

Dougherty Valley (20-8)

Reese 4 7-11 16, Fujita 3 1-2 9, Grabow 2 3-4 8, Edwards 3 1-2 7, Fadal 2 3-5 7, Rufin 2 0-0 6, Manansala 1 2-4 4, Chew 0 1-2 1, Sheets 0 1-2 1. Totals 17 19-32 61.

Dougherty Val.          20          9          13          19--          61

Freedom          14          16          23          23--          76

3-point goals: Rufin 2, Fujita 2, Grabow, Reese, R. Pope 3, Mallett 2, Evans. Highlights: DV -- Reese 6 rebounds; Fujita 3 steals, 3 assists. F -- Smith 8 rebounds, D. Pope 5 assists, 5 steals.

Division III Bishop O'Dowd 97, Encinal 64

Encinal (20-8)

Mohamamed 1 0-0 2, Davis 3 1-2 8, Evans 4 1-4 10, Canalin 5 0-3 13, Nash 3 0-0 6, Santa Maria 7 0-0 14, Maggay 1 0-0 3, Haamonic 1 0-0 2, Augustine 3 0-2 6. Totals 28 2-11 64.

Bishop O'Dowd

Austin 5 3-3 14, Farley 4 2-2 10, Chatman 1 1-1 3, Walker 0 1-2 1, Crudo 1 2-2 4, Anderson 4 0-0 8, Kalmbach 0 1-1 1, Rabb 13 6-8 32, Sandhu 3 0-0 6, Hagmaier 4 0-0 9, Longruss 3 0-0 6, Chidom 1 1-1 3. Totals 39 17-20 97.

Encinal          16          9          15          24--          64

O'Dowd          25          23          23          26--          97

3-point goals: Canalin 3, Maggay, Davis, Evans, Austin, Hagmaier.

Basketball-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Friday's quarterfinals

Monte Vista 62, No. 9 James Logan (19-10) 49

Deer Valley 55, No. 12 Mission San Jose (18-10) 39

Berkeley 77, No. 7 Pittsburg (19-9) 45

Santa Rosa 69, No. 6 Foothill (19-9) 56

Wednesday's semifinals

No. 4 Deer Valley (21-5) vs. No. 1 Monte Vista (24-3) at Saint Mary's College, 7 p.m.

No. 3 Santa Rosa (27-3) at No. 2 Berkeley (19-7), 7 p.m.

DIVISION II

Friday's quarterfinals

Carondelet 75, No. 8 Northgate (21-7) 41

Dublin 62, No. 13 American (14-14) 35

Ukiah 43, No. 2 Windsor (20-9) 42

Clayton Valley Charter 62, No. 6 Casa Grande (16-13) 42

Wednesday's semifinals

No. 5 Dublin (18-9) vs. No. 1 Carondelet (25-3) at De La Salle HS, 7 p.m.

No. 10 Ukiah (14-13) at No. 3 Clayton Valley Charter (22-6), 7 p.m.

DIVISION III

Friday's quarterfinals

Miramonte 84, No. 9 Pinole Valley (18-11) 30

Analy 53, No. 4 San Marin (18-11) 51

Encinal 60, No. 10 Kennedy-Richmond (21-9) 58

Campolindo 54, No. 6 Petaluma (19-11) 49

Wednesday's semifinals

No. 5 Analy (19-10) at No. 1 Miramonte (26-1), 7 p.m.

No. 3 Campolindo (17-10) at No. 2 Encinal (20-6), 7 p.m.

DIVISION IV

Saturday's quarterfinals

Salesian 69, No. 8 Lick Wilmerding (24-4) 27

Arcata 42, No. 5 Cardinal Newman (23-7) 40

St. Mary's 40, No. 7 Moreau Catholic (23-6) 26

Justin-Siena 66, No. 3 Piedmont (19-9) 56

Wednesday's semifinals

No. 4 Arcata (24-3) at No. 1 Salesian (26-5), 8 p.m.

No. 6 Justin-Siena (25-5) at No. 2 St. Mary's (24-7), 8 p.m.

DIVISION V

Saturday's quarterfinals

Valley Christian 57, No. 9 Convent of the Sacred Heart (13-11) 38

International 43, No. 5 University-S.F. (18-10) 30

San Domenico 29, No. 7 College Prep (18-11) 26

St. Vincent 56, No. 3 St. Joseph Notre Dame (15-13) 53, OT

Wednesday's semifinals

No. 4 International (16-10) at No. 1 Valley Christian (26-3), 7 p.m.

No. 6 St. Vincent (24-6) at No. 2 San Domenico (23-4), 7 p.m.

DIVISION VI

Saturday's quarterfinal

Ferndale 51, No. 8 Rio Lindo Adventist Academy (16-8) 19

California School for the Deaf 50, No. 5 Rincon Valley Christian (14-12) 33

St. Bernard Catholic 61, No. 7 Round Valley (14-6) 31

Waldorf-S.F. 48, No. 6 Summerfield Waldorf (17-6) 13

Wednesday's semifinals

No. 4 California School for the Deaf (20-8) at No. 1 Ferndale (21-7), 7 p.m.

No. 3 Waldorf-S.F. (16-6) at No. 2 St. Bernard Catholic (20-11), 6:30 p.m.

Quarterfinals Division V Valley Christian 57, Convent 38

Convent (13-11)

Lum 0 6-6 6, Farran 0 0-1 0, Arora 1 0-0 2, Hum-Nishikado 1 7-10 9, Whittles 2 1-4 5, Abdulmassih 3 1-3 9, Monachio 3 1-6 7. Totals 10 16-30 38.

Valley Christian (26-3)

E. Ayad 2 0-1 6, Cunha 2 3-4 7, K. Ayad 0 0-2 0, Arace 1 0-0 2, Bessolo 5 8-10 18, Frierson 3 7-10 13, Lorenzo 4 2-4 11. Totals 17 20-31 57.

Convent          9          12          6          11--          38

Valley Christian          18          8          13          18--          57

3-point goals: Abdulmassih 2, M. Ayad 2, Lorenzo. Technical fouls: Valley Christian coach Babinat.

St. Vincent De Paul 56, St. Joseph Notre Dame 53, OT

St. Vincent De Paul

Owen 0 1-2 1, Terry 0 5-6 5, Dodele 1 2-5 5, Jennings 5 5-9 16, O'Neill 3 3-4 10, Murphy 7 1-5 15, Henry 2 0-2 4. Totals 18 17-33 56.

St. Joseph Notre Dame

Mir. Love-Sangco 7 5-6 22, Shojinada 2 0-2 5, Gable 2 2-6 7, Dueberry 2 0-0 4, Delos Santos 3 0-1 6, Fisher 3 0-0 6, Mia Love-Sangco 0 3-7 3. Totals 19 10-22 53.

St. Vincent          10          13          10          16          7--          56

St. Joseph          10          13          10          16          4--          53

3-point goals: Mira Love-Sangco 3, Shojinada, Gable, Dodele, Jennings, O'Neill. Fouled out: Mia Love-Sangco, Fisher.

Division VI California School for the Deaf 48, Rincon Valley Christian 33

Rincon Valley Christian

Feickert 5 1-7 11, Doolittle 1 0-0 2, Douglas 2 0-0 4, Miller 7 0-0 16, Deliqio 1 0-0 2. Totals 16 1-7 33.

CSD (21-8)

Pedersen 3 2-4 8, Espazra 1 0-0 2, Daniels 5 0-0 10, Brentham 1 0-0 2, Thomas 4 3-5 11, Harmount 6 1-2 13, MacAulay 1 0-0 2. Totals 21 6-11 48.

RVC          8          5          4          16--          33

CSD          13          11          12          12--          48

Highlights: CSD -- Thomas 11 rebounds, 4 rebounds, 4 assists; Daniels 7 rebounds, 5 assists.

BACSAC Championship Kipp King 74, Leadership-Hayward 21

Leadership

Lacandasan 6, Pough 2, Loreto 13.

Kipp King

Thomas 19, Wright 8, Alberty 11, Jones 36.

Leadership          1          6          11          3--          21

Kipp King          26          24          18          6--          74

3-point goals: Loreta, Jones 3, Thomas.

Friday Quarterfinals, Division I Deer Valley 55, Mission San Jose 39

Deer Valley 23-5

Dixon 1 0-0 2, Carter 4 3-6 11, Johnson 7 4-4 21, Taylor 1 0-0 2, Cardenas 4 0-0 10, McCrary 1 1-2 3, Williams 3 0-0 6. Totals 21 8-12 55.

Mission San Jose

Linn 4 2-2 11, Wu 5 0-0 10, Feuerman 7 1-5 15, Chan 1 0-0 3. Totals 17 3-7 39.

Deer Valley          17          17          8          13--          55

Mission San Jose          8          11          7          13--          39

3-point goals: Johnson 3, Cardenas 2, Linn, Chan.

Division III Campolindo 54, Petaluma 49

Petaluma (19-11)

Guptill 4 0-0 9, Baddeley 1 1-4 3, Baldwin 0 0-1 0, Mehciz 3 2-2 10, Krist 8 4-4 20, Scranton 2 3-10 7. Totals 18 10-21 49.

Campolidno (17-10)

Panfili 7 3-4 20, Dubrasich 3-2-7 8, Ewing 2 4-6 8, Regan 3 2-2 8, Adachi 1 2-4 5, Murray 2 1-4 5. Totals 18 14-27 54.

Petaluma          9          15          7          18--          49

Campolindo          12          18          13          11--          54

3-point goals: Mehciz 2, Guptill; Panfili 3, Adachi.

Lacrosse-B

Nonleague Campolindo 20, Sir Francis Drake 4

Highlights: C -- Hull 4 goals, assist; Mello 3 goals, assist; Cirelli 2 goals, assist; Rack 11 of 12 faceoffs won, 2 goals, 3 assists. Record: Campolindo 1-0.

Soccer-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Saturday's championship

De La Salle (18-6-3) 2, No. 2 Monte Vista (19-4-3) 1

DIVISION II

Saturday's championship

No. 3 Dublin (21-2-4) 2, No. 4 Hercules (18-3-6) 2 (Dublin wins in penalty kicks 3-1)

Division I Championship De La Salle 2, Monte Vista 1

Halftime: 1-0. Scoring: DLS, Mitchell 10:00; DLS, Nelson (Jones) 54:00; MV, Greenberg (Zaloumis) 63:00. Saves: Murphy (DLS) 4, Pellegrini (MV) 1. Records: De La Salle 18-6-3, Monte Vista 19-4-3.

Division II Championship Dublin 2, Hercules 2

(Dublin wins 3-1 in penalty kicks)

Scoring: H, Romero penalty kick 21:00; D, Brosius 26:00; D, Herrington penalty kick 40:00; H, Al. Marques 42:00. Saves: Gil (H) 2, Totaro (D) 3, Schuler (D) 2. Records: Dublin 21-2-4, Hercules 19-3-6.

All-BVAL

Most Valuable Player

Esteban Berumen (Pittsburg)

First team

Esteban Berumen (Pitt), Oscar Ledesma (Pitt), Ricardo Vasquez (Pitt), Juan Venegas (Pitt), Diego Del Toro (Antioch), Williams Lopez (Ant), Chris Kwasny (Freedom), Karan Sander (Free), Edgar Ordaz (Liberty), Alex Davila (Deer Valley), Yousef Dayek (Heritage).

Second team

Abraham Rosales (Pitt), Michael Gonzalez (Pitt), Antonio Saldona (Pitt), Christian Geronimo (Pitt), Jose Herrera (Ant), Jose Jimenez (Ant), Fernando Blanco (Free), Johrie Gray (Free), Brand Rivera (DV), Alex Charvet (Heritage).

Honorable mention

Edwin Barelas (Pitt), Javier Valencia (Pitt), Irreal Avila (Pitt), Enrique Sandoval (Ant), Juoian Cabez (Ant), Dominic Payerdin (Free), Larry Aguayo (Free), Matthew Drake (Lib), Douglas Alvardo (DV), Caleb Michael (Her).

All-DVAL

Player of the Year

Jonathan Ayala (Ygnacio Valley)

Offensive MVP

Mario Mendez (YV)

Defensive MVP

Edgar Perez (Concord)

First team

Brad Antonson (Berean Christian), Abraham Ayala (YV), Joey Bauer (College Park), John Bellesorte (Clayton Valley), George Burrows (Northgate), Claudio F. Castro (Con), Victor Flores (Mt. Diablo), Michael Hathaway (North), Missael Hernandez (CP), Diego Renteria (YV), Antonio Zumaya (YV).

Second team

Fernando Alvarado (YV), Asael Alvarez (Diab), Sean Babinski (North), Juan Bejar (YV), Scott Hroza (CP), Aiden Lineweaver (CV), Duncan Morrison (Ber), Adrian Ortiz (North), Diego Razo (YV), Freddy Velazquez (Con), Brennan Williams (CP)

Honorable mention

Erick Avalos (CP), Jose Diaz (YV), Jose Geronimo (YV), Nick Golubics (CP), Marco Gomez (Diab), Ryan Hathaway (North), Alex Hinojosa (Con), Will Maduzia (Ber), Shane Mortin (CV), Carlos Ramos (YV), Noah Smith (North).

Soccer-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Thursday's semifinal

Monte Vista 1, No. 4 College Park (22-4-1) 0

Saturday's championship

No. 1 Monte Vista (23-0-2) 2, No. 2 San Ramon Valley (17-3-6) 1

DIVISION II

Saturday's championship

No. 3 Campolindo (14-4-6) 1, No. 4 Las Lomas (13-4-6) 1 (Campolindo wins 8-7 in penalty kicks)

Division I Championship Monte Vista 2, San Ramon Valley 1

Halftime: Monte Vista 1-0. Scoring: MV, A. Outcalt (Rood) 17:00; SRV, McGarry 54:00; MV, Rood (Rivas). Saves: White (MV) 1, Emerson (MV) 2, Bauman (SRV) 3. Records: Monte Vista 23-0-2, San Ramon Valley 17-2-7.

Division II Championship Campolindo 1, Las Lomas 1

(Campolindo wins 8-7 in penalty kicks)

Halftime: Campolindo 1-0. Scoring: C, Morgan (Rood) 4:00; LL, August 54:00; Saves: Parish (C) 6, Runco (LL) 12. Records: Campolindo 14-3-7, Las Lomas 13-4-6.

All-BVAL

Most Valuable Player

Hailey Grant (Heritage)

First team

Loryn Johnson (Antioch), Jessica Siemens (Deer Valley), Mariam Issa (DV), Gianna DiMercurio (Freedom), Janis Gamboa (Free), Kylee Smith (Her), Desiree Martinez (Liberty), Sierra Byrne (Lib), Sydnie Gruss (Lib), Delanie Sheehan (Lib), Vanessa Ruvalcaba (Pittsburg).

Second team

Kailee Soares (Ant), Megan Pato (Ant), Anjelica Yee (DV), Sabrina Martin (DV), Vanessa Cortes (Free), Meghan Willmes (Her), Kasidee Wiley (Her), Sarah Toelkes (Her), Rebekah McCarthy (Lib), Lauren Sisneras (Lib), Gabriela Ortega (Pitt).

Honorable mention

Vannessa Ortiz (Ant), Megan Bonwell (DV), Siobhan Williamson (DV), Andrea Weinstein (DV), Brieree Johnson (DV), Shelby Johnson (Her), Emma Linney (Her), Alyssa Rodriguez (Her), Ashley Carlton (Lib), Caylin Stanley (Lib), Marlene Huerta (Pitt), Jacinda Wollenwebber (Pitt).

Sportsmanship Award

Sami Surges (Ant), Jessica Siemens (DV), Hailey Pace (Free), Brianna Baskerville-Bridges (Her), Mareiyu Gonzalez (Pitt).

All-DVAL

Player of the Year

Mary Stammers (College Park)

Offensive MVP

Kelsey Randall (Concord)

Defensive MVP

Jessica Jordan (CP)

First team

Marina Arcaya (Clayton Valley), Jennifer Duran (Mt. Diablo), Hannah Harris (Con), Yazmin Jaime (Ygnacio Valley), Daissy Lozano (Con), Katie McLaughlin (CP), Elyse Mueller (Berean Christian), Jasmine Partida (CV), Zoe Ramer (Northgate), Torez Ramsey (CP), Jackie Scharff (CP), Val Wirfel (North).

Second team

Amber Booth (CV), Alex Converse (Ber), Julian Curran (Ygnacio Valley), April Frantz (Con), Marjan Haydaree (CV), Melissa Kastell (CP), Kendall Marsh (CP), Yulian Perez (Diab), Ally Roberts (Con), Megan Shone (North), Lauren Valla (North), Brianna Vasser (CP).

Honorable mention

Deiziana Darban (North), Kimi Dennis (CV), Amanda Gomez (Con), Alexandra Gonzalez (CP), Dominique Guerra (Con), Marissa Mortl (North), Madison Nortune (Ber), Karla Ramos (YV), Yoselin Ramos (Diab), Aurora Serrano (Diab), Dominike Tambazidis (CP), Kaci Trujillo (CV), Ariana Whitmarsh (YV).

Wrestling-B

NCS Championships

At Newark Memorial HS

Team scores: Windsor 228.5, James Logan 227, De La Salle 204.5, Liberty 185, College Park 137.5, Freedom 136, Foothill 132.5, Livermore 103, Ukiah 102.5, Alhambra 94, Amador Valley 86.5, Cardinal Newman 80, Mission San Jose 76, Granada 71, Eureka 67.5, Las Lomas 65, Lower Lake 63, Castro Valley 60.5, Healdsburg 60, Heritage 60, Deer Valley 59.5, McKinleyville 58.5, Redwood 57, Antiocih 55.5, Pittsburg 55.5.

Championship finals (Top three finishers advance to CIF State championships)

106 -- Guerrero (De La Salle) d. Edwards (Liberty) 9-0; 113 -- Perez (Windsor) d. Luty (American) 7-3; 120 -- Donato (James Logan) d. Au-Yeung (Windsor) 10-3; 126 -- Lyle (Liberty) d. Coster (Freedom) 4-4 OT; 132 -- Cervantes (De La Salle) d. Yozzo (Amador Valley) 5-3; 138 -- Macalolooy (James Logan) d. Silva (Windsor) 17-5; 145 -- Beltran (Granada) d. Green (Mission San Jose) 5-3; 152 -- Klee (Cardinal Newman) d. Black (Healdsburg) t.f.; 160 -- Payne (Ukiah) d. Wilhelm (College Park) 8-4; 170 -- Knatt (Foothill) d. Martin (Eureka) 9-8; 182 -- Morris (Redwood) p. Wally (James Logan), 1:44; 195 -- Hartwell (James Logan) d. Amen (Las Lomas) 9-1; 220 -- Wright (Alhambra) p. Zachary (College Park), 4:57; 285 -- Gonzalez (Ukiah) d. Lowry (Deer Valley) 3-2.

Consolation finals

106 -- Monela (James Logan) d. Layden (Montgomery) 2-0 OT; 113 -- McDaniel (Monte Vista) d. Gardiner (Justin-Siena) 6-5; 120 -- Guerrero (Rancho Cotate) d. Yang (Mission San Jose) 13-0; 126 -- Conte (DLS) d. DuCharme (Windsor) 7-3; 132 -- Bonavente (James Logan) d. Bluestone (Maria Carrillo) 4-3; 138 -- Andrade (Irvington) p. Gradek (Ukiah), :25; 145 -- Licht (Alhambra) d. Klee (Cardinal Newman) 10-1; 152 -- Gregorson (Liberty) d. Monjares (College Park) 7-3; 160 -- Knatt (Foothill) d. Craig (Antioch) 5-1; 170 -- Hummel (DLS) d. Ferris (Liberty) 10-3; 182 -- Veit (Amador Valley) d. Wiley (Campolindo) 6-0; 195 -- Henry (Windsor) d. Orozco (Heritage) 7-3; 220 -- Dukleth (Foothill) d. Neale (Livermore) 5-3; 285 -- Isaacs (Lower Lake) d. Salvador Carrillo (Windsor) 6-4.

Wrestling-G

CIF Championships

At Visalia Convention Center

Team scores (top 15): Albany 94, Northview 72, Pioneer Valley 65, James Logan 52, Mountain View 48, Santa Ana 42, Bear Creek 41, Overfelt 40, Lincoln-Stockton 35, West Covina 34, Camarillo 34, Valencia 34, Castlemont 33, Santa Paula 33, Benicia 32.

Championship finals

101 -- Doi (Kingsburg) d. Bacich (Bear Creek) 7-1; 106 -- Lee (Gunn) p. Roberts (Ukiah) 2:54; 111 -- Mason (Woodcreek) d. Llanes (Mira Monte) 4-3; 116 -- Parrish (Scotts Valley) d. Liang (Bethel) 6-1; 121 -- Garcia (Valencia) p. Khauv (Rialto); 126 -- Chawalit (Albany) p. Gonzalez (Benicia); 131 -- Sotelo (Albany) d. Mihalca (Casa Grande) 7-0; 137 -- Mendoza (Overfelt) d. Douma (Napa) 4-3; 143 -- Hernandez (James Logan) p. Rodriguez (Lincoln-Stockton); 150 -- Nahiela (Lancaster) d. Perez (Santa Ana) 7-3; 160 -- LaFrancis (Poway) p. Hill (Hayward) 1:59; 170 -- Tompkins (Pioneer Valley) d. Glaude (Christian Brothers) 3-2; 189 -- Quinones (Arroto-El Monte) p. Cantu (Weston Ranch) 4:39; 235 -- Wagoner (Birmingham) p. Mack (Castlemont) 3:10.

Third place

101-- Hendrick (Bella Vista) d. Ahumada (Loara) 3-2; 106 -- Barredo (Walnut) d. Noriega (James Logan) 1-0; 111 -- Ramirez (Elk Grove) p. Smith (Brawley) 2:22; 116 -- Sanchez (Fairfield) tf. Martinez (Mountain View) 5-2; 121 -- Tung (Santa Monica) p. Mabel Len (Milpitas) 1:13; 126 -- Elizalde (San Dimas) d. Quintana (Beaumont) 8-3; 131 -- Busch (Castro Valley) d. Quintana (Selma) 2-0; 137 -- Ivey (Lathrop) d. Raives (San Rafael) 3-1; 143 -- Auxier (Northview) p. De La Cruz (Santa Paula) 1:50; 150 -- Patino (Albany) d. Lara (Gahr) 8-3; 160 -- Reusing (La Sierra) p. Diaz (Liberty) 1:17; 170 -- Garcia (Mountain View) p. Sandoval (Franklin) 4:59; 189 -- Evien (Fremont) p. Barrett (Pioneer Valley) 3:37; 235 -- Santillano (Camarillo) d. Avila (Sierra Vista) 3-1.