Basketball-B

Northern California Regionals

OPEN DIVISION

Friday's first round

No. 5 Serra (25-5) at No. 4 Sheldon-Sacramento (25-5), 7 p.m.

No. 6 Modesto Christian (28-3) vs. No. 3 Bishop O'Dowd (26-3) at Chabot College, 7:30 p.m.

Saturday's first round

No. 7 Newark Memorial (23-7) at No. 2 Archbishop Mitty (26-4), 7 p.m.

Tuesday's semifinals

Serra/Sheldon winner vs. No. 1 Salesian (30-3) at Albany HS, 7 p.m.

DIVISION I

Wednesday's first round

Freedom 74, No. 9 Bella Vista-Fair Oaks (24-7) 60

McClymonds 53, No. 12 Santa Teresa (17-12) 34

Bellarmine College Prep 65, No. 13 Lincoln-San Francisco (17-14) 46

San Leandro 74, No. 14 Bethel-Vallejo (16-15) 55

De La Salle 35, No. 11 Palo Alto (23-4) 25

Piedmont Hills 63, No. 7 Oakland (18-12) 56

Saturday's quarterfinals

No. 8 Freedom (20-9) at No. 1 Deer Valley (24-5), 7 p.m.

No. 5 McClymonds (22-7) at No. 4 Bellarmine College Prep (19-10), 7 p.m.

No. 6 De La Salle (25-4) at No. 3 San Leandro (24-6), 7 p.m.

No. 10 Piedmont Hills (24-7) at No. 2 Pleasant Grove-Elk Grove (24-6), 7 p.m.

DIVISION II

Wednesday's first round

El Camino 72, No. 9 Rocklin (20-11) 59

Sacramento 76, No. 12 Pleasant Valley-Chico (14-14) 46

College Park 55, No. 6 Chico (20-7) 52

St. Francis 58, No. 7 Montgomery-Santa Rosa (23-9) 45

Saturday's quarterfinals

No. 8 El Camino (23-7) at No. 1 Dublin (24-6), 7 p.m.

No. 5 Sacramento (25-6) at No. 4 Grant-Sacramento (23-6), 7 p.m.

No. 11 College Park (23-5) at No. 3 Mt. Eden (19-10), 7 p.m.

No. 10 St. Francis (13-16) at No. 2 Antelope (25-6), 7 p.m.

DIVISION III

Wednesday's first round

San Marin-Novato 58, No. 9 Casa Roble-Orangevale (24-7) 48

Sir Francis Drake-San Anselmo 71, No. 12 Santa Cruz (19-12) 50

Shasta-Redding 66, No. 4 Sierra-Manteca (27-6) 56

Weston Ranch-Stockton 87, No. 11 Mission-San Francisco (15-15) 53

Campolindo 58, No. 7 Burlingame (21-9) 50

Saturday's quarterfinals

No. 8 San Marin (21-11) at No. 1 Sacred Heart Cathedral (18-11), 7:30 p.m.

No. 13 Shasta-Redding (16-12) at No. 5 Sir Francis Drake-San Anselmo (25-6), 7 p.m.

No. 6 Weston Ranch-Stockton (22-7) vs. No. 3 Enterprise-Redding (24-3), 7 p.m.

No. 10 Campolindo (20-8) at No. 2 El Cerrito (22-10), 7 p.m.

DIVISION IV

Wednesday's first round

Corning 50, No. 9 Arcata (24-8) 42

Orland 67, No. 5 Summerville-Tuolumne (29-3) 62

Soquel 63, No. 13 Colfax (24-7) 53

Marin Catholic 63, No. 14 Riverbank (24-5) 59

Menlo 60, No. 11 St. Mary's (17-8) 54

Liberty Ranch-Galt 55, No. 10 Half Moon Bay (22-8) 52

Saturday's quarterfinals

No. 8 Corning (28-2) at No. 1 Cardinal Newman-Santa Rosa (29-3), 7 p.m.

No. 12 Orland (25-5) at No. 4 Soquel (23-7), 7 p.m.

No. 6 Menlo (21-7) at No. 3 Marin Catholic (24-8), 7 p.m.

No. 7 Liberty Ranch-Galt (23-9) at No. 2 Archbishop Riordan (18-11), 7 p.m.

DIVISION V

Wednesday's first round

Liberty Christian-Redding 67, No. 9 Ripon Christian (23-6) 55

Brookside Christian-Stockton 77, No. 12 Modoc (23-6) 52

Central Catholic-Modesto 87, No. 11 Alma Heights-Pacifica (26-5) 47

Head-Royce 64, No. 10 Pinewood (14-12) 56

Saturday's quarterfinals

No. 8 Liberty Christian-Redding (24-7) at No. 1 St. Joseph Notre Dame (22-11), 7 p.m.

No. 5 Brookside Christian-Stockton (28-2) vs. No. 4 Branson-Ross (19-12) at College of Marin, 7 p.m.

No. 6 Central Catholic-Modesto (26-4) vs. No. 3 University-San Francisco (24-8) at Kezar Pavilion, 7 p.m.

No. 7 Head-Royce (25-5) at No. 2 Capital Christian-Sacramento (24-4), 7 p.m.

Basketball-G

Northern California Regionals

OPEN DIVISION

Friday's first round

No. 8 Brookside Christian-Stockton (26-4) vs. No. 1 Bishop O'Dowd (26-3) at Chabot College, 6 p.m.

No. 5 Sacramento (27-4) at No. 4 St. Mary's-Berkeley (28-4), 7 p.m.

No. 7 Miramonte (27-2) vs. No. 2 St. Mary's-Stockton (29-2) at Delta College, 7 p.m.

Saturday's first round

No. 6 Archbishop Mitty (24-6) vs. No. 3 Carondelet (25-3) at De La Salle HS, 7 p.m.

DIVISION I

Wednesday's first round

Gunn 44, No. 9 Galileo (24-7) 30

Berkeley 53, No. 5 Kennedy-Sacramento (24-7) 40

McClymonds 68, No. 13 Armijo-Fairfield (23-8) 60

Heritage 63, No. 14 San Benito (16-13) 40

Lowell 63, No. 11 Oakland Tech (21-7) 50

Oak Ridge-El Dorado Hills 57, No. 7 Amador Valley (19-10) 48

Saturday's quarterfinals

No. 8 Gunn (20-6) at No. 1 Monte Vista (24-5), 7 p.m.

No. 12 Berkeley (19-11) at No. 4 McClymonds (26-3), 7 p.m.

No. 6 Lowell (25-5) at No. 3 Heritage (25-5), 7 p.m.

No. 10 Oak Ridge-El Dorado Hills (26-4) at No. 2 Wilcox (23-4), 7 p.m.

DIVISION II

Wednesday's first round

Dublin 48, No. 8 Chico (14-7) 41

Montgomery-Santa Rosa 54, No. 12 Pleasant Valley (17-11) 42

Alameda 56, No. 6 McNair-Stockton (26-5) 42

Presentation 57, No. 10 Del Oro-Loomis (19-12) 49

Saturday's quarterfinals

No. 9 Dublin (21-9) at No. 1 St. Francis-Mountain View (21-8), 7 p.m.

No. 5 Montgomery-Santa Rosa (25-7) at No. 4 Florin-Sacramento (22-9), 7 p.m.

No. 11 Alameda (21-8) at No. 3 Lynbrook-San Jose (22-5), 7 p.m.

No. 7 Presentation (14-15) at No. 2 Clayton Valley (22-7), 7 p.m.

DIVISION III

Wednesday's first round

Kennedy-Richmond 69, No. 8 Branham (23-8) 54

Campolindo 62, No. 12 Placer-Auburn (25-6) 47

Christian Brothers-Sacramento 67, No. 13 Paradise (17-13) 37

Enterprise-Redding 77, No. 14 Eureka (16-10) 57

Modesto Christian 48, No. 6 Burlingame (21-9) 34

Vanden-Fairfield 69, No. 10 Encinal (22-6) 43

Saturday's quarterfinals

No. 9 Kennedy-Richmond (25-6) at Sacred Heart Cathedral (22-6), 6 p.m.

No. 5 Campolindo (24-5) at No. 4 Christian Brothers-Sacramento (25-7), 7 p.m.

No. 11 Modesto Christian (22-9) at No. 3 Enterprise-Redding (28-1), 7 p.m.

No. 7 Vanden-Fairfield (28-4) at St. Ignatius (19-10), 7 p.m.

DIVISION IV

Wednesday's first round

Sacred Heart Prep 67, No. 8 Anderson (19-11) 45

Menlo School 55, No. 12 Moreau Catholic (21-8) 40

Argonaut-Jackson 47, No. 11 West Valley-Cottonwood (15-16) 42

Marin Catholic 52, No. 10 Colfax (20-10) 40

Saturday's quarterfinals

No. 9 Sacred Heart Prep (22-9) vs. No. 1 Salesian (26-6) at Pinole Valley HS, 7 p.m.

No. 5 Menlo School (21-5) at No. 4 Bear River-Grass Valley (26-4), 7 p.m.

No. 6 Argonaut-Jackson (30-1) at No. 3 Piedmont (20-9), 7 p.m.

No. 7 Marin Catholic (22-9) at No. 2 Bradshaw Christian-Sacramento (27-2), 7 p.m.

DIVISION V

Wednesday's quarterfinals

Capital Christian-Sacramento 54, No. 8 Urban-SF (23-8) 42

Turlock Christian 63, No. 5 St Francis CCC-Watsonville (16-13) 56

International-San Francisco 61, No. 13 Weed (21-10) 32

San Domenico 44, No. 11 Ripon Christian (20-8) 39

Pacific Collegiate 71, No. 7 Durham (22-7) 52

Saturday's quarterfinals

No. 9 Capital Christian-Sacramento (21-10) at No. 1 Eastside College Prep (21-8), 7 p.m.

No. 12 Turlock Christian (25-5) at No. 4 International-San Francisco (29-4), 7 p.m.

No. 6 San Domenico (25-7) at No. 3 Pinewood (21-7), 7 p.m.

No. 10 Pacific Collegiate (25-5) at No. 2 Valley Christian (30-2), 7 p.m.