Cross Country-B

Tuesday Monte Vista Invitational

2.0 miles at Oak Hill Park, Danville

Senior race

Top individuals: Crose (Livermore) 10:43.41, Schlachte (Amador Valley) 10:45.17, C. Monsalud (James Logan) 11:09.19; Armstrong (Granada) 11:14.53, Carlson (Gra) 11:18.99

Junior race

Top individuals: Robey (Las Lomas) 10:55.97, J. J. Monsalud (JL) 11:02.54, Jervis (LL) 11:05.13, Chrisman (Monte Vista) 11:10.44, Quero (JL) 11:20.10

Sophomore race

Top individuals: Reckers (Athenian) 11:03.60, Miller (MV) 11:17.44, Maneloveg (MV) 11:26.62, Smiley (MV) 11:39.32, Woo (St. Mary's) 11:51.36

Freshman race

Top individuals: Bell (Dougherty Valley) 11:41.47, Bennett (Gra) 11:51.55, Giusto (De La Salle) 12:03.05, Lieberman (LL) 12:04.11, Bland (LL) 12:14.21

Cross Country-G

Tuesday Monte Vista Invitational

2.0 miles at Oak Hill Park, Danville

Senior race

Top individuals: Bayliss (San Ramon Valley) 13:16.28, Nalluri (Amador Valley) 13:30.59, Tanaka (Northgate) 13:42.18, Coyle (Nor) 13:45.15, Inamine (Athenian) 13:59.18

Junior race

Top individuals: Hansel (Las Lomas) 11:55.81*, McCandless (Granada) 12:12.62, Starn (Monte Vista) 12:20.06, Taketa (Acalanes) 12:51.20, Tucker (Dougherty Valley) 12:54.81

Sophomore race


Advertisement

Top individuals: Bohannon (Liberty) 13:05.73, Brown (Athenian) 13:17.84, Corda (MV) 13:46.09, Hardman (Lib) 14:02.64, Polich (LL) 14:08.28

Freshman race

Top individuals: Cartwright (AV) 12:50.76, Neumann (California) 13:20.73, Neach (SRV) 13:42.91, Sawchuk (MV) 13:43.18, Harmon (Albany) 13:48.16

* -- course record

Golf-G

BVAL Liberty 234, Heritage 258

At Deer Ridge GC, par 36

40 -- Hunt (H), Dickerson (H), Hernandez (L); 47 -- Gnutman (L); 48 -- Ellcessor (L); 49 -- Zeigler (L); 50 -- Plate (H), Kelleben (L), Alvarez (H); 68 -- Land (H). Records: Liberty 1-0 BVAL, Heritage 0-1.

DFAL Miramonte 256, Campolindo 286

At Orinda CC, par 37

46 -- Ingrey (M); 47 -- Rockwell (C); 48 -- A. Caronna (M); 51 -- F. Caronna (M); 52 -- Dunne (M); 54 -- Hubbell (C); 59 -- Shinn (M); 61 -- Jurasius (C); 62 -- Alderete (C), Chu (C). Records: Miramonte 1-0 DFAL, Campolindo 0-1 DFAL.

EBAL Amador Valley 203, San Ramon Valley 247

At Ruby Hill GC, par 36

35 -- Sinha (AV); 40 -- Lujan (AV); 42 -- Lin (AV), Jadhav (AV); 44 -- Kim (AV), Korinke (SRV); 47 -- Martins (SRV); 49 -- Guevara (SRV); 50 -- Podgorski (SRV); 57 -- Buenavista (SRV). Records: Amador Valley 1-1, San Ramon Valley 1-1.

Monte Vista 210, Granada 241

At Round Hill CC, par 36

38 -- White (MV); 40 -- Magat (MV); 41 -- Robles (G); 42 -- Zhang (MV); 43 -- Clements-Cain (G); 44 -- Giampaoli (MV); 46 -- Phillips (MV); 51 -- Gonzalez (G); 52 -- Roter (G); 54 -- Despotakis (G). Records: Monte Vista 2-0, Granada 0-2.

California 227, Foothill 258

At Bridges GC, par 38

42 -- Truong (C); 43 -- Guimaraes (C); 45 -- Cheng (C) Lo (F); 48 -- Zeng (C); 49 -- Terciano (C); 51 -- Jasuja (F); 52 -- Kesavan (F); 53 -- Ren (F); 57 -- Nguyen (F). Records: California 2-0 EBAL, Foothill 0-2 EBAL.

Carondelet 214, Livermore 298

At Diablo CC, par 35

42 -- Borrelli (C), Bagasbas (C); 43 -- Virtusio (C), Minton (C); 44 -- Browne (C); 50 -- Granato (L); 58 -- Singh (L), Sasaki (L); 66 -- Orr (L), Dominguez (L). Records: Carondelet 2-0 EBAL, Livermore 0-2.

Tennis-G

BCL-East Head-Royce 6, Redwood Christian 1

Singles: Lee (HR) d. Castaneda 6-1, 6-0; M. Baus (HR) d. Brown 6-0, 6-2; J. Baus (HR) d. Tang 6-1, 6-2; Lin (RC) d. Chern 3-6, 10-5, 10-8. Doubles: Knight/Wong (RC) d. Burckin/Fesmire 6-3, 6-0; Chang/Chen (RC) d. Coon/Garcia 6-2, 6-2; Kapoor/Mears (RC) d. Cline/Doughty-Keckley 6-1, 6-2.

Nonleague Northgate 6, Campolindo 3

Singles: Lencesova (N) d. Ross 6-0, 6-4; Ostrovsky (N) d. Parker 6-0, 6-2; Spindler (C) d. Wu 6-0, 6-0; Tanoto (N) d. Price 6-4, 6-0; Ramos (N) d. Brewer 6-3, 6-2; Park (N) d. Marino 6-1, 6-4. Doubles: Krasilnikov/Burns (N) d. Roberts/Finney 6-3, 6-0; Warner/McDaniel (C) d. Malki/Conley 6-3, 6-2; Teirian/Braun (C) d. Alberts/Pulido 6-2, 6-4. Records: Campolindo 0-1, Northgate 1-1.

Mission San Jose 4, California 3

Singles: Stoenescu (C) d. Han 6-4, 6-4; Zhu (C) d. Viswanathan 6-2, 6-0; Rajeer (MSJ) d. Yang 6-3, 6-1; N. Tran (MSJ) d. Ulea 6-1, 7-6 (5). Doubles: Thananjeyan/Folk (MSJ) d. J. Hsing/Reebol 6-1, 7-5; Sison/Lam (MSJ) d. A. Hsing/Balaji 6-3, 6-1; Chang/Sedrel (C) d. Yu/A. Tran 6-4, 6-2.

Pittsburg 7, Concord 2

Singles: Rico (P) d. D'Souza 6-4, 6-1; A. Almaraz (C) d. Robles 2-6, 6-3, 10-7; Verduzco (P) d. Munoz 6-1, 6-1; Gregory (C) d. Miramontes 7-6 (4), 6-1; Roelyne Reyes (P) d. Navarrete 6-1, 6-3; Gonzalez (P) d. E. Almaraz 6-1, 7-5. Doubles: Israde/Riodelle Reyes (P) d. Cheng/Alexander 6-0, 6-0; Easley/Vo (P) d. Khitarishvili/Nguyen 6-1, 6-0; Jimenez/Tomlinson (P) d. Mauricio/Diaz 6-0, 6-0. Record: Pittsburg 1-1.

Amador Valley 9, American 0

Singles: Purvis d. Sivakunkir 7-5, 7-5; Sonobe d. Hauzarnee 6-3, 6-0; Sage d. Agrawal 6-0, 6-2; Villanueva d. Ravishankar 6-1, 6-2; AV by default. Doubles: Wang/Balcucci (AV) d. Kulkarni/Korgaonkar 6-0, 6-0; Singh/Hewitt (AV) d. Kapshikar/Sakthluel 6-0, 6-3; Su/ I. Adams d. Bose/Laroia 6-2, 6-2.

Volleyball-W

Nonconference Siskiyous d. Ohlone

Scores: 25-19, 25-19, 24-26, 25-18.

Ohlone d. Simpson

Scores: 25-20, 18-25, 25-21, 25-20.

Volleyball-G

Nonleague San Leandro d. Redwood Christian

Scores: 20-25, 20-25, 25-23, 25-16, 20-18. Highlights: RC -- McPherson 13 kills, 15 digs; Lam 12 assists, 15 digs; Tang 12 assists, 9 digs. Record: Redwood Christian 2-1.

Monte Vista d. Liberty

Scores: 25-18, 25-14, 25-22. Highlights: MV -- Lindberg 7 kills, 7 blocks; Underwood 5 kills, 6 aces. L -- T. Dixon 8 kills, 9 digs, 9 service points; Akpakpa 7 kills, 4 blocks, 3 service points; Vdroik 18 assists, 3 aces, 2 blocks. Records: Monte Vista 1-1, Liberty 0-1.

Irvington d. Hayward

Scores: 25-8, 25-12, 25-12. Highlights: I -- Venkatakrishnan 17 assists, 3 aces; Aguirre 8 kills, 3 digs; Fremont 5 kills, 6 digs, 5 aces. Records: Irvington 1-1, Hayward 0-1.

Moreau Catholic d. Castro Valley

Scores: 25-18, 25-16, 25-20. Highlights: MC -- Alejo 11 kills, 14 digs; Brand 7 kills; Templeton 6 kills.

Benicia d. Pittsburg

Scores: 25-9, 25-23, 25-12. Highlights: P -- Brown 5 aces, 3 kills. Record: Pittsburg 2-2.

Northgate d. Amador Valley

Scores: 21-25, 25-18, 17-25, 25-22, 15-11. Highlights: N -- Reisinger 14 kills, 3 aces; Lawrence 14 kills, 15 digs; Buccellato 7 kills, 6 blocks. Record: Northgate 1-0.

Bentley d. Ygnacio Valley

Scores: 25-18, 27-25, 25-18.

American d. San Lorenzo

Scores: 25-12, 25-16, 25-16.

Bishop O'Dowd d. Albany

Scores: 25-17, 30-28, 18-25, 27-25.

Wednesday Nonleague Convent of Sacred Heart-S.F. d. Berean Christian

Scores: 25-14, 24-26, 25-21, 25-10. Highlights: BC -- Randolph 8 kills, Robertshaw 15 digs, Nortune 15 digs. Record: Berean Christian 0-2.

Calendar

Friday

Prep football -- Dublin at Woodside, Dougherty Valley at De Anza, Castro Valley at Acalanes, Menlo-Atherton at Campolindo, Las Lomas at College Park, Berean Christian at Mt. Diablo, Tracy at Clayton Valley Charter, Antioch at Granada, Rodriguez at California, Piner at Richmond, Encinal at Amador Valley, Berkeley at Monte Vista, San Ramon Valley at Pittsburg, James Logan at San Leandro, El Cerrito at Livermore, Granite Bay at Freedom, Kennedy-Richmond at Armijo, American Canyon at Pinole Valley, Freedom at Foothill, Oakland Tech at Deer Valley, Fremont vs. Hayward at Sunset Field, Bishop O'Dowd at Terra Nova, 7 p.m.; Chico at Liberty, 7:15 p.m.; Rancho Cotate at Alhambra, Concord at Will C. Wood, Heritage at Pacheco, Serra at De La Salle, 7:30 p.m.

Prep boys soccer -- Redwood Christian at Waldorf-S.F., 4 p.m.

Prep girls tennis -- Mission San Jose at Castro Valley, 3:30 p.m.; Piedmont, Bishop O'Dowd at Clovis Tennis Classic, TBA

Prep girls volleyball -- Richmond vs. Livermore Valley Prep at Livermore HS, 4:30 p.m.; Tennyson at Skyline, 5:30 p.m.; Piedmont at St. Joseph Notre Dame, TBA

Prep boys water polo -- Freedom at Sierra Tournament, Rocklin, TBA; Heritage at Great 8 Tournament, Wilcox HS, TBA; Bishop O'Dowd at Chuck McCollum Tournament, TBA

Prep girls water polo -- Freedom, Piedmont, Bishop O'Dowd at Newark Memorial Tournament, 9 a.m.

Saturday

CC football --Laney at Sacramento City, 6 p.m.

Prep football -- Miramonte at St. Mary's-Berkeley, 1:30 p.m.; Northgate at Redwood, Hercules at Tamalpais, 2 p.m.

Prep girls tennis -- Piedmont, Bishop O'Dowd at Clovis Tennis Classic, TBA

Prep girls volleyball -- Redwood Christian, Arroyo, Tennyson, San Lorenzo at San Lorenzo Tournament, TBA; Bishop O'Dowd at Milpitas Tournament, TBA;

Prep boys water polo -- Freedom at Sierra Tournament, Rocklin, TBA; Bishop O'Dowd at Chuck McCollum Tournament, TBA

Prep girls water polo -- Freedom, Piedmont, Bishop O'Dowd at Newark Memorial Tournament, 9 a.m.7

Sunday

No events scheduled

Monday

No events scheduled

Tuesday

BCL-East boys soccer -- Redwood Christian at Oakland Military Institute, 4 p.m.

BCL-East girls tennis -- Redwood Christian at Fremont Christian, 4 p.m.

BCL-East girls volleyball -- Bentley at Redwood Christian, 5:15 p.m.

BVAL girls golf -- Freedom at Heritage, 3:30 p.m.

WACC girls golf -- Alameda at Bishop O'Dowd, Arroyo, Berkeley at Castro Valley, 3 p.m.

WACC girls tennis -- Bishop O'Dowd at Tennyson, Alamed at Mt. Eden, Castro Valley at Encinal, Berkeley at San Lorenzo, Piedmont at Arroyo, TBA

Prep cross country -- College Prep, Redwood Christian at College Prep Invitational, Point Pinole Regional Park, TBA

Prep girls golf -- Piedmont at Mission San Jose, 3 p.m.

Prep girls tennis -- California at Heritage, Freedom at Granada, 3:30 p.m.

Prep girls volleyball -- Hayward at Ygnacio Valley, 5:15 p.m.; Kennedy-Fremont at Tennyson, 5:30 p.m.; Deer Valley at Foothill, Freedom at Concord, 6 p.m.; San Ramon Valley at Acalanes, Newark Memorial at Castro Valley, 6:30 p.m.; Berkeley at California, 7 p.m.; Berean Christian at Piedmont, TBA

Prep girls water polo -- American vs. Bishop O'Dowd at Mills College, 5 p.m.; Berkeley at James Logan, 6 p.m.

Prep boys water polo -- American vs. Bishop O'Dowd at Mills College, 6 p.m.; Berkeley at James Logan, 7 p.m.

Wednesday

Prep girls golf -- Moreau Catholic at Piedmont, 3 p.m.

Prep girls volleyball -- Arroyo at Newark Memorial, 5:30 p.m.; Granada at Freedom, 6 p.m.

Prep girls water polo -- Acalanes at Tamalpias, 7 p.m.

Thursday

BCL-East girls tennis -- Livermore Valley Charter Prep at Redwood Christian, 4 p.m.

BVAL girls golf -- Heritage at Deer Valley, 3:30 p.m.

EBAL boys water polo -- California at Amador Valley, Granada at De La Salle, Foothill at Monte Vista, San Ramon Valley at Livermore, 4 p.m.

EBAL girls water polo -- California at Amador Valley, Granada at Carondelet, Foothill at Monte Vista, San Ramon Valley at Livermore, 4 p.m.

WACC girls golf -- Alameda at Berkeley, 3 p.m.; Castro Valley at Bishop O'Dowd, 3:30 p.m.

WACC girls tennis -- Arroyo at Castro Valley, Piedmont at Encinal, San Lorenzo vs. Bishop O'Dowd at Merritt College, San Leandro at Mt. Eden, Berkeley at Tennyson, 3:30 p.m.

Prep girls volleyball -- Arroyo at American, Tennyson at Ygnacio Valley, 5:30 p.m.; Acalanes at Pittsburg, Sacred Heart Cathedral at Bishop O'Dowd, James Logan at Castro Valley, 6:30 p.m.; Albany at Berkeley, 7 p.m.

Friday, September 12

CC football -- CCSF at Laney, 7 p.m.

BCL-East girls tennis -- Redwood Christian at Bentley, 4 p.m.

BCL-East girls volleyball -- Valley Christian at Redwood Christian, 5 p.m.

Prep football -- Concord at San Lorenzo, 4:30 p.m.; Fremont-Oakland at Las Lomas, Skyline at Dougherty Valley, Encinal at Acalanes, Campolindo at Washington-Fremont, Armijo at Alhambra, Windsor at Miramonte, Pinole Valley at College Park, Mt. Diablo vs. Hayward at Sunset Field, Ygnacio Valley at Allen, Marin Catholic at Heritage, California at Castro Valley, Monte Vista at Pittsburg, James Logan at San Ramon Valley, Golden Valley at Granada, Livermore at Northgate, Will C. Wood at Bishop O'Dowd, 7 p.m.; Montgomery at Dublin, Berkeley at Liberty, Byrnes at De La Salle, 7:15 p.m.; Antioch at Santa Rosa, 7:30 p.m.

Prep boys soccer -- Stuart Hall-S.F. at Redwood Christian, 4 p.m.

Prep girls tennis -- Freedom Invitational, at Freedom HS, 9 a.m.

Prep girls volleyball -- Hayward at Skyline, 5:45 p.m.

Prep boys water polo -- Freedom, Bishop O'Dowd at Newark Tournament, Newark Memorial HS, TBA; Acalanes at Santa Barbara Tournament, TBA; Piedmont at De Anza Invitational, TBA; Northgate at Heritage, 4 p.m.

Prep girls water polo -- Freedom at Sierra Tournament, Rocklin, 9 a.m.; Acalanes at Acalanes Invitational, Bishop O'Dowd at Chuck McCollum Tournament, Sacramento, TBA

Saturday, September 13

Prep cross country -- Ed Sias Invitational, Hidden Valley Park, 9 a.m.

Prep football -- Kennedy-Fremont at Arroyo, 1:30 p.m.; Lowell-San Francisco at Tennyson, 1:45 p.m.; Richmond at Redwood, 2 p.m.; Clayton Valley Charter at Cardinal Newman, 7 p.m.

Prep girls tennis -- Freedom Invitational, at Freedom HS, 9 a.m.

Prep girls volleyball -- Acalanes, Deer Valley, Freedom, Piedmont at Deer Valley Invitational, 8 a.m.; Arroyo at Alameda Tournament, TBA

Prep boys water polo -- Acalanes at Santa Barbara Tournament, TBA; Piedmont at De Anza Invitational, Bishop O'Dowd at Newark Memorial Tournament, TBA

Prep girls water polo -- Freedom at Sierra Tournament, Rocklin, 9 a.m.; Bishop O'Dowd at Chuck McCollum Tournament, Sacramento, Acalanes at Acalanes Invitational, TBA